سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | یک‌شنبه، ۲۹ فروردین ۱۴۰۰

35 میلیارد ریال زکات کشاورزان در آذربایجان شرقی جمع آوری شد - نمایش محتوای خبر

 

 

35 میلیارد ریال زکات کشاورزان در آذربایجان شرقی جمع آوری شد

مدیرکل کمیته امداد و دبیر شورای زکات آذربایجان شرقی گفت: کشاورزان استان در پنج ماهه امسال بیش از 35 میلیارد ریال زکات پرداخت کردند که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 24 درصد افزایش یافته است.

35 میلیارد ریال زکات کشاورزان در آذربایجان شرقی جمع آوری شد

به گزارش روز چهارشنبه کمیته امداد استان، حسین دشتی با اعلام اینکه در سال 94 کشاورزان نیکوکار استان 114 میلیارد ریال زکات پرداخت کردند، گفت: اولویت هزینه کرد زکات جمع آوری شده حل مشکلات مددجویان و نیازمندان است و در این راستا مبالغ جمع آوری شده صرف تامین هزینه های درمان، تحصیل، ساخت و تعمیر مسکن، سرویس بهداشتی و حمام مددجویان، تامین جهیزیه نوعروسان و سایر کمک های حمایتی می شود.
وی ادامه داد: در پنج ماهه امسال 83 درصد از زکات جمع آوری شده برای امور نیازمندان و 17 درصد آن نیز در پروژه های عمرانی عام المنفعه مانند ساخت مسجد و راه روستائی هزینه شد.
دشتی با اشاره به اینکه این میزان زکات از 825 روستای آذربایجان شرقی جمع آوری شد، افزود: در سال 94 مبلغان زکات برای بیش از 28 هزار نفر از روستائیان، اقدام به تبلیغ این دستور الهی به صورت چهره به چهره کردند. 
وی گفت: در پنج ماهه امسال دوره های آموزشی زکات با حضور ائمه جمعه برای مبلغین، عاملین و مربیان ترویج جهاد کشاورزی در 19 شهرستان برگزار شد.
دبیر شورای زکات آذربایجان شرقی با اشاره به اینکه در سال گذشته سه هزار و 783 تن گندم،973 تن جو و 309 تن کشمش به ارزش 50 میلیارد ریال در قالب زکات واجب جمع آوری شد، تاکید کرد: مبلغ جمع آوری شده برای جهیزیه 224 نوعروس،درمان 117 بیمار نیازمند،تحصیل 40 دانش آموز،مسکن 37 خانوار مددجو و نیز سایر کمک های موردی به چهار هزار و 298 نفر هزینه شد.
زکات بر 9 چیز شامل گندم، جو، خرما، انگور (کشمش) طلا، نقره، گوسفند، گاو و شتر واجب است و اگر کسی مالک یکی از این 9 چیز باشد باید مقدار معیّنی را به عنوان زکات بپردازد.