Skip to Content

5 آذر سال 1358، توسط امام خمینی (ره) فرمان تاریخی تشکیل بسیج مستضعفان صادر شد.

تشکیل بسیج مستضعفان، ارتش 20میلیونی به فرمان امام خمینی (ره) هوشیاری و درایت بی نظیر حضرت امام (ره) از جمله اساسی ترین عوامل در جهت خنثی‌سازی توطئه‌ها به حساب می‌آید که به برکت این دوراندیشی و هدایت انقلاب در مسیر اصلی خود، زمینه انقلاب دوم فراهم آمد و با سقوط لانه جاسوسی آمریکا در تهران و برملاشدن ماهیت سلطه جو و تجاوزکارانه آمریکا، شیطان بزرگ با ضربه‌ای سخت و جبران ناپذیر روبرو شد.

اسناد بدست آمده از لانه جاسوسی و اظهارات صریح حکام آمریکایی مردم و رهبران کشور و بویژه حضرت امام را با این حقیقت آشکار مواجه ساخت که احتمال مداخله نظامی آمریکا و هجوم به جمهوری اسلامی، امری بعید و غیرممکن نبوده و با توجه به سوابق این کشور در جهان لزوم آمادگی مردم جهت مقابله و رویارویی را در کوتاهترین زمان ممکن آشکار می‌ساخت.

بر این اساس امام امت در پنجم آذرماه سال 1358؛ یعنی در مدتی کمتر از یک ماه بعد از انقلاب دوم، فرمان تاریخی تشکیل بسیج را صادر فرمودند:

«یک مملکت بعد از چند سالی که 20 میلیون جوان دارد باید 20 میلیون تفنگدار داشته باشد و 20 میلیون ارتش داشته باشد و یک چنین مملکتی آسیب پذیر نیست.»

 مردم دلسوخته و مسلمان پاکباخته که دل در گرو عشق به انقلاب و هدف‌های والای آن داشتند، با آمادگی و قصد و اراده خلل ناپذیر جهت پاسداری از دستاوردهای انقلاب، گروه‌های مقاومت مردمی را در پایگاه‌های بسیج و در آن زمان در مساجد سراسر کشور تشکیل دادند.


نمایش 1 - 4 از 6 نتیجه
آیتم در هر صفحه 4
از 2
بسیج در بیان مقام معظم رهبری
بسیج در بیان مقام معظم رهبری

سالگرد تشکیل بسیج مستضعفان، یادآور خاطره پرشکوه...

پیام امام خمینی (ره) در تشکیل بسیج
پیام امام خمینی (ره) در تشکیل بسیج


بسم اللَّه الرحمن الرحيم

...
نمایش 1 - 4 از 10 نتیجه
آیتم در هر صفحه 4
از 3
فرهنگ بسیج، فرهنگ خدمت به مردم و جان‌فشانی برای انقلاب است
استاندار آذربایجان شرقی با بیان این که فرهنگ بسیج، فرهنگ ایثار و...
فرهنگ بسیج، فرهنگ خدمت به مردم و جان‌فشانی برای انقلاب است
اسماعیل جبارزاده روز جمعه در اجتماع بزرگ بسیجیان در تبریز به مناسبت سالروز تشکیل بسیج مستضعفین، اظهارکرد: خدای بزرگ را شاکریم که بار دیگر توفیق عنایت کرد تا در چنین روزی گرد هم بیاییم و اهمیت بسیج و ضرورت تداوم راه آن را یادآوری کنیم. وی با اشاره...
امام جمعه هشترود: بسیج به ایران اسلامی عزت بخشیده است
امام جمعه هشترود با بیان اینکه بسیج به ایران اسلامی عزت بخشیده است،...
امام جمعه هشترود: بسیج به ایران اسلامی عزت بخشیده است
حجت الاسلام علی رحیمی در خطبه های نماز جمعه این شهرستان افزود: بسیج نیروی عظیم الهی است که توانست در بحران ها به کشور حیات بخشد و رشد و تعالی کشور را تضمین کند. وی گفت: رزمندگان بسیجی در طول هشت سال دفاع مقدس امنیت را به ایران اسلامی هدیه دادند تا...
امام جمعه عجبشیر: نهادینه شدن فرهنگ و تفکر بسیج راه تعالی و پیشرفت کشور است
امام جمعه عجبشیر راه تعالی و پیشرفت کشور در برابر دسیسه های سازمان...
امام جمعه عجبشیر: نهادینه شدن فرهنگ و تفکر بسیج راه تعالی و پیشرفت کشور است
حجت‌الاسلام محمود شربیانی در خطبه‌های این هفته نماز جمعه این شهرستان بر ضرورت استفاده دولت از ظرفیت های بسیج تاکید کرد و افزود: دولت از تفکر، توان و فرهنگ بسیج استفاده کند. وی یکی از شروط انقلابی بودن را داشتن روحیه بسیجی اعلام کرد و گفت: مسئولان...
نمایش 4 - 6 از 58 نتیجه
آیتم در هر صفحه 3
از 20
نمایش 1 - 4 از 5 نتیجه
آیتم در هر صفحه 4
از 2