سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | سه‌شنبه، ۲۴ فروردین ۱۴۰۰

گازرسانی به 455 روستای آذربایجان شرقی در سه سال گذشته - نمایش محتوای خبر

 

 

گازرسانی به 455 روستای آذربایجان شرقی در سه سال گذشته

مدیر عامل شرکت گاز آذربایجان شرقی با اشاره به بهره مندی 87 درصد جمعیت روستایی استان از نعمت گاز طبیعی گفت: طرح های گازرسانی به 455 روستای استان در سه سال گذشته اجرا شده است.

گازرسانی به 455 روستای آذربایجان شرقی در سه سال گذشته

ولی اله دینی روز چهارشنبه در نشست خبری تعداد روستاهای گازرسانی شده در سه سال پایانی دولت دهم را 244 روستا اعلام و اظهارکرد : طرح های گازرسانی اجرا شده در روستاهای استان در دولت یازدهم نشانگر رشد 90 درصدی است .
وی با اشاره به اینکه تعهد شرکت گاز ، گازرسانی به روستاهای بیش از 20 خانوار است ، گفت: تا زمان حاضر بیش از یکهزار و 500 روستای استان از نعمت گاز برخوردار شده اند و گازرسانی به تمام دو هزار روستای بالای 20 خانوار استان تا پایان سال 96 در دستور کار قرار دارد .
دینی با اعلام اینکه 143 طرح گازرسانی به روستاها ، شهرها و شهرک های صنعتی در استان در حال اجراست ، گفت: برای اجرای این طرح ها 2 هزار و 950 میلیارد ریال اعتبار اختصاص یافته که تا زمان حاضر 54 درصد اعتبار هزینه شده است .
وی با اشاره به اینکه 100 درصد جمعیت شهری و 96.6 درصد کل جمعیت استان آذربایجان شرقی از نعمت گاز بهره مندند، گفت: گازرسانی به 309 روستای استان در حال اجرا ، 240 روستا در مرحله انتخاب پیمانکار و 40 روستا در مرحله طراحی است .
دینی از بهره مندی 5 هزار خانوار در 83 روستای استان از نعمت گاز همزمان با هفته دولت امسال خبرداد و گفت: بهره مندی جمعیت روستایی استان از گاز طبیعی بیش از 25 درصد از میانگین کشوری بیشتر است .
وی طول شبکه های توزیع و انتقال گاز استان را بیش از 180 هزار کیلومتر اعلام کرد و افزود: در برنامه ششم توسعه درصدد ایجاد ارزش افزوده از گاز طبیعی خواهیم بود .
دینی از اتمام گازرسانی به مجتمع های مسکن مهر استان خبرداد و گفت: آماده تامین گاز تمامی واحدهای صنعتی استان هستیم.
وی با اشاره به تزریق 600 میلیون مترمکعب گاز طبیعی به نیروگاه های استان در سال 1393 و یک میلیارد و 700 میلیون متر مکعب در سال گذشته ، گفت: در 4 ماهه ابتدای سال جاری هم 737 میلیون متر مکعب گاز به نیروگاه های استان تزریق شده است. 
مدیر عامل شرکت گاز آذربایجان شرقی میزان مصرف روزانه گاز در استان را 18 تا 20 میلیون متر مکعب اعلام کرد و گفت: میانگین مصرف مشترکان خانگی ، تجاری و عمومی 5.5 میلیون متر مکعب ، بخش صنعت 5 میلیون و 400 هزار متر مکعب و نیروگاه های استان شش میلیون و 500 هزار مترمکعب و جایگاه های سی ان جی هم یک میلیون و 750 هزار متر مکعب است.
وی خاطرنشان کرد: از 140 جایگاه سوخت سی ان جی استان هشت جایگاه به دلیلی بدهی تعطیل هستند .
دینی با اشاره به اینکه بر اساس بودجه ابلاغی سالانه نسبت به واگذاری اشتراک رایگان گاز به مدددجویان بهزیستی و کمیته امداد اقدام می شود، گفت: در سال گذشته 2 هزار و 97 متقاضی مددجوی استان از این امتیاز بهره مد شدند و در سال جاری واگذاری اشتراک رایگان به 2 هزار و 300 متقاضی مددجو برنامه ریزی شده است . 
دینی با اشاره به ظرفیت های علمی و فنی استان آذربایجان شرقی اظهارکرد: با توجه به حمایت موجود دولت و با استفاده از فناوری ها نو و دانش بنیان این استان توان تبدیل شدن به قطب تولید تجهیزات نفتی در کشور را دارد .