سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | یک‌شنبه، ۲۹ فروردین ۱۴۰۰

کشاورزان آذربایجان شرقی 114 میلیارد ریال زکات پرداخت کردند - نمایش محتوای خبر

 

 

کشاورزان آذربایجان شرقی 114 میلیارد ریال زکات پرداخت کردند

مسئول حوزه نمایندگی ولی فقیه در سازمان جهادکشاورزی آذربایجان شرقی گفت: در سال گذشته کشاورزان نیکوکار استان 114 میلیارد ریال از تولیدات خود را به عنوان زکات واجب و مستحبی پرداخت کردند.

کشاورزان آذربایجان شرقی 114 میلیارد ریال زکات پرداخت کردند

به گزارش روز سه شنبه روابط عمومی سازمان جهادکشاورزی استان، حجت الاسلام مجید نجفی با اشاره به اینکه این میزان زکات از 825 روستای استان جمع‌آوری شده است، گفت: 44درصد از زکات جمع‌آوری‌شده برای نیازمندان و 56 درصد آن نیز در پروژه‌های عمرانی هزینه شده است.
وی با اشاره به جمع آوری 3783 تن گندم،973 تن جو و 309 تن کشمش به ارزش 50 میلیارد تومان در قالب زکات واجب، اعلام کرد: مبلغ جمع‌آوری‌شده برای جهیزیه 224 نوعروس، درمان 117 بیمار نیازمند، تحصیل 40 دانش‌آموز، مسکن 37 خانوار مددجو و نیز سایر کمک‌های موردی برای 4298 نفر هزینه شده است .
وی اظهارکرد: در سال 94 مبلغان زکات برای بیش از 28 هزار نفر از روستائیان استان به‌ صورت چهره به چهره زکات را تبلیغ کردند.
حجت الاسلام نجفی همچنین گفت: سال گذشته دوره‌های آموزشی زکات با حضور ائمه جمعه برای مبلغان، عاملان و مربیان ترویج جهاد کشاورزی در 11 شهرستان برگزار شد.
وی با اعلام اینکه در سال جاری بیش از 289 هزار پاکت زکات فطره توسط دبیرخانه شورای زکات استان آذربایجان شرقی توزیع شده است ، پیش‌بینی کرد : امسال افزون ‌بر 30 میلیارد ریال زکات فطره در این استان جمع‌آوری شود. 
زکات از دستورات اسلامی و یکی از فروع دین است و در مورد چیزهایی وضع شده که انسان آنها را با کمک طبیعت به دست می‌آورد. 
زکات «گندم» و «جو» و «خرما» و «کشمش» و «طلا» و «نقره» و «گوسفند» و «گاو» و «شتر» واجب است.
هر چیز دیگری که از زمین بروید و به کیل و وزن در آید؛ مثل برنج، نخود، عدس، ماش و مانند آن
زکات در چند چیز مستحب است.
کرایه املاکی مانند باغ و کاروانسرا و دکان هم مشمول زکات مستحبی است.