سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | یک‌شنبه، ۲۹ فروردین ۱۴۰۰

10 میلیارد ریال زکات در شهرستان میانه جمع آوری شد - نمایش محتوای خبر

 

 

10 میلیارد ریال زکات در شهرستان میانه جمع آوری شد

مسئول ستاد زکات شهرستان میانه از جمع آوری بیش از10 میلیارد ریال زکات از کشاورزان این شهرستان خبرداد.

10 میلیارد ریال زکات در شهرستان میانه جمع آوری شد

حجت الاسلام ابوالفضل مهدوی روز یکشنبه در گفت وگو با ایرنا با اشاره به اینکه زکات جمع آوری شده از این شهرستان از جمله روستاها ، نقدی و غیرنقدی است، افزود: در سال جاری 80 تن سیب درختی به عنوان زکات مستحبی از بخش های کندوان و ترکمانچای جمع آوری و در بین روستاهای محروم منطقه توزیع شده است.
وی همچنین گفت: تعداد 40 اصله سیب درختی نیز از سوی باغداران بخش های ترکمانچای و کندوان بعنوان طرح شجره طیبه جهت کمک به نیازمندان به دبیرخانه زکات شهرستان واقع درکمیته امداد امام (ره) اهدا شده است.
حجت الاسلام مهدوی با اشاره به اینکه در تمامی روستاهای شهرستان یک نفر به عنوان عامل زکات فعال است از فعالیت 346 عامل زکات در روستاهای شهرستان خبر داد.
وی با بیان اینکه پرداخت زکات به عنوان فریضه الهی تکلیف شرعی است، گفت: هر مبلغ زکاتی که جمع آوری می شود صرف پروژه های عمرانی و برآوردن نیازهای محرومان همان روستا یا محل می شود.
وی با تاکید بر اینکه زکات محصولات کشاورزی از جمله گندم و جو واجب است، گفت: زکات بقیه محصولات مستحبی است.
حجت الاسلام مهدوی ، روستاهای قره طورق ، آق ورن ، اکرم آباد ، کنگاور، بالوجه، دوزنان، قویجاق، بیگ بلاغی، تلواربلاغی، کندوان، ورنکش ، طوق، ونجان، باشماق، دریندرق، سهل آباد و بلانلیق را از روستاهای نمونه پرداخت کننده زکات در سال جاری برشمرد.
اصل کلمه زکات به معنای رشد و نموّی است که از برکت الهی در چیزهای دنیوی و اخروی حاصل می شود. 
کلمه زکات به سهم الهی که انسان مؤمن از مال خود خارج می کند و به فقرا می دهد، اطلاق می شود. 
به این دلیل است که در پرداخت آن، امید رشد و افزایش مال همراه با خیرات و برکات دارد، یا موجب تزکیه و پاکی روح پرداخت کننده می شود.
بنا بر فتوای مراجع عظام تقلید، زکات گندم، جو، خرما، کشمش ، طلا، نقره، شتر، گاو و گوسفند واجب است.
البته برخی از فقها علاوه بر9 چیز معروف، در سرمایه کسب و کار و تجارت نیز بنا بر احتیاط، زکات را واجب دانسته و برخی هم مستحب می دانند.
پس، اگر کسی مالک یکی از این 9 چیز باشد، با وجود شرایطی، باید مقدار معینی از مال خود را به عنوان زکات، به یکی از مصرف هایی که در رساله های عملیه (موارد مصرف زکات) اشاره شده است، برساند.