جهش تولید | سه‌شنبه، ۱۳ خرداد ۱۳۹۹

چشمه آبگرم معدنی بستان آباد از جاذبه های گردشگری آذربایجان شرقی

چشمه آبگرم معدنی بستان آباد از جاذبه های گردشگری آذربایجان شرقی


 چشمه آبگرم معدنی بستان آباد با خاصیت درمانی، بهانه و جاذبه ای در آذربایجان شرقی برای جذب گردشگران از گوشه و كنار كشور است.

به دلیل نقش و تاثیر این چشمه در بهبود بسیاری از بیماری ها و ناتوانی ها از جمله آكند، آرتریت، سوختگی، بیماری های عضلانی، افسردگی، سردرد، اختلال خواب، درمان ناتوانی بیماران مبتلا به فلج، سكته مغزی و ناراحتی های گوارشی، پوستی و كلیوی، در ایام تعطیلات نوروزی گردشگران جذب شهرستان بستان آباد می شوند.

مجتمع آبگرم معدنی بستان آباد در محل قدیمی آن كه تا نیم قرن پیش گنبدی از آجر و سنگ ایجاد شده و نسبت آن را به میرزا نایب السلطنه، فرزند فتحعلی شاه كه در اوقات اقامت در عمارت چمن اوجان از آن به عنوان حمام استفاده می كرده است، می دهند احداث شده و در طول سال پذیرای میلیون ها مسافر و گردشگر داخلی و خارجی است.

بستان آباد، چشمه های آبگرم معروفی دیگری از جمله گوزسوی و قوتورسوی نیز دارد كه از جاذبه های گردشگری و زیبای این شهرستان محسوب می شود.

تاریخچه آب درمانی یا ˈهیدروتراپیˈ كه قدیمی ترین شیوه درمانی طبی نیز به حساب می آید به تمدن های مصر - یونان و روم باستان بر می گردد به طوری كه درباریان مصر حوزچه هایی داشتند كه به آب آنها گل و گیاه و روغن های خاص اضافه می كردند و تصور می كردند چشمه های آبگرم با بهبود روند گردش خون می تواند برای سلامت انسان مفید باشد.

در سال 1889 میلادی نیز سباستین نیت فرانسوی با تحریر كتاب 'درمان با آب' روش درمان با آب را احیا و پدر آب درمانی نوین نام گرفت.