Skip to Content

5 آذر سال 1358، توسط امام خمینی (ره) فرمان تاریخی تشکیل بسیج مستضعفان صادر شد.

تشکیل بسیج مستضعفان، ارتش 20میلیونی به فرمان امام خمینی (ره) هوشیاری و درایت بی نظیر حضرت امام (ره) از جمله اساسی ترین عوامل در جهت خنثی‌سازی توطئه‌ها به حساب می‌آید که به برکت این دوراندیشی و هدایت انقلاب در مسیر اصلی خود، زمینه انقلاب دوم فراهم آمد و با سقوط لانه جاسوسی آمریکا در تهران و برملاشدن ماهیت سلطه جو و تجاوزکارانه آمریکا، شیطان بزرگ با ضربه‌ای سخت و جبران ناپذیر روبرو شد.

اسناد بدست آمده از لانه جاسوسی و اظهارات صریح حکام آمریکایی مردم و رهبران کشور و بویژه حضرت امام را با این حقیقت آشکار مواجه ساخت که احتمال مداخله نظامی آمریکا و هجوم به جمهوری اسلامی، امری بعید و غیرممکن نبوده و با توجه به سوابق این کشور در جهان لزوم آمادگی مردم جهت مقابله و رویارویی را در کوتاهترین زمان ممکن آشکار می‌ساخت.

بر این اساس امام امت در پنجم آذرماه سال 1358؛ یعنی در مدتی کمتر از یک ماه بعد از انقلاب دوم، فرمان تاریخی تشکیل بسیج را صادر فرمودند:

«یک مملکت بعد از چند سالی که 20 میلیون جوان دارد باید 20 میلیون تفنگدار داشته باشد و 20 میلیون ارتش داشته باشد و یک چنین مملکتی آسیب پذیر نیست.»

 مردم دلسوخته و مسلمان پاکباخته که دل در گرو عشق به انقلاب و هدف‌های والای آن داشتند، با آمادگی و قصد و اراده خلل ناپذیر جهت پاسداری از دستاوردهای انقلاب، گروه‌های مقاومت مردمی را در پایگاه‌های بسیج و در آن زمان در مساجد سراسر کشور تشکیل دادند.


نمایش 1 - 4 از 6 نتیجه
آیتم در هر صفحه 4
از 2
بسیج در بیان مقام معظم رهبری
بسیج در بیان مقام معظم رهبری

سالگرد تشکیل بسیج مستضعفان، یادآور خاطره پرشکوه...

پیام امام خمینی (ره) در تشکیل بسیج
پیام امام خمینی (ره) در تشکیل بسیج


بسم اللَّه الرحمن الرحيم

...
نمایش 1 - 4 از 10 نتیجه
آیتم در هر صفحه 4
از 3
فعالیت بسیج دانش آموزی آذربایجان شرقی باید ارتقا یابد
فعالیت بسیج دانش آموزی آذربایجان شرقی باید ارتقا یابد
مدیرکل آموزش و پرورش آذربایجان شرقی بر ارتقای کمی و کیفی فعالیت های بسیج دانش آموزی در استان تاکید کرد. جعفر پاشایی در همایش سالانه کمیته های اجرایی بسیج دانش آموزی استان، با بیان اینکه بسیج بیمه کننده اصلی انقلاب است، اقدام عملی و جدی برای کار...
نمایش 58 - 58 از 58 نتیجه
آیتم در هر صفحه 3
از 20
نمایش 1 - 4 از 5 نتیجه
آیتم در هر صفحه 4
از 2