جهش تولید | پنج‌شنبه، ۱۴ اسفند ۱۳۹۹

کنفرانس پیامدهای جغرافیایی و زیست محیطی وضعیت دریاچه ارومیه - نمایش محتوای خبر

 

 

کنفرانس پیامدهای جغرافیایی و زیست محیطی وضعیت دریاچه ارومیه

کنفرانس بین المللی پیامدهای جغرافیایی و زیست محیطی وضعیت دریاچه ارومیه امروز در دانشگاه تبریز آغاز به کار کرد

کنفرانس پیامدهای جغرافیایی و زیست محیطی وضعیت دریاچه ارومیه

به گزارش خبرگزاری صدا و سیمای مرکز آذربایجان شرقی ، پیامدهای طبیعی و زیست محیطی ، فضایی و کالبدی ، اجتماعی و اقتصادی ، فناوری های نوین و ژئوپولیتیک وضعیت دریاچه ارومیه محورهای اصلی این همایش دو روزه است.

200 مقاله از ایران ، انگلستان ، ایتالیا ، مالزی ، ترکیه و آمریکا به دبیرخانه این همایش ارسال شده بود که 120 مورد پذیرفته شده که بخشی از آنها در طول همایش ارایه و همه مقالات به صورت کتابچه به  چاپ خواهد رسد.کنفرانس پیامدهای جغرافیایی و زیست محیطی وضعیت دریاچه ارومیه

کلانتری دبیر ستاد احیای دریاچه ارومیه در این همایش با انتقاد از تخصیص نیافتن اعتبار به این دریاچه گفت: با گذشت 9 ماه از سال هیچ مبلغی از 1100 میلیارد تومان اعتبار اختصاص یافته امسال برای احیای دریاچه جذب نشده که با این روند ادامه احیا با مشکل اساسی مواجه خواهد شد.

وی از رییس جمهور خواست به قولی که در مورد این دریاچه به مردم داده عمل کند و در صورتی که منابع دولتی کفاف نمیکند با توجه به تهدیدات و نگرانی ها از آینده دریاچه ارومیه با قرض هم که شده منابع احیا را تامین کند.

وی تاکید کرد:مطالبه احیای دریاچه حق مردم است که متاسفانه تامین منابع مالی آن از درآمدهای دولت نادیده گرفته شده است.

کلانتری افزود : ما در دوسال اول اجرای طرح ملی احیای دریاچه ارومیه که برای تثبیت قول داده بودیم موفق عمل کردیم اما هم اکنون این طرح به دلیل بدقولی دولت به لحاظ مالی عملا متوقف شده است.

دبیر ستاد احیای دریاچه ارومیه ادامه داد : توقف این طرح برای آینده دریاچه خطرناک است چرا که عملیات احیا باید مستمر باشد وگرنه تمامی اقدامات انجام شده برباد خواهد رفت.

پور مهدی معاون عمرانی استاندار آذربایجان شرقی هم در این همایش گفت : حوضه آبریز دریاچه ارومیه شامل 3 استان آذربایجان شرقی ، آذربایجان غربی و کردستان است که جمعتیی 6 میلیونی را شامل میشود اما90 درصد مشکلات زیست محیطی اقتصادی و بهداشتی شامل استان ما مس شود.

نجفی شهردار تبریز هم خشکیدن دریاچه ارومیه را تهدید بزرگی برای استان دانست و گفت: انتقال آبهای سطحی تبریز و کانالها و آبگیرهای سنتی به مسیر دریاچه و تغییر روشهای آبیاری فضای سبز شهری از جمله برنامه های در دست اجرای شهرداری در راستای احیای دریاچه است و تلاش داریم 80 درصد از 4 متر مکعب آب که از زرینه رود به تبریزمی آید را در هر ثانیه به دریاچه ارومیه انتقال دهیم.