رونق تولید ملی | دوشنبه، ۲۸ بهمن ۱۳۹۸

یعقوب عبدی، بافنده تابلو فرش شهدا - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

یعقوب عبدی، بافنده تابلو فرش شهدا

Loading the player...

هنرمند عرصه فرش در تبریز با الهام گرفتن از شهدا و مشاهیر کشور اقدام به بافت 150 تابلو فرش نفیس کرده است.

یعقوب عبدی گفت: چهره 100 شهید دوران دفاع مقدس در 70 تابلو فرش نقش بسته که از این تعداد 40 شهید مربوط به شهدای لشگر عاشوراست.

وی با بیان اینکه تابلو فرش هایش در رج 50 و از جنس پشم خالص در ابعاد مختلف از 25 در 35 سانتیمتر مربع تا 70 در 100 سانتیمتر مربع بافته شده اند، افزود: برای نشان دادن چهره عرفانی شهدا این آثار در قالب سیاه و سفید بافته شده اند تا در زمینه سیاه اطراف چهره، شخصیت والای شهدا بیشتر جلوه کند.

عبدی اظهار کرد: برخی از شهدایی که چهره آنها در تار و پود این فرش ها نقش بسته از دوستانش بوده اند و یا در مقابل چشمانش به شهادت رسیده اند.

خالق فرش زندگانی حضرت رسول اکرم (ص) هدف اصلی از خلق این 150 تابلو فرش را عمل به منویات رهبر معظم انقلاب مبنی بر اینکه ' زنده نگه داشتن یاد شهدا کمتر از شهادت نیست'، اعلام کرد.

وی افزود: پس از دوران دفاع مقدس نسبت به شهیدانی که در راه خدا از جان خود گذشتند احساس دین می کردم و این مقدمه ای برای قدم گذاشتن در این مسیر شد.

وی با بیان این که تاکنون از سوی هیچ یک از مسوولان حمایت عملی از این حرکت فرهنگی نشده است، گفت: اگر حمایتی از این اقدام صورت می گرفت علاقه داشتم این تابلو فرش ها در ابعاد بزرگتری بافته شود.

خالق فرش باغ عرفان که به نام فرش عجایب هفتگانه شهرت یافت، یادآوری کرد: این مجموعه بر خلاف دیگر آثار که به تنهایی به نمایش درمی آیند، باید در یک محل جمع آوری و در معرض دید علاقه مندان قرار گیرد تا فضای قرار گرفتن در میان شهدا در ذهن بیننده تداعی شود.

عبدی با بیان این که در طول فعالیت حرفه ای خود همیشه اقدام به تولید فرش های موضوعی و هنری کرده است، افزود: برای تولید 150 تابلو فرش یاد شده نزدیک به هفت سال زمان و حدود یک میلیارد و 500 میلیون ریال هزینه کرده است.

وی خواستار حمایت مسوولان برای نمایش آثارش شد و گفت: حمایت از اینگونه اقدامات دلگرمی هنرمندان برای خلق آثار ارزشمندتر و نفیس تر می شود و بی شک سندی ماندگار در تاریخ فرهنگ کشور خواهد شد.

وی خواستار اختصاص نمایشگاهی دایمی برای آثارش شد و افزود: در صورت محقق شدن این خواسته، مجموعه ای شامل زندگی نامه و وصیتنامه این شهدا تهیه کرده که می تواند در کنار تابلو فرش ها به نمایش بگذارد.

Jacob Abdi, carpet weaver martyrs
Tabriz rugs are inspired artists and celebrities of the martyrs to 150 tissue has exquisite carpets.
Jacob Abdi said holy war martyr figure is 100, of which 40 to 70 Carpets painted martyr martyrs Division of Ashura.
have to be black in the face, the characters seem more noble martyrs.
Abdi said: Some of the martyrs who painted their faces in the fabric of the carpet or in front of her friends have been killed.
Carpet creator of life, the Holy Prophet (PBUH) The main purpose of creating the menu Leader 150 Carpets act that 'keep alive the memory of the martyrs is less than martyrdom', he declared.
He said after a holy war against the martyrs who sacrificed their lives in the cause of Allah, and I felt religion was the prelude to step up in this direction.

the viewer is reminded of martyrs.

He urged the authorities to show his support and said support these measures, encouraging artists to create works of lasting value and more valuable and undoubtedly document the history of the country.

برای دیدن ویدیو های بیشتر به شبکه مجازی نگاه مراجعه نمایید