جهش تولید | یک‌شنبه، ۴ آبان ۱۳۹۹

گنجینه - نمایش محتوای تلویزیون

 

 

گنجینه

Loading the player...

 

هر روز رسانه ای و فرهنگ پروری به جمع فرهنگ سازان جهان اندیشه راه میابد، اما هرگز قدر و منزلت کتاب رو به کاهش نمیگراید و غباری بر آیینه خورشید کتاب نمینشیند. گشت و گذار در هیچ صحرایی به اندازه گرداندن دیده بر روی برگهای کتاب طراوت بخش نیست. و به حق که میان حق و باطل فاصله همان قدر است که میان گشودن و بستن کتاب.

اگر باز جویی خطا از صواب **** نیابی یکی همنشین چون کتاب

کتاب میراثی ماندگار، پدیده ای باشکوه و با ارزش و عنصری رشد افرین و روشنگر در پهنه زندگی بشر است. افتخار ما نیز در این است که فرهنگ باورهای دینی ما – یعنی آیین مقدس اسلام – مبتنی بر ارزش بینش و دانش و ارجمندی کتاب و نگارش است و خداوند منان معجزه ابدی آخرین و محبوب ترین فرستاده اش را یک کتاب قرار داده است.قرآن کریم سرامد همه کتابهای عظیم است. همچنین پیشینه فرهنگی ما و شمار کتابها و کتابخانه ها در عصر شکوفایی تمدن اسلامی و اهتمام دانشمندان اسلامی و ایرانی در پدید آوردن آثار ارزشمند جهانی، همه و همه ناظر بر اهمیت کتاب و کتابخوانی است.

وظیفه همه افراد فرهیخته و همه نهادهای فرهنگی کشور است که در اشاعه، گسترش و تقویت هرچه بیشتر مسأله کتاب و کتابخوانی اهتمام ورزند و در یک کلام، همه درد آشنایان و دل اگاهان به منظور بسیج همگانی برای گسترش فرهنگ کتاب و کتابخوانی بپا خیزند تا هنگام خجسته ای پیش آید که در آن، (کتاب) همه جا، برای همه کس و در همه وقت به وفور یافت شود و مطرح باشد و هیچ کس در هیچ جا بهانه ای برای کتاب نخواندن نداشته باشد.

«گنجینه» عنوان برنامه ایست که با هدف ترویج فرهنگ کتابخوانی و آشنایی مخاطبان با چاپ های جدید کتب تدارک دیده شده است. آقای علیرضا مهدوی تهیه این برنامه را بر عهده دارند. این برنامه هر روز به مدت 10 دقیقه و از ساعت 13:45 به زبان فارسی و به صورت ضبطی از شبکه استانی صدای مرکز آذربایجان شرقی پخش می شود.

در هر برنامه یک یا دو عنوان کتاب مفید و مؤثر برای گروه های سنی مختلف و در موضوعات متعدد معرفی می شود. در کنار معرفی کتاب در این برنامه به تناسب مدت برنامه از کتابخانه های شخصی و عمومی جهت آشنایی شنوندگان از پتانسیل های کتابخانه ای استان گزارش و یا مصاحبه نیز پخش می شود.