جهش تولید | سه‌شنبه، ۱۳ خرداد ۱۳۹۹

گیرنده تلویزیون دیجیتال (Set-top box)

گیرنده تلویزیون دیجیتال (Set-top box)


با توجه به پيشرفت روز افزون سيستم هاي ارتباطي و مخابراتي و دیجیتال شدن آنها نياز به داشتن آگاهي و شناخت تکنولوژي¬هاي جديد و تجهيزات مرتبط با آن، روز به روز چشمگيرتر مي¬شود.
گرچه در کشور ما سيستم پخش همگاني تلويزيون، هنوز به صورت آنالوگ است، ولي با توجه به مزاياي تلويزيون ديجيتال، به زودي به سوي ديجيتال شدن پيش خواهيم رفت.
براي دريافت تلويزيون ديجيتال نياز به وسيله¬اي به نام ست تاپ باکس است که سيگنال فشرده و يا کدشده ديجيتالي را دريافت و به سيگنال آنالوگ قابل نمايش روي صفحه تلويزيون تبديل نمايد.
Set top box ها يک شاهراه ارتباطي بين تلويزيون و PC يا TV-PC  و تلفن، ماهواره هستند.
ست تاپ باکس¬ها علاوه بر دريافت تلويزيون ديجيتال، قابليتهاي زيادي را براي تلويزيون آنالوگ شما فراهم مي¬آورند.
روند استفاده از ست تاپ باکس¬ها در کشورهاي مختلف جهان، بسيار سريع بوده و هست؛ چنانکه در کشور آمريکا تا سال 2010، مصرف برق، توسط ست تاپ باکس ها تقريباً 4 درصد از مصرف کل روزانه برق در آمريکا خواهد بود.
 
قابليتهايي يک ست تاپ باکس:

  •     دريافت و کدگشايي سيگنالهاي پخش همگاني تلويزيون ديجيتال زميني
  •     قابليت اتصال تلويزيون به اينترنت
  •    دريافت و کدگشايي سيگنال¬هاي شبکه های ماهواره¬اي
  •     دريافت و کدگشايي سيگنال¬هاي شبکه های کابلي

اما ست تاپ باکسي که تمام امکانات بالا را به شما بدهد، قيمت زیادی خواهد داشت، بنابراين مقرون به صرفه¬تر است که با توجه به سرويسي که ميخواهيد دريافت کنید ست تاپ باکسي با همان ويژگي تهيه کنید. شکل (1) بلوک دياگرام کلي ست تاپ باکس را نشان ميدهد .

 
 ست تاپ باکس از دو بخش سخت¬افزاري و نرم افزاري تشکيل شده است که اجزاي هر کدام عبارتند از:
    سخت افزاري                                      
1)    منبع تغذيه
2)    تيونر
3)    پردازشگر مرکزي
4)    دمودلاتور
5)    حافظه
6)    پردازشگر تصوير
7)    اتصال دهنده ها و اينترفيس ها                 

نحوه عملکرد
اطلاعات دريافت شده توسط اينترفيس¬ها به رشته¬هاي ديتاي ويدئو يا مولتي مديا تبديل شده، سپس بايد دمودله و رمز گشايي شوند. بعد از عمليات رمزگشايي رشته¬هاي ديتا به سمت قلب عمليات پردازش، يعني کدگشاي صدا وتصوير MPEG-4  و سيستم پردازشگر مرکزي حرکت مي¬کنند. تصوير به بلوک گرافيک و درنهايت صدا وتصوير به بلوک خروجي مي¬روند.

 
درحوزه DTV
 ست تاپ باکس به عنوان يک گيرنده براي سيگنال¬هاي پخش همگاني زميني تلويزيون ديجيتال است. اين ست تاپ باکس¬ها شامل يک يا چند ميکروپروسسور براي راه¬اندازي سيستم عامل (به طور مثالWindows CE يا Linux) و تجزيه تحليل رشته¬هاي انتقال MPEG و نيز داراي RAM و چيپ¬هايي براي کدگشايي صدا و ساير پردازش¬ها مي¬باشند.

در حوزه اينترنت
ست تاپ باکس مانند يک کامپيوتر مخصوص عمل مي¬کند که مي¬تواند بين دستگاه تلويزيون و اينترنت ارتباط برقرار کند. شما از طريق بارگذاري صفحات وب  بر روي تلويزيون خود، امکان وب گردي و جستجو بين سايت¬هاي مختلف را خواهيد داشت. اين ارتباط مي¬تواند از طريق خط تلفن مانند Web TV و يا از طريق امکانات ارتباطي شبکه¬هاي تلويزيون کابلي برقرار شود.

