جهش تولید | چهارشنبه، ۱ بهمن ۱۳۹۹

کتاب عزاداری و مراغه رونمایی شد - نمایش محتوای خبر

 

 

کتاب عزاداری و مراغه رونمایی شد

کتاب تاریخچه و آیین ها با عنوان 'عزاداری و مراغه' اثر مهدی پولادی در این شهرستان رونمایی شد.

کتاب عزاداری و مراغه رونمایی شد

به گزارش ایرنا، این کتاب برای معرفی تاریخچه و استناد آیین های عزاداری مراغه با توجه به روایت و حدیث ها در چهار بخش شیوه های عزاداری، هیات های حسینی، تکایا و شعرای مذهبی و آیینی مراغه نگارش شده است.

رونمای از این کتاب با حضور جمعی از شعرای مذهبی، انجمن هیات های مذهبی، پیرغلامان، شهردار و اعضای شورای اسلامی مراغه برگزار شد.

شهردار مراغه، روز چهارشنبه در آیین رونمایی از این کتاب گفت: شهرستان مراغه از دیرباز بر حسینی بودن شهرت داشته و در این کتاب سعی شده آیین های عزاداری به صورت مستند به مخاطبان ارایه شود.

نادر ابراهیمی، افزود: مدیریت شهری با همکاری هیات ها، پیرغلامان حسینی و پژوهشگران این شهرستان در صدد تدوین برنامه های مختلف برای معرفی برخی از آیین های عزاداری این شهرستان از جمله آیین واعباسا در روز هشتم محرم، شمع پایلاما روز نهم و آلله آلله بینا در صبح عاشورا به صورت متمرکز است.

وی، یادآور شد: برگزاری متمرکز این آیین ها می تواند نمادی برای عزاداری این شهرستان در سطح ملی باشد که با این اقدام علاوه بر افزایش شور و شعور حسینی در عزاداری ها، شناسنامه ای برای فرهنگ عزاداری این شهرستان تهیه می شود.

ابراهیمی، از ایجاد خانه شعرای آیینی و مذهبی و پیرغلامان حسینی این شهرستان خبر داد و ادامه داد: این محل با همکاری این مدیریت احداث می شود.

عضو شورای اسلامی شهر مراغه نیز در این آیین گفت: کتاب عزاداری و مراغه، به چرایی و چگونگی عزاداری های این شهرستان برای مخاطبان پاسخ می دهد.

علی عباسی افزود: جای خالی نقش پیرغلامان حسینی این شهرستان در این کتاب احساس می شود و انتظار می رود مولف کتاب با حمایت مسوولان، در چاپ های آتی خود به این مقوله توجه داشته باشد.

دبیر خانه شاعران مراغه نیز در این آیین گفت: کتاب عزاداری و مراغه، پژوهشی میدانی در چهار بخش شیوه های عزاداری، هیات های حسینی، تکایا و شعرای مذهبی و آیینی این شهرستان است.

ودود دوستی، افزود: این کتاب در تم موضوعی مردم شناسی مراغه در حوزه عزاداری بوده که برای اولین بار در استان های شمالغرب کشور در سال گذشته تدوین شد و در سال جاری نیز بخش تکایا به این کتاب افزوده شد.

وی اظهار کرد: در چاپ های آینده این کتاب تلاش می شود بخش پیرغلامان حسینی شهر به این کتاب اضافه شود.

مراغه از شهرهای مهم مذهبی شمال غرب کشور بوده و بنابر روایات در روزگاران گذشته مراسم ماه محرم در این شهر به مدت چهل روز انجام می شد.

این شهرستان با حدود 320 مسجد شهری و روستایی و 140 هیات عزاداری حسینی از شهرهای مهم مذهبی کشور محسوب می شود.

شهرستان مراغه با 250 هزار نفر جمعیت در 147 کیلومتری جنوب غربی تبریز مرکز آذربایجان شرقی واقع است.