جهش تولید | پنج‌شنبه، ۱۴ اسفند ۱۳۹۹

گروه مشاوران ملی و بین المللی احیای دریاچه ارومیه از سواحل شرقی دریاچه بازدید کردند - نمایش محتوای خبر

 

 

گروه مشاوران ملی و بین المللی احیای دریاچه ارومیه از سواحل شرقی دریاچه بازدید کردند

مدیر کل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی گفت: گروه مشاوران ملی و بین المللی احیای دریاچه ارومیه (UNDP) از سواحل شرقی این دریاچه بازدید کردند.

حمید قاسمی در گفت و گو با خبرنگاران اظهار کرد: این بازدید به منظور تحلیل وضعیت و روند خشک شدن دریاچه و ارائه راه کارهایی برای برون رفت از بحران فعلی انجام شد.

وی با اشاره به بحران پیش روی خشک شدن دریاچه ارومیه گفت: آنچه که در زمان حاضر پیش بینی می شود این است که وضعیت در سواحل شرقی بسیار نگران کننده و زندگی مردم با مشکلاتی مواجه شده است.

قاسمی ادامه داد: وسعت این دریاچه در استان های آذربایجان شرقی 23 هزار کیلومتر مربع، آذربایجان غربی 24 هزار کیلومتر مربع و کردستان پنج هزار و 200 کیلومتر مربع است.

وی افزود: از سال 74 تاکنون روند کاهش آب این دریاچه شروع شده و تاثیر پذیری پس روی آب در آذربایجان شرقی دو هزار و 54 کیلومتر مربع و در آذربایجان غربی 750 کیلومتر مربع است.

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان اظهار کرد: سهم آذربایجان شرقی در حوزه دریاچه ارومیه 44 درصد، آذربایجان غربی 46 درصد و کردستان 10 درصد است.

وی گفت: حوضه دریاچه ارومیه 37.9 درصد وسعت استان را در بر می گیرد و از این میزان پیش بینی می شود 14.5 درصد در وضعیت بحرانی، 13.8 درصد در وضعیت نیمه بحرانی و هشت درصد در وضعیت سبز است.