در حوزه ماهواره
در سيستم ماهواره¬اي، سيگنال از طريق ديش¬هاي خانگي دريافت و به ست تاپ باکس اعمال مي¬شود. STB ها دقيقاً مانند يک رسيور شبکه¬های ماهواره¬اي عمل مي¬کنند.

در حوزه تلويزيون کابلي
در سيستم¬هاي کابلي، پخش همگاني تلويزيون از طريق کابل کواکسيال يا فيبر نوري به خانه ها ارسال مي¬شود. در آينده نزديک سيستم¬هاي XDSL قادر خواهند بود اين سرويس¬ها را از طريق کابل دو سيمه تلفن معمولي ارائه دهند. STB ها در اين سيستم مانند يک گيرنده تلويزيون کابلي عمل مي¬کنند.
تفاوت آشکار بين ست تاپ باکس ها از قسمت اينتر فيس به بعد يعني بخش تيونر است. علت آن روش¬هاي مدولاسيون متفاوتي  است که در سيستم¬هاي مختلف استفاده مي¬شود. مثلا در سيستم ماهواره از مدولاسيون QPSK و در سيستم کابلي از مدولاسيون QAM و در سيستم زميني از مدولاسيون OFDM استفاده مي¬شود.

ويژگي¬هاي STB   
ـ کنترل از راه دور
ـ اينترفيس¬هاي با سرعت بالا
ـ داراي 2 تيونر
ـ پوشش دادن تمام فرمت¬هاي رسانه¬اي
ـ قابليت ارتباط با پهناي باند بالا
ـ مديريت مصرف انرژي
ـ به¬روز رساني نرم¬افزاري آسان
ـ نمايش تله تکست
ـ ساير تنظيمات سفارشي

 

 امکانات ويژه STB ها
برخی از STBها حافظه جانبی دارند. Hard Disk  يا حافظه جانبي امکان ضبط برنامه¬هاي در حال پخش را به بيننده مي¬دهد. بيننده مي¬تواند ساير کارهاي ضروري خود را در هنگام پخش برنامه انجام دهد، بدون اينکه هيچ بخشي از آن را از دست بدهد. همچنين بيننده مي¬تواند درهمان لحظه برنامه يا بخشي از آن را دوباره يا با حرکت آهسته تماشا نمايد. امکان ضبط برنامه مي¬تواند تاثير عميقي بر آگهي¬هاي تبليغاتي داشته باشد. چون بيننده مي¬تواند با ضبط کامل برنامه و با يک شيـفت زمانی 10   الي 15   دقيقه¬اي براي تماشاي آن، قسمت آگهي¬هاي تبليغاتي آن را   در حالت Fast Forward ببيند.  بخش حافظه جانبي در شکل (3) مشخص شده است.

 

 از امکانات دیگر ست باکس¬ها، داشتن يک خط برگشت با نرخ بيت پايين از طريق مودم است. در آينده بيننده خواهد توانست خواسته-هاي خود را براي پخش برنامه¬ها، سرويس¬ها و آگهي¬ها از اين طريق براي برودکستر ارسال نمايد. برودکستر نيز بر اين اساس برنامه-های خود را برای پخش تنظيم خواهد کرد و اين چيزي نيست جز همان تلويزيون تعاملي.
STBهاي تلويزيون تعاملي، قابلیت¬هاي زيادي دارند، از جمله به¬عنوان گيرنده تلويزيون، مودم، کنسول بازي، مرورگر وب، روشی براي ارسال پست الکترونيکي، Cdrom , DVD Player، کنفرانس ويدئويي و غيره.
خيلي از STBها قابلـيت ارتبـاط بلادرنگ باوسـايلي از قبيــل comcorder ها , dvd , CD player ها و Music Keyboard ها را دارند.

 

 نتيجه گيری
پس در حقيقت Set Top Boxها کامپيوترهايي هستند که اطلاعات ديجيتالي را پردازش مي¬کنند. اين وسايل عموما واسط¬هاي کاربر On-Screen دارند که مي¬تواند صفحه يک تلويزيون باشد که با استفاده از يک keypad تعاملي Hand-Held کار کند.