جهش تولید | پنج‌شنبه، ۱۴ اسفند ۱۳۹۹

کارخانه تعطیل شده کمپوست اهر دوباره فعال می شود - نمایش محتوای خبر

 

 

کارخانه تعطیل شده کمپوست اهر دوباره فعال می شود

شهردار اهر گفت: به زودی کارخانه کمپوست اهر که تعطیل شده بود با قیمت کارشناسی تملک و دوباره فعالیت خود را آغاز می کند.

کارخانه تعطیل شده کمپوست اهر دوباره فعال می شود

اکبر فلاح در حاشیه بازدید از این کارخانه در جمع خبرنگاران، افزود: ظرفیت اسمی این کارخانه 300 تن در روز می باشد که علاوه بر تبدیل روزانه 150 تن زباله شهرستان اهر به شهرهای همجوار نیز ارائه خدمات خواهد کرد.

وی علت این تعطیلی این کارخانه را اختلاف شهرداری با سرمایه گذار بخش خصوصی و عدم تعهد شهرداری به توافقات در گذشته خود اعلام کرد و افزود: با این وجود و با توجه به نیاز شهرستان به راه اندازی مجدد این کارخانه، امسال اهتمام جدی داریم تا مشکل این مجموعه بزرگ خدماتی را مرتفع کنیم.

سرمایه گذار طرف مشارکت شهرداری اهر نیز در خصوص تعطیلی این کارخانه گفت: متأسفانه در گذشته شهرداری به تعهدات خود که 30 درصد سهم شهرداری و 70 درصد بخش خصوصی است عمل نکرد و این کارخانه به علت عدم حمایت شهرداری پس از شش ماه تعطیل شد.

وی گفت: در این کارخانه علاوه بر اینکه 60 نفر از کارگران اهری که با تعطیلی آن بیکار شده بودند به کار خود باز خواهند گشت، همچنین یکی از مشکلات زیست محیطی شهرستان با راه اندازی مجدد آن حل خواهد شد.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست اهر نیز راه اندازی کارخانه کمپوست اهر را ضروری برشمرد و خواستار بازگشایی مجدد آن شد.

حسن جبلی پیما با اشاره به اینکه روزانه بالغ بر 150 تن زباله در این شهرستان تولید می شود، دفع غیر اصولی آن را زمینه ای برای افزایش آلودگی های زیست محیطی برشمرد.

وی گفت: متأسفانه از سه سال گذشته کارخانه کمپوست شهرستان اهر به دلیل اختلاف ما بین شهرداری و سرمایه گذار بخش خصوصی به حالت تعطیل درآمده و این امر باعث شده طبق روال گذشته زباله ها در مرکز موقت زباله ای که توسط شهرداری در نظر گرفته شده دفن شود.

جبلی پیما افزود: با توجه به اینکه مرکز دفن زباله شهرداری در نزدیکی شهر قرار گرفته با وجود تلاش های انجام شده و نظارت بر دفن زباله، باز شائبه آلودگی وجود داشته و باید توسط شهرداری اقدام اساسی در این زمینه صورت گیرد.

کارخانه کمپوست اهر با ظرفیت اسمی 300 تن در سال 91 به عنوان دومین کارخانه بزرگ بازیافت زباله و تولید کمپوست در آذربایجان شرقی افتتاح شد اما چرخ این کارخانه کمتر از 6 ماه دوام نیاورد و از حرکت باز ایستاد.

شهرستان اهر با جمعیت 150 هزار نفر دارای دو بخش، دو شهر، 9 دهستان و 302 روستا که 179 روستای آن بالای 20 خانوار است در فاصله 107 کیلومتری شرق تبریز واقع است.

65 درصد جمعیت این شهرستان شهرنشین و 35 درصد روستائی است.