جهش تولید | شنبه، ۹ اسفند ۱۳۹۹

پیری کوراوغلی - نمایش محتوای صدا

 

 

پیری کوراوغلی

پیری کوراوغلی


Loading the player...

کوراوغلی وقتی با غلبه بر خان های ظالم به ظلم و ستم و زورگویی آنان پایان داد، آرام آرام احساس کرد که نیروی جوانی اش را از دست میدهد و به دوران پیری پای میگذارد. کوراوغلی در این زمان از یاران و دوستانش خواست تا چملی ئل را ترک کنند و راهی دیار و خانه خود شوند و خود تنها در چملی ئل ماند و تنها یاور همسر وفادارش نگار خانم با او ماند. کوراوغلی و نگار مدت ها در کنار قوشا بولاغ نشسته و با هم درد دل میکردند. کوراوغلی میخواست بار دیگر نگار خانم را خوشحال کند به همین خاطر آنها برای گشت و گذار راهی دشت و کوهستان شدند و در این راه به چوپانی برخوردند آنها مهمان چوپان شدند و چوپان از اینکه چملی ئل از دلاوران کوراوغلی خالی شده است اظهار گلایه و شکایت کرد. کوراوغلی در صحبت هایش با چوپان از تفنگی که در دست داشت پرسید، چون آن را نمی شناخت و تا حالا تفنگی ندیده بود. کوراوغلی وقتی تفنگ و طرز کار آن را شناخت ناراحت و غمگین در گوشه ای نشست و شمشیر مصری اش را از کمر باز کرد و به نگار خانم گفت جوانمردان رو در روی هم میجنگند و الان با این سلاح جدید دوران جنگ مردانه به پایان رسیده است و معلوم نیست چه کسی انسان را از فاصله ای دور با تیر تفنگ خواهد زد.

نگار خانم دور از چشم کوراوغلی شمشیر را برداشت و همراه کوراوغلی از چملی ئل خارج شدند. در اثنای راه ماموران عثمان پادشاه کوراوغلی را که از کینه ای عمیق داشت دستگیر و زندانی کرد وقتی کوراوغلی زندان میرفت نگار خانم شمشیر مصری را به او داد و کوراوغلی که جان تازه ای یافته بود نگهبانان کاخ عثمان پادشاه را کشته و راهی چملی ئل شدند.

وقتی نگار خانم و کوراوغلی به چملی ئل رسیدند آشیق جنون و همراهانش که به دعوت نگار خانم آمده بودند به چملی ئل رسیدند و آنها را از تنهایی در آوردند. کور اوغلی کوراوغلی از او خواست دیار به دیار گشته و جوانمردان چمل ئل را یافته و آنجا را دوباره احیاء کند حتی اگر کوراوغلی در بین آنان نباشد. طولی نکشید که یاران کوراوغلی گرد او جمع شدند و گرد و خاک پای اسبانشان منطقه را فرا گرفت.

 

تاریخ تولید: 1394

نویسنده: علی حسینقلی زاده

بازیگران: فاطمه حسینی – یونس کبیر – سونیا بدری – ابوالفضل جدیری – حمید مجد آبادی – علی حسینقلی زاده

گروه عاشیقی: قاوال: علی عبادی / بالابان: عبدالعلی عبادی / عاشیق: محمد عبادی

کارگردان: خلیل پورهادی

تهیه کننده: علیرضا مهدوی