جهش تولید | یک‌شنبه، ۱۰ اسفند ۱۳۹۹

یک سوم از هفت هزار مسجد آذربایجان شرقی تحت نظارت میراث فرهنگی است - نمایش محتوای خبر

 

 

یک سوم از هفت هزار مسجد آذربایجان شرقی تحت نظارت میراث فرهنگی است

مدیرکل اوقاف و امور خیریه آذربایجان شرقی گفت: حدود یک سوم از هفت هزار مسجد آذربایجان شرقی جزو میراث فرهنگی بوده و تحت نظارت سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری است.

یک سوم از هفت هزار مسجد آذربایجان شرقی تحت نظارت میراث فرهنگی است

حجت الاسلام علی مصائبی در آئین بهره براری از طرح بازسازی مسجد جواد الائمه (ع) عجب شیر افزود: حدود یک سوم دیگر از مساجد این استان وضعیت مناسبی دارد و هیچگونه هزینه ای برای بازسازی یا تعمیر نیاز ندارند.
وی با اشاره به اینکه یک سوم مابقی نیاز به تعمیر دارد، گفت: نصف این تعداد از مساجد آذربایجان شرقی در پی مهاجرت اهالی تخریب و بدون استفاده رها شده اما نصف دیگر جهت بازسازی نیازمند مشارکت خیران است.
وی وحدت اجتماعی را عنصری اساسی برای سلامت و بقای اصل و اساس هر جامعه ای دانست و گفت: مسجد در تحکیم این عنصر اساسی، نقشی مهمی دارد. 
حجت الاسلام مصائبی با اشاره به این که مسجد مکانی فرهنگی، دینی، انقلابی و قرآنی است، گفت: باید تلاش کنیم تا جایگاه رفیع این مکان مقدس حفظ و دستخوش تغییرات غیردینی، قرآنی و انقلابی نشود.
وی اظهارکرد: مسجد محور وحدت و همدلی در جامعه اسلامی به شمار می رود و باید از این ظرفیت ارزشمند و پایگاه عبادی در جهت تقویت همدلی امت اسلامی بهره گرفته شود. 
مدیر کل اوقاف و امور خیریه آذربایجان شرقی گفت: امروزه مساجد باید همانند گذشته مرکز رسیدگی به مشکلات عامه مردم باشند، اما از این ساز و کار در مساجد و از این مکان معنوی تنها برای اقامه نماز، خطابه و سخنرانی استفاده می شود. 
حجت الاسلام مصائبی افزود: با وجود موفقیت برخی مساجد در جذب قشر جوان به این اماکن امن الهی هنوز بسیاری از مساجد در رسیدن به این هدف مهم به توفیقی خوبی دست نیافته اند و این مهم تلاش بیشتر متولیان امر را می طلبد. 
وی ادامه داد: مسجد یک سنگر است و منبر و محراب آن هر دو بیدار کننده و آگاهی بخش است و ما باید دست به دست هم بدهیم و مسجد را ارج بنهیم و به درستی از این مکان مقدس بهره ببریم. 
به گزارش ایرنا طرح بازسازی و تعمیر مسجد جواد الائمه (ع) عجب شیر با یک میلیارد ریال هزینه و با همکاری خیران مساجد ساز و مشارکت مردمی شهرستان به بهره برداری رسید.
شهرستان عجبشیر با حدود 85 هزار نفر جمعیت در فاصله 98 کیلومتری تبریز، مرکز آذربایجان شرقی قرار دارد. / ایرنا