سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | چهارشنبه، ۲۵ فروردین ۱۴۰۰

42 روستای کشور دارای تاسیسات فاضلاب است - نمایش محتوای خبر

 

 

42 روستای کشور دارای تاسیسات فاضلاب است

مدیر دفتر بهبود روش های بهره‌برداری فاضلاب شرکت مهندسی آبفای کشور گفت: 286 شهر و 42 روستای کشور دارای تاسیسات فاضلاب است.

42 روستای کشور دارای تاسیسات فاضلاب است

به گزارش روابط عمومی آبفای آذربایجان شرقی، بهنام وکیلی روز سه شنبه در گردهمایی مدیران بهره‌برداری فاضلاب شرکت‌های آب در تبریز، میزان بهره مندی جمعیت کشور از تاسیسات فاضلاب در مناطق شهری را 44.35 درصد و در مناطق روستایی 0/36 درصد اعلام کرد .
وی با اشاره به اینکه در زمان حاضر تصفیه‌خانه‌های فاضلاب در 160 شهر و 35 روستا در مدار است، گفت: 107 تصفیه خانه هم در حال ساخت است.
وکیلی با اشاره به اینکه عمده فعالیت شرکت‌های آب و فاضلاب خدماتی است، گفت: توسعه، نوسازی و بازسازی ظرفیت‌ها، بهره‌برداری و تعمیرات و نگهداری بهینه مدیریت تقاضای خدمات آب و فاضلاب از عمده‌ترین ماموریت‌های این شرکت هاست.
وی با بیان اینکه چالش اساسی شرکت‌های آب و فاضلاب افزایش جمعیت است، گفت: وقتی افزایش جمعیت و پیشرفت بهداشتی رخ می‌دهد در کنار آن افزایش تقاضا در امر آب و فاضلاب ایجاد می‌شود که در نتیجه با افزایش خدمات و کاهش منابع آبی مواجه خواهیم بود.
مدیر دفتر بهبود روش‌های بهره‌برداری فاضلاب شرکت مهندسی آبفای کشور به دو گلوگاه عمده در بخش آب و فاضلاب اشاره کرد و ادامه داد: کمبود منابع مالی و کمبود منابع آبی همیشه همراه با صنعت بوده که باید مدیریت اساسی شود.
وی اضافه کرد: مدیریت این دو گلوگاه یا با هم‌زیستی و یا با حذف امکان‌پذیر است که با توجه به اینکه حذف کار بسیار دشواری است باید یک هم‌زیستی سطحی در این مساله صورت گیرد.
وکیلی با تاکید بر اینکه باید بین شبکه مصرف و تولید تعادل و توازن برقرار شود، اظهارکرد: 6 میلیارد مکعب آب در سال تولید می‌شود ولی نمی‌توانیم از آن به خوبی استفاده کنیم، ضمن اینکه در بخش کشاورزی 49 درصد استفاده مجدد از پساب داریم.
وی گفت: طراحی و اجرای مناسب و اصولی پروژه‌ها، بهره‌برداری و نگهداری صحیح و اصولی از تاسیسات، بهره‌گیری از نیروهای انسانی متخصص، بهره‌گیری و استفاده از فناوری‌های نوین و مناسب با شرایط فعلی کشور و بومی‌سازی فناوری‌ها و تشویق و حمایت سازندگان و بخش خصوصی از جمله اقدام هایی است که باید شرکت های آب و فاضلاب در نظر بگیرند.
وکیلی گفت: شرکت آب و فاضلاب آذربایجان‌شرقی یکی از شرکت‌های پیشرو و موفق در صنعت فاضلاب بوده است که توانسته از سال‌های گذشته از سیستم‌های پیشرفته برای خدمت‌رسانی استفاده کند که ناشی از حمایت‌های مسئولان این مجموعه و ظرفیت استان است.