سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | یک‌شنبه، ۲۹ فروردین ۱۴۰۰

کشاورزان آذربایجان شرقی 70 میلیارد ریال زکات پرداخت کردند - نمایش محتوای خبر

 

 

کشاورزان آذربایجان شرقی 70 میلیارد ریال زکات پرداخت کردند

مدیرکل کمیته امداد و دبیر شورای زکات آذربایجان شرقی گفت: کشاورزان استان در هفت ماهه امسال بیش از 70 میلیارد ریال زکات پرداخت کردند.

کشاورزان آذربایجان شرقی 70 میلیارد ریال زکات پرداخت کردند

به گزارش روز شنبه روابط عمومی این نهاد، حسین دشتی در جلسه شورای زکات با حضور در دفتر امام جمعه تبریز با بیان اینکه در هفت ماهه امسال مردم استان 400 میلیارد ریال به نیازمندان کمک کردند، افزود: بیش از 70 میلیارد ریال از این مبلغ از محل جمع آوری زکات است. 
وی موارد مصرف زکات جمع آوری شده را برابر ابلاغ شورای مرکزی زکات، رفع نیازهای مستمندان و اجرای طرح های عمرانی عنوان کرد و گفت: 72 درصد زکات جمع آوری شده برای نیازمندان و بقیه برای طرح های عمرانی هزینه شده است.
دشتی با بیان اینکه اولویت هزینه کرد زکات حل مشکلات مددجویان و نیازمندان است،خاطر نشان کرد: مبالغ جمع آوری شده صرف تامین هزینه های درمان، تحصیل، ساخت و تعمیر مسکن، سرویس بهداشتی، تامین جهیزیه نوعروسان و سایر کمک های حمایتی می شود. 
رئیس شورای زکات آذربایجان شرقی نیز در این جلسه با بیان اینکه مدیریت صحیح و دقیق زکات و جمع آوری آن عامل پیشبرد اهداف و تقویت زیرساخت ها در کشور می شود،افزود: با توجه به شرایط اقتصادی و معیشتی مردم، احیای زکات و ترویج آن از واجبات در جامعه است.
آیت الله محسن مجتهد شبستری با بیان اینکه توزیع صحیح ثروت و ایجاد مراکز عام المنفعه از جمله برکات زکات است، اظهار کرد: زکات حق الناس اجتماعی است، حق الناس در زکات از حق الناس فردی حساس تر و پاسخ گویی در برابر آن بسیار سخت است و باید طبق دستور الهی به جا آورده شود.
امام جمعه تبریز با اشاره به اینکه مسأله زکات در قرآن در کنار مهم ترین فرایض دینی یعنی نماز ذکر شده است،افزود: عمل به فریضه زکات عامل طهارت نفس و تقویت بعد معنوی انسان می شود که ترویج آن یک وظیفه شرعی است.
آیت الله مجتهد شبستری با تاکید به اینکه اهتمام عمومی به پدیده زکات نیازمند فرهنگ سازی و بیان اهمیت زکات است،خاطرنشان کرد: باید از طریق مبلغان و عاملان زکات به بیان ارزش و اهمیت زکات پرداخت تا شاهد اهتمام و توجه بیشتر مردم به این امر باشیم.