سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | یک‌شنبه، ۳۰ خرداد ۱۴۰۰

چرتکه - نمایش محتوای صدا

 

 

چرتکه

چرتکه


Loading the player...
از مهم ترین مسائلی که نه تنها در عرصه ی بین المللی، بلکه در خودباوری و اعتماد به نفس هر ملتی بسیار حائز اهمیت است، موضوع اقتدار یا ضعف آن کشور است که این عامل در نحوه ی چینش و پیشبرد اهداف کشورها، در ارتباط با سایر ملل، بسیار اهمیت دارد.
هرچه کشور دارای مؤلفه های قدرت بیشتری باشد، در مسائل چالشی و مورد اختلاف با سایر کشورها دارای قدرت چانه زنی بالاتری خواهد بود. یکی از مهم ترین مؤلفه های اقتدار هر کشوری، اقتدار اقتصادی است. اقتصاد به سبب عوامل متعددی، از جمله ارتباط تنگاتنگ با سیاست و اثرپذیری از آن و اثرگذاری بر آن و همچنین اثر مستقیم بر معیشت مردم، که جزء نیازهای اولیه محسوب می گردد، همواره نقش بسزایی را در مناسبات جهانی ایفاء کرده و از این جهت است که هرگاه کشورهای غربی، به دلیل قدرت اقتصادی بالا، بخواهند بر کشوری سلطه پیدا نموده و موضوعی را بر دیگر کشورها تحمیل نمایند، از اهرم تحریم های اقتصادی استفاده می نمایند؛ زیرا نسبت به گزینه ی نظامی اولاً هزینه ی کمتری برای کشورهای تحریم کننده دارد و از طرف دیگر دارای اثرگذاری بالاتری است.
از این رو، مسئله ی اقتدار اقتصادی مورد توجه حضرت امام خمینی و مقام معظم رهبری بوده است و همواره بر این نکته تأکید داشته اند که برای جلوگیری از فشارهای کشورهای مستکبر، کشور باید به سمت تقویت ساخت درونی و عدم وابستگی به سایر کشورها حرکت نماید.
این تأکیدات از سوی مقام معظم رهبری، طی سالیان اخیر، به علت تمرکز دشمن بر روی مسائل اقتصادی، دوچندان شده است و البته متأسفانه آن طور که باید، این ارشاد ها، به دلیل کشمکش های داخلی و پرداختن به مسائل فرعی، نصب العین مسئولین کشور قرار نگرفت و ما شاهد آن هستیم که دشمن توانسته از این اهرم استفاده نماید و تا حدودی نیز موفق گردد؛ به نحوی که در ماه های پایانی سال ۹۱ و ابتدای سال ۹۲ در دولت دهم، سبب اختلال در بودجه ی کشور، بازار ارز و سیستم بانکی کشور با کشورهای دیگر و از طرف دیگر تورم لجام گسیخته و رکود در تولید شد.
همچنین از دیگر مصادیقی که نشان می دهد به علت غفلت مسئولین کشوری نسبت به فرمایشات رهبر معظم انقلاب، تحریم های اقتصادی توانسته اثر بگذارد و تا حدودی دشمن را به خواسته ی خود برساند، بروز شعارهای اقتصادی پررنگ در دوران ریاست جمهوری بین نامزدهای انتخاباتی است. در پایان نیز آقای روحانی با شعار «سانتریفیوژ بچرخد، به شرطی که چرخ کارخانه ها نیز بچرخد.» توانست پیروز انتخابات گردد. ایشان در واقع بر روی دو مسئله ی اقتصاد و سیاست خارجی تأکید نمودند که در اصل همان مسئله ی اقتصاد و کمک گرفتن از سیاست خارجی برای حل مشکل اقتصادی است. البته گرچه تحرک سیاسی برای حل مشکلات اقتصادی موقتی، مناسب و پسندیده است، ولی اگر در کنار این مسئله، به مطلب مهم تر و ریشه ای، یعنی تقویت بنیه ی اقتصادی در داخل و تکیه بر افزایش کارایی و قدرت در چرخه ی اقتصادی با توجه به نیازهای اساسی کشور و تکیه بر ظرفیت داخل توجه ننمایند، باز دچار همان غفلت ها و اشتباهاتی خواهند شد که مسئولین دیگر کشورها شده اند.
درراستای ابلاغ سیاست های کلی برنامه ششم توسعه از سوی مقام معظم رهبری ابلاغ شده است و سی ویک بند آن مربوط به امور اقتصادی می باشد لذا تهیه برنامه ای اقتصادی به تبیین و ترویج امور مهم اقتصادی دربین عموم مخاطبان رسانه استانی کمک خواهد کرد.
این برنامه با محوریت امید و آگاهی بخشی، ضمن تشریح بیانات مقام معظم رهبری با حضور کارشناسان در خصوص اقتصاد در راستای ایجاد اعتمادسازی، تشریح موقعیت استراتژیک ایران و افزایش خودباوری فردی و اجتماعی به بررسی ابعاد مختلف اقتصاد و  بسترهای افزایش تولید ملی و توجه به کار و سرمایه ایرانی می پردازد.
تاریخ تولید: 1398

تهیه کننده: بهروز جعفری

گوینده: مولود بهروزمهر

نویسنده: بهروز جعفری

صدابرداران: فتح آبادی، مرسلی، علیزاده