جهش تولید | چهارشنبه، ۸ بهمن ۱۳۹۹

' الله الله، حسین وینه' عزاداری ویژه مراغه به سبک کربلا - نمایش محتوای خبر

 

 

' الله الله، حسین وینه' عزاداری ویژه مراغه به سبک کربلا

نوای جانسوز خدا خدا، حسین کجاست عزاداران مراغه که همچون یک قرن گذشته با ذکر عربی ' الله الله حسین وینه' در صبح عاشورای این شهر طنین انداز شد، لبیک عزاداران مراغه به سبک کربلا به احرام حضرت زینب (س) است.

' الله الله، حسین وینه' عزاداری ویژه مراغه به سبک کربلا

در این آئین عزاداران قبل از طلوع آفتاب امروز /چهارشنبه/ پارچه های سفید نادوخته یا حوله هایی به نشانه احرام بر تن کردند و به یاد احرام حضرت زینب (س) برای وداع با سالار شهیدان در عصر عاشورا به حسینیه حاجی غفار مراغه رفتند.
عزاداران بعد از برپایی نماز صبح عاشورا در این حسینیه با صورت های گل آلود و پای برهنه و هروله کنان در خیابان ها و حسینیه های این شهر تاریخی و فرهنگی نوای 'الله الله حسین وینه' سردادند و سینه زنی کردند. 
این عزاداری منحصر به فرد در سطح کشور که توسط مرحوم حاجی غفار، موسس قدیمی ترین حسینیه مراغه از کربلا الگوبرداری شده، در واقع اعلام آمادگی عزاداران برای عمل به حج تکاملی حضرت زینب (س) در عصر عاشوراست.
نویسنده کتاب عزاداری و مراغه در مورد این آئین عزاداری در مراغه چنین نوشته است: عزاداران بعد از برپایی نماز به صورت دسته جمعی از حسینیه حاجی غفار خارج می شوند، با ذکر الله الله حسین وینه با حرکت از مسیرهای معین دقایقی در میدان ها به سینه زنی مشغول می شوند. 
بر اساس نوشته مهدی پولادی، عزاداران به دنبال پرچم خونینی که الله الله حسین وینه بر روی آن به تحریر در آمده است، به میدان اصلی شهر می رسند و به سینه زنی می پردازند. 
بر این اساس پس از ذکر مصیبت در میدان اصلی شهر متولی حسینیه حاجی غفار جمع حاضر را دعا کرده و دسته عزاداری به طرف مسجد جامع، امامزاده سیدمحمد، سرای خواجه ملکم و حسینیه حاجی غفار حرکت می کند.
این عزاداری که طرفداران زیادی از شهرهای مختلف کشور دارد از عزاداری های محبوب بسیاری از شخصیت های فرهنگی و سیاسی شهر مراغه است و برخی از مسئولان را نیز می توان در جمع عزاداران ' الله الله حسین وینه ' مشاهده کرد.
خیابان های مراغه اگرچه در شب عاشورا شاهد تردد عزاداران متعدد به حسینیه های این شهرستان است اما حضور مردم چشم به راه این آئین عزاداری در خیابان های منتهی به حسینیه حاجی غفار حتی قبل از اذان صبح عاشورا قابل توجه است. 
به گزارش ایرنا، هیات عزاداری حاج غفار نخستین حسینیه مراغه است که در اوایل حکومت محمدعلیشاه قاجار از سوی فردی مشهور به رئیس التجار و با الگوبرداری از آئین های کربلا بنیان گذاری شد و در سایه یادداشت برداری فرزند حاجی غفار از نحوه عزاداری در آن دوران، همچنان پرطرفدارترین حسینیه این شهرستان به شمار می رود. 
مرحوم حاجی غفار که در سن 63 سالگی و در اثر بیماری چشم از جهان بست، بر اساس وصیت خودش در مسجد ملارستم مراغه که یکی از اولین مساجد دوران صفوی و الگوی مساجد و بناهای ستون داری چون عالی قاپو و چهلستون اصفهان است، دفن شد. 
مرحوم حاجی غفار در وصیت نامه اش اموال منقول و غیر منقول خود را وقف این حسینیه و چهار فرزندش میرزا عبدالله، میرزا مشهدی حسینعلی، مشهدی عبدالرحیم و میرزا محمد را ملزم به خدمت به عزاداران کرد. 
مرحوم حاجی غفار برای طهارت و پاکیزگی عزاداران در جنب حسینیه یک حمام احداث کرد که امروز در ردیف آثار تاریخی این شهرستان به شمار می رود. 
شهرستان تاریخی و فرهنگی مراغه که همزمان با ماه محرم پذیرای هزاران گردشگر مذهبی است، با حدود 250 هزار نفر جمعیت در فاصله 127 کیلومتری تبریز، مرکز آذربایجان شرقی و در دامنه های جنوبی سهند قرار دارد. / ایرنا