رونق تولید ملی | پنج‌شنبه، ۸ اسفند ۱۳۹۸

11 مینجی باخیش - نمایش محتوای صدا

 

 

11 مینجی باخیش

۲۴ خرداد ۱۳۹۲ دو انتخابات مهم و سرنوشت‎ساز برگزار می‎شود. یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و چهارمین دوره انتخابات شورای اسلامی شهر و روستا نه ‎تنها در تحولات کشور بلکه در تحولات منطقه و جهان از حیث میزان مشارکت مردم و گرایش سیاسی پیروز در انتخابات تأثیرگذار خواهد بود. واقعیت آن است که آزادی، حق رأی و انتخابات واقعی از دستاورد‎های گرانسنگ انقلاب اسلامی است.
قانون اساسی جمهوری اسلامی که میثاق ملی همگانی است، براساس اصل ششم، اداره کشور در جمهوری اسلامی را متکی بر آراء و از راه انتخابات و همه‎پرسی می‎داند. همچنین از ۱۷۷ اصل و ۱۴ فصل قانون اساسی، فصول و اصول مهمی به حقوق مردم (فصل سوم، اصل ۱۹ تا ۴۲؛ فصل پنجم، حق حاکمیت ملت و قوای ناشی از آن، اصل ۵۶ تا ۶۱؛ فصل نهم قوه مجریه، اصل ۱۱۳ تا ۱۵۱ و فصل هفتم، شورا‎ها، اصل ۱۰۰ تا ۱۰۷) و انتخابات شورا‎ها و ریاست‎جمهوری  اختصاص دارد.
رأی‎دادن در جمهوری اسلامی علاوه‎بر استیفای حقوق شهروندی و صیانت از قانون اساسی، یک تکلیف و فریضه الهی تلقی می‎شود و حضرت امام خمینی )رحمت‎الله‎علیه) معمار کبیر انقلاب اسلامی همواره بر «میزان‎بودن آراء مردم» به‎عنوان معیار در نظام مردم‎سالاری دینی تأکید کرده‎اند و رهبر معظم انقلاب اسلامی نیز بر همین سیره و روش تأکید و ابرام داشته‎اند. انتخابات در ایران همواره از اهمیت خاصی برخوردار بوده است.دلایل این اهمیت عبارت‎اند از اینکه انتخابات:

- نمایشی از اقتدار مردم در برابر زیاده‎طلبی دشمنان محسوب می‎گردد؛

- قدرت بازدارندگی در برابر تحریم‎ها و تهدید‎های استکبار جهانی دارد؛

- بازتاب وحدت و همبستگی ملی در برابر دشمنان انقلاب اسلامی است؛

- علاقه، وفاداری و پایبندی مردم را به نظام و انقلاب اسلامی نشان می‎دهد؛

- مشارکت آگاهانه و داوطلبانه مردم برای استیفای حقوق شهروندی و نیز ادای تکلیف الهی را به نمایش می‎گذارد؛

- بیانگر حاکمیت قانون و اداره امور بر پایه نظامات قانونی است؛

- گویای اعتماد عمومی مردم به ارزش‎های انقلاب اسلامی فارغ از آمدوشد دولت‎ها و فراز و فرود جریانات سیاسی است؛

- بیانگر آزادی، رقابت، مردم‎سالاری دینی و اداره واقعی امور به‎دست مردم است؛

- جاری بودن زندگی و جریان امور در کشور به‎رغم مشکلات اقتصادی، تورم، گرانی، بیکاری، بی‎تدبیری و… است؛

- تبلور اراده عمومی ملت و تحقق چیزی است که آن‎ها بهتر می‎پسندند.

با این همه اهمیت انتخابات در گرو مشارکت گسترده و حضور مؤثر ملت است. این مشارکت مستلزم مقدماتی ضروری برای شکل‎گیری یک انتخابات پرشور، حماسی، تعیین‎کننده، سرنوشت‎ساز و آبرومند برای کشور است.صدای مرکز آذربایجان‌شرقی نیز برای افزایش شور و شوق انتخاباتی و آگاهی بخشی به مخاطبان خود در این خصوص، برنامه‌ای با عنوان « 11 مینجی باخیش » تدارک دیده است که شنبه و چهارشنبه‌‌ها از ساعت 11:15 و تکرار آن روزهای دوشنبه و پنجشنبه از همان ساعت و به مدت 30 دقیقه به روی آنتن می‌رود.

تهیه کننده برنامه آقای سعید علیزاده ، گوینده آقای یوسف منیری فر و گزارشگر برنامه آقای داریوش رضوان می‌باشد.