جهش تولید | یک‌شنبه، ۱۷ فروردین ۱۳۹۹

پرونده جنگل های ارسباران مسافر یونسکو می شود - نمایش محتوای خبر

 

 

پرونده جنگل های ارسباران مسافر یونسکو می شود

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان شرقی اعلام کرد: در بررسی های به عمل آمده توسط کارشناسان سازمان میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری کشور پرونده جنگل های ارسباران از رقبای خود پیشی گرفت تا به عنوان نماینده ایران درسال 2017 برای ثبت در فهرست میراث طبیعی جهان بهمن سالجاری به سازمان یونسکو ارسال شود.

پرونده جنگل های ارسباران مسافر یونسکو می شود

فرزین حق پرست در جمع خبرنگاران با اشاره به سفر و بازدید یک ماه پیش معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کشور از جنگل های ارسباران افزود: پرونده منطقه حفاظت شده ارسباران پس از یکسال پیگیری کارشناسان و نمایندگان سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، سازمان حفاظت محیط زیست و سازمان جنگل ها و مراتع ماه آینده با هدف ثبت جهانی به یونسکو ارسال می شود.

به گفته وی پس از بررسی های به عمل آمده، کلیات ساختار و تشکیلات مدیریتی پرونده ارسباران مورد تایید قرار گرفت و اکنون آماده ارسال و ثبت در فهرست آثار جهانی است.

حق پرست افزود: درصورت ثبت جهانی جنگل های ارسباران، این منطقه به عنوان دومین اثر طبیعی کشور در فهرست میراث طبیعی جهان جای خواهد گرفت.

مدیر کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی با ابراز خرسندی از رویداد های خوبی که اخیرا در حوزه میراث فرهنگی و گردشگری استان رخ داده است، تاکید کرد: مسئولیت اداره کل میراث فرهنگی با این انتخاب شکل جدید و البته جدی به خود می گیرد.

وی در تشریح مراحل و راهی که پرونده جنگل های ارسباران تا ثبت جهانی شدن دارد، گفت: پس از ارسال پرونده به یونسکو ما فرصت داریم تا نواقص و موارد مورد تاکید توسط کارشناسان پرونده را برطرف کنیم و تیر ماه 95 کارشناسان سازمان یونسکو برای ارزیابی و انطباق پرونده با مستندات به این منطقه سفر می کنند.

وی افزود: هر ساله تنها یک اثر از کشورمان شانس معرفی به سازمان یونسکو دارد و در این میان و پس از ارزیابی های نهایی، پرونده های ارسالی از اقصی نقاط جهان تنها یک اثر در کل دنیا امکان ثبت جهانی در فهرست میراث طبیعی را خواهد داشت.

حق پرست خاطر نشان کرد: مدیریت ساخت و سازها به خصوص در روستاهای داخل منطقه ارسباران و ساماندهی کمپ های گردشگری موجود و در شکل کلی تر ساماندهی بصری، به سازی و همسان سازی ساخته ها با طبیعت از موارد مورد تاکید معاون محترم میراث فرهنگی کشور و کارشناسان پرونده جنگل های ارسباران برای تایید نهایی توسط کارشناسان یونسکو برای ثبت جهانی است.

وی اضافه کرد: ایجاد و راه اندازی مراکز مطالعاتی و پژوهشی در منطقه ارسباران از دیگر برنامه های اداره کل برای تسریع و عملیاتی شدن آماده سازی بستر های لازم در روند جهانی شدن جنگل های ارسباران خواهد بود.

وی با اشاره به ویژگی های منحصر به فرد ارسباران برای جهانی شدن اظهار کرد: این منطقه با داشتن کمتر از پنج صدم مساحت کشور بیش از 13 درصد پوشش گیاهی ایران را در خود جای داده است و 29 درصد از پستانداران کشور، 44 درصد پرندگان ایران، 32 درصد از دوزیستان کشور، 9 درصد آبزیان و 20 درصد خزندگان ایران در این منطقه زندگی می کنند.

وی ابراز امیدواری کرد تا با عزم ملی و مردمی و بویژه همکاری و جدیت فرمانداران منطقه ارسباران ثبت جهانی شدن ارسباران در فهرست میراث طبیعی جهان را شاهد باشیم.

منطقه حفاظت شده ارسباران به دلیل حضور عشایر ایل شاهسوند با قدمت سکونت چند هزار ساله در این منطقه و ایجاد تعامل پایدار انسان و طبعیت از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

این منطقه در سال 1977 با پیگیری سازمان محیط زیست به عنوان ذخیره گاه زیست کره در برنامه انسان و کره یونسکو (MAP) ثبت شد.

همچنین در مرزهای جنوبی منطقه حفاظت شده ارسباران در شهرستان ورزقان نیز بقایای فسیلی اجداد ماموت ها یافت شده است که بیانگر قدمت تاریخچه زمین شناسی در این منطقه از ایران است.

جنگل های ارسباران صرف نظر از جاذبه های شکارگاهی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی به دلیل وجود گونه های گیاهی و جانوری کمیاب، چشم اندازهای بکر و وسیع و شکنندگی و آسیