جهش تولید | یک‌شنبه، ۲۸ دی ۱۳۹۹

یاشاسین جوان لیق - نمایش محتوای صدا

 

 

یاشاسین جوان لیق

یاشاسین جوان لیق


Loading the player...
    از منظر قرآن مجموع فراز و نشيب دوران زندگي بشر در سه مرحله خلاصه مي شود: كودكي، جواني و پيري. ارزش دوران جواني از ديدگاه قرآن بدين گونه مطرح شده كه جواني منزل قوت و نيرومندي زندگي دنياست و از دو طرف محفوف به ضعف و ناتواني است، از طرفي ضعف ايام كودكي و از طرف ديگر ناتواني دوران پيري.
 
بشر در پيمودن راه زندگي و طي كردن پستي ها و بلندي هاي آن مانند كوهنوردي است كه يك روز دامنه فراز را مي پيمايد تا خود را به مرتفع ترين قله كوه برساند و روز ديگر از دامنه نشيب عبور مي كند تا به آخرين نقطه نزولي برسد.
 
موقع پيمودن دامنه فراز، هر روزي كه بر وي مي گذرد چشم اندازش و سيع تر مي گردد و نقاط تماشايي را بيشتر مي بيند و وقتي كه به قله كوه قدم مي گذارند به همه جا مسلط مي شود و عالي ترين مناظر را مشاهده مي كند.
اولياي گرامي اسلام جواني را يكي از نعمت هاي پر ارج الهي و از سرمايه هاي بزرگ سعادت در زندگي بشر شناخته اند و اين موضوع را با عبارات مختلفي خاطرنشان نموده اند.
 
امام علي(ع) فرموده اند: دو چيز است كه قدر و قيمتشان را نمي شناسند مگر كسي كه آن دو را از دست داده باشد، يكي جواني و ديگري تندرستي و عافيت است.(غررالحكم ودررالكلم،ص 264)
 
در اين حديث حضرت علي (ع) نعمت جواني را در رديف بزرگترين نعمت هاي الهي، يعني صحت و سلامت آورده است و به اندازه اي آن را مجهول القدر دانسته كه مي فرمايد تنها در موقع فقدان جواني مي توان به ارزش آن پي برد.
 
از ديدگاه حضرت علي (ع) انسان در جزيره اي به نام فرصت قرار گرفته كه بين دو اقيانوس نيستي(گذشته وآينده) قرار گرفته و بايد قدر زمان را بداند. آنچه از عمر ما گذشته و سپري شده ديگر در دسترس نيست و حتي ثانيه اي از آن بر نمي گردد و آنچه از زمان در پيش است هنوز نسبت به ما عدم است و تضميني هم وجود ندارد كه ما به آن برسيم و آنچه به صورت نقد در اختيار ماست امروز است كه بايد از آن بهره برد.
 
 
اين برنامه با محوريت دين، اميد، آگاهي و اخلاق  هر روز به جز جمعه ها به صورت زنده از رادیو پخش  مي شود. سه  برنامه در هفته به صورت ترکیبی نمایشی و سه برنامه در ساختار کلامی/پیامی/آوایی تهیه می شود. در این برنامه با انتخاب موضوعات مبتلابه جوانان و با استفاده از قالب های متنوع برنامه سازی ( مطلب ، کارشناس، نمایش، موسیقی باکلام و بیکلام، آیتم های میان برنامه و ... تلاش می کنیم دقایقی مفرح و قابل استفاده برای مخاطبان جوان خود فراهم آوریم. برای دنبال کردن این برنامه میتوانید همه روزه به جز روزهای جمعه از ساعت 17:30 شنونده این برنامه باشید
 
اهداف بلند مدت:
1- ارتقاي آگاهي و اميد در بين جوانان استان
2-ترويج اخلاق اسلامي و الگوسازي مناسب
 
اهداف کوتاه مدت:
1-کمک به حل  مسائل و مشكلات جاري جوانان
2-الگوسازي مناسب براي جوانان استان
3-ترويج فرهنگ ايراني- اسلامي در بين جوانان استان و ترويج سبك زندگي اسلامي
4-تشويق جوانان به مشاركت و حضور در تمامي عرصه هاي علمي ، فرهنگي ، اجتماعي و سياسي
تاریخ تولید: 1397

تهیه کننده: فاطمه پیری

نویسنده: فاطمه پیری

گوینده: علی حسن پور

گزارشگر: پوریا مهر

دستیار تهیه: جعفری

صدابردار: شهرام راد