سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | سه‌شنبه، ۲۴ فروردین ۱۴۰۰

گازرسانی به 29 روستای خداآفرین - نمایش محتوای خبر

 

 

گازرسانی به 29 روستای خداآفرین

مدیرعامل شرکت گاز استان آذربایجان شرقی با بیان اینکه 45 درصد از روستاهای شهرستان خداآفرین از نعمت گاز بهره مند شده اند، گفت: در حال حاضر عملیات گازرسانی به 29 روستا در دست اجراست.

گازرسانی به 29 روستای خداآفرین

ولی الله دینی روز دوشنبه در جلسه بررسی وضعیت گازرسانی شهرستان خداآفرین، اعلام کرد: بر اساس برنامه ریزی های انجام شده تا پایان سال 96تمامی روستاهای بالای 20خانوار این شهرستان از نعمت گاز برخوردار خواهند شد.
وی، اعتبارات هزینه شده برای پروژه های در دست اجرای این شرکت در خداآفرین را 110 میلیارد ریال اعلام کرد و افزود: پروژه گازرسانی به 29روستای این شهرستان درحال اجراست، هشت روستا در دست مطالعه و 32روستا نیز با جمعیت دو هزار خانواری در بخش منجوان آماده پیمان سپاری است.
دینی، از آغاز عملیات اجرایی ساختمان اداره گاز شهرستان خداآفرین با هزینه 15 میلیارد ریال در زمینی به مساحت دو هزار مترمربع در دو طبقه خبر داد و افزود: استقرار اداره گاز در شهرستان برای ایجاد انگیزه و توسعه شهر و نیز به جهت تمرکز خدمات ضروری است و تلاش می کنیم این ساختمان تا دهه فجر امسال به بهره برداری برسد.
وی، یکی از اهداف شرکت گاز استان را توسعه گازرسانی به مناطق جنگلی به منظور حفاظت از جنگل ها عنوان کرد و افزود: مهمترین مسیر گازرسانی در خداآفرین بخش منجوان است که در این بخش با اتصال خداآفرین به جلفا حلقه ای ایجاد می شود تا ضمن مصارف گاز در تمامی بخش ها موجب رفع مشکل افت فشار گاز شود.
دینی، سیاست های وزارت نفت را تمرکز بر چهار موضوع برخورداری شهری، روستایی، سردسیر بودن و جنگلی بودن برشمرد و افزود: خداآفرین علاوه بر برخورداری از این چهار فاکتور، امتیاز مرزی بودن را نیز دارد، بنابراین در تلاش هستیم تا بهره مندی های این شهرستان را افزایش داده و با تامین گاز در محدوده منطقه آزاد مشکل بخش صنعتی نیز حل شود.
وی گفت: یکی از اهداف دولت تبدیل گاز به ارزش افزوده است تا گاز دربخش تولید مصرف شود و موجب رونق و توسعه منطقه گردد.
دینی افزود: با ایجاد شرایط مساعد سرمایه گذاری و ایجاد جذابیت همراه با اشتغال در نقاط مرزی، موجب ایجاد تعلق خاطر و رغبت مردم جهت اقامت در منطقه می شود و ما برای سرمایه گذارانی که در خداآفرین نیاز به سوخت داشته باشند، سوخت پایدار تامین می کنیم.
وی، خداآفرین را به دلیل تعداد زیاد سکنه در روستاها در مقایسه با سایر شهرستان های استان از میزان بالای بهره مندی از گاز عنوان کرد و گفت: در خداآفرین میزان بهره مندی و اجرا در گاز 60درصد است که این میزان در سطح استان 87 درصد می باشد.
فرماندار خداآفرین نیز در این نشست گفت: میزان بهره مندی خانواده های روستایی از نعمت گاز در این شهرستان نسبت به سال های گذشته 20درصد افزایش یافته و پروژه های اجرا شده در این راستا قابل تقدیر است.
امین امینیان، خواستار تسریع گازرسانی به 15روستای بخش گرمادوز و نیز ضرورت اولویت اجرای پروژه گازرسانی به 32روستای بخش منجوان را به دلیل سرد سیری و جنگلی بودن روستاهای این بخش شد.
وی، با بیان اینکه جنگل های ارسباران به عنوان میراث طبیعی در آستانه ثبت جهانی است، گفت: گاز رسانی به مناطق جنگلی موجب جلوگیری از تخریب جنگل و استفاده از آن به عنوان سوخت و نیز جلوگیری از آلاینده ها می شود.
شهرستان خداآفرین با جمعیت 35هزار نفر دارای سه بخش، 204روستا و یک شهر است که از شمال به جمهوری آذربایجان، از جنوب با شهرستان کلیبر، از غرب با استان اردبیل و از شرق با شهرستان جلفا هم مرز است.