Skip to Content

5 آذر سال 1358، توسط امام خمینی (ره) فرمان تاریخی تشکیل بسیج مستضعفان صادر شد.

تشکیل بسیج مستضعفان، ارتش 20میلیونی به فرمان امام خمینی (ره) هوشیاری و درایت بی نظیر حضرت امام (ره) از جمله اساسی ترین عوامل در جهت خنثی‌سازی توطئه‌ها به حساب می‌آید که به برکت این دوراندیشی و هدایت انقلاب در مسیر اصلی خود، زمینه انقلاب دوم فراهم آمد و با سقوط لانه جاسوسی آمریکا در تهران و برملاشدن ماهیت سلطه جو و تجاوزکارانه آمریکا، شیطان بزرگ با ضربه‌ای سخت و جبران ناپذیر روبرو شد.

اسناد بدست آمده از لانه جاسوسی و اظهارات صریح حکام آمریکایی مردم و رهبران کشور و بویژه حضرت امام را با این حقیقت آشکار مواجه ساخت که احتمال مداخله نظامی آمریکا و هجوم به جمهوری اسلامی، امری بعید و غیرممکن نبوده و با توجه به سوابق این کشور در جهان لزوم آمادگی مردم جهت مقابله و رویارویی را در کوتاهترین زمان ممکن آشکار می‌ساخت.

بر این اساس امام امت در پنجم آذرماه سال 1358؛ یعنی در مدتی کمتر از یک ماه بعد از انقلاب دوم، فرمان تاریخی تشکیل بسیج را صادر فرمودند:

«یک مملکت بعد از چند سالی که 20 میلیون جوان دارد باید 20 میلیون تفنگدار داشته باشد و 20 میلیون ارتش داشته باشد و یک چنین مملکتی آسیب پذیر نیست.»

 مردم دلسوخته و مسلمان پاکباخته که دل در گرو عشق به انقلاب و هدف‌های والای آن داشتند، با آمادگی و قصد و اراده خلل ناپذیر جهت پاسداری از دستاوردهای انقلاب، گروه‌های مقاومت مردمی را در پایگاه‌های بسیج و در آن زمان در مساجد سراسر کشور تشکیل دادند.


نمایش 1 - 4 از 6 نتیجه
آیتم در هر صفحه 4
از 2
بسیج در بیان مقام معظم رهبری
بسیج در بیان مقام معظم رهبری

سالگرد تشکیل بسیج مستضعفان، یادآور خاطره پرشکوه...

پیام امام خمینی (ره) در تشکیل بسیج
پیام امام خمینی (ره) در تشکیل بسیج


بسم اللَّه الرحمن الرحيم

...
نمایش 9 - 10 از 10 نتیجه
آیتم در هر صفحه 4
از 3
ادارات دولتی بزرگترین مصرف کننده اجناس خارجی در کشور
مسئول سازمان بسیج کارمندی و ادارات کشور گفت: ادارات و سازمانهای دولتی...
ادارات دولتی بزرگترین مصرف کننده اجناس خارجی در کشور
به گزارش خبرگزاری صدا و سیمای مرکز آذربایجان شرقی سردار محمد امیرخانی امروز در همایش تبیین نقش بسیج ادارات در تحقق اقتصاد مقاومتی در تبریز افزود : دستگاه های اجرایی تا زمانی که به منویات رهبر انقلاب در مورد اقتصاد...
افتتاح طرح های عمران روستایی بسیج در آذرشهر
سه طرح عمران روستایی به همت بسیج سازندگی سپاه آذرشهر در آخرین روز هفته...
افتتاح طرح های عمران روستایی بسیج در آذرشهر
به گزارش خبرگزاری صدا و سیمای مرکز آذربایجان شرقی این طرح ها شامل : پل ارتباطی روستای تاج الدین بر روی رودخانه فصلی به طول 16 متر ، خانه عالم روستای هفت چشمه به زیر بنای 80 متر مربع و ساختمان پایگاه بسیج خواهران روستای خانمیر به زیر...
نماینده مجلس: بسیج یک تفکر است نه تشکیلات و ساختار اداری
نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر...
نماینده مجلس: بسیج یک تفکر است نه تشکیلات و ساختار اداری
محمدحسین فرهنگی روز شنبه در جمع دانشجویان و کارکنان بسیجی دانشگاه علمی - کاربردی آذربایجان شرقی، افزود: زمانی که امام راحل در سال های اول انقلاب اسلامی فرمان تشکیل بسیج را صادر کردند، با ژرف بینی و دوراندیشی این نهاد پربرکت را بنا نهادند که امروز...
نمایش 1 - 3 از 58 نتیجه
آیتم در هر صفحه 3
از 20
نمایش 1 - 4 از 5 نتیجه
آیتم در هر صفحه 4
از 2