رونق تولید ملی | سه‌شنبه، ۲۹ بهمن ۱۳۹۸

4 هزار و 500 مگاوات برق با سرمایه گذاری خارجی تولید می شود - نمایش محتوای خبر

 

 

4 هزار و 500 مگاوات برق با سرمایه گذاری خارجی تولید می شود

مدیرعامل برق منطقه ای آذربایجان از امضای موافقت نامه وزارت نیرو با یک شرکت خارجی برای تولید 4 هزار و 500 مگاوات برق در حوزه فعالیت این منطقه ( استان های اردبیل ، آذربایجان شرقی و غربی ) خبرداد و گفت: سهم استان آذربایجان شرقی 2 هزار مگاوات خواهد بود .

4 هزار و 500 مگاوات برق با سرمایه گذاری خارجی تولید می شود

حسین صبوری روز یکشنبه در نشست خبری به مناسبت هفته دولت ، با اشاره به اینکه این شرکت ترکیه ای نسختین سرمایه گذار خارجی در صنعت برق کشورمان پس از برجام است ، گفت: توسعه نیروگاه های بناب و صوفیان در این موافقت نامه دیده شده است .
صبوری با بیان اینکه منابع دولت برای ایجاد نیروگاه ها کافی نیست ، اظهارکرد: بر این اساس استفاده از سرمایه و تسهیلات خارجی در دستور کار است .
وی با اشاره به اختصاص 125 میلیون یورو تسهیلات بانک توسعه اسلامی برای اجرای هشت پروژه زیربنایی در حوزه سه استان آذربایجان شرقی و غربی و اردبیل گفت: این پروژه ها به صورت میانگین 60 درصد پیشرفت دارند و با بهره برداری از آن ها تا پایان سال 96 بخش عمده ای از مشکلات شبکه انتقال و فوق توزیع منطقه رفع می شود .
صبوری با بیان اینکه قیمت تمام شده هر کیلووات برق بدون محاسبه هزینه سوخت یکهزار ریال و قیمت فروش در زمان حاضر 500 تا 600 ریال است ، گفت: همین موضوع موجب افزایش بدهی های شرکت می شود .
وی میزان بدهی برق منطقه ای آذربایجان به پیمانکاران را یکهزار میلیارد ریال اعلام کرد و در عین حال گفت: 600 میلیارد ریال از واحدهای صنعتی طلب داریم .
صبوری با اشاره به اینکه استفاده از انرژی های تجدید پذیر رویکرد صنعت برق کشور است ، گفت: قرارداد تضمینی 20 ساله برای خرید انرژی تولیدی با سرمایه گذاران در این بخش امضا می شود .
وی با بیان اینکه استفاده از نیروگاه های کوچک و پراکنده هم یکی از رویکردهای صنعت برق است ، گفت: دولت با تولیدکنندگان برق از یک تا 25 مگاوات قرار داد تضمینی پنج ساله برای خرید برق به بهای دو برابر فروش بسته و تسهیلات می دهد .
وی با اشاره به اینکه برای تامین نیاز برق مصرفی کشور با رشد سالانه 5 تا 6 درصد نیاز به پنج میلیارد دلار سرمایه گذاری است ، گفت: در صورت صرفه جویی در مصرف برق به خصوص در ساعت های پیک مصرف که در سال به 600 ساعت هم نمی رسد ، بی نیاز از اجرای طرح های جدید خواهیم بود .
وی خاطرنشان کرد: طرح های جدید صنعت برق به منظور تامین نیازهای آتی صنایع ، کشاورزی و افزایش اطمینان در شبکه برق اجرا می شود.
مدیرعامل شرکت برق منطقه ای آذربایجان با بیان اینکه راهکار اساسی برای برون رفت از مشکلات موجود صنعت برق اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی است ، اظهارکرد: کاهش تلفات در شبکه انتقال و توزیع برق در این راستا دنبال می شود و با اجرای طرح جهادی از سال 1393 میزان تلفات به 10 درصد کاهش یافته است. 
صبوری بر مدیریت مصرف تاکید کرد و گفت: مصرف خانگی در کشور ما سه برابر میانگین جهانی است .
وی با اشاره به اینکه هوشمندی کنتورهای برق در راستای مدیریت مصرف به صورت مرحله ای در حال اجراست ، افزود: واحدهای صنعتی و کشاورزی در اولویت قرار دارند .
صبوری با بیان اینکه 100 درصد تجهیزات توزیع و انتقال برق در داخل کشور ساخته می شود ، افزود: تمامی مراحل راه اندازی و بهره برداری شبکه های انتقال ، توزیع و فوق توزیع با توان مهندسان داخلی اجرا می شود .

* تولید 20 مگاوات انرژِی تجدید پذیر در منطقه آذربایجان
مدیرعامل برق منطقه ای آذربایجان از شروع تولید 20 مگاوات انرژِی تجدید پذیر و تولید پراکنده برق در این منطقه خبرداد و افزود: پروانه تولید یکهزار و 800 مگاوات هم صادر شده است .
صبوری افزود: سرمایه گذاران صنعتی هم می توانند با ایجاد نیروگاه ضمن تامین برق مورد نیاز واحد خود، مازاد بر نیاز خود را به دولت بفروشند .

* سرمایه گذاری سه هزار میلیارد ریالی برق منطقه ای آذربایجان در سه سال گذشته 
وی با اشاره به اینکه در سه سال گذشته ۴۰ پروژه با اعتباری در حدود سه هزار میلیارد ریال در منطقه آذربایجان به بهره برداری رسیده است ، گفت: ۲۲ پروژه با اعتبار هزینه شده 900 میلیارد ریال در آذربایجان شرقی بهره برداری شده است.
صبوری با اعلام اینکه 45 پروژه با برآورد اعتبار هشت هزار و 900 میلیارد ریال توسط برق منطقه ای آذربایجان در دست اجراست ، اظهارامیدواری کرد : این پروژه ها تا پایان سال 1396 بهره برداری شوند .
وی با اشاره به اینکه شرکت برق منطقه ای آذربایجان با 3 میلیون و 300 هزار مشترک در استان های آذربایجان شرقی ، غربی و اردبیل ، 10 درصد جمعیت و 11 درصد مشترکان کشور را تحت پوشش دارد ، گفت: ظرفیت نیروگاه های در حال بهره برداری این منطقه 3 هزار مگاوات و پیک مصرف 2 هزار و 950 مگاوات است .
صبوری اظهارکرد: ظرفیت بهره برداری نیروگاه های استان آذربایجان شرقی 550 مگاوات و با میزان مصرف سر به سراست .
وی با بیان اینکه 100 درصد جمعیت استان آذربایجان شرقی از نعمت برق برخوردارند ، اظهارکرد: صنعت برق پیشتاز محرومیت زادیی و پیش نیاز توسعه است .
وی با اشاره به اینکه یکی از اهداف نظام جمهوری اسلامی گسترش استفاده از انرژی برق در کشور است ، گفت: رفاه اجتماعی با انرژی الکتریکی آمیخته است .
وی با اشاره به اینکه 40 درصد برق توزیعی استان آذربایجان شرقی در بخش صنعت مصرف می شود ، گفت: این در حالی است که میانیگن مصرف برق بخش صنعت در کشور 32 درصد است .
صبوری با اشاره به اینکه بخش های صنعت و کشاورزی استان در مجموع 65 درصد برق توزیعی استان را مصرف می کنند، سوق یافتن انرژِی به سمت تولید را نشانه توسعه یافتگی دانست .
* مشکل برق هسته مرکزی تبریز رفع می شود
وی با اشاره به بهره برداری از پنج پروژه صنعت برق در شهرستان تبریز با اعتبار هزینه شده یکهزار و 500 میلیارد ریال همزمان با هفته دولت ، گفت: برای تامین برق مطمئن در هسته مرکزی این شهر 2 پروژه کوتاه و میان مدت تعریف شده است .
صبوری با اعلام اینکه عملیات اجرای کابل 132 کیلوولت از پست ستارخان به گلستان شروع شده و تا پایان سال بهره برداری می شود ، گفت: پست 230 کیلوولت در محل پیشین اداره کل برق منطقه ای آذربایجان با اعتبار پیش بینی شده 600 میلیارد ریال در حال احداث است . 
وی همچنین از اجرای تونل انرژی در هسته مرکزی شهر تبریز با اعتبار مرد نیاز یکهزار و 500 میلیارد ریال خبرداد و گفت: این طرح تا 2 سال آینده بهره برداری می شود .
مدیرعامل برق منطقه ای آذربایجان گفت: پست 132 کیلوولت مسکن مهر استان هم با اعتبار هزینه شده 100 میلیارد ریال همزمان با هفته دولت بهره برداری شد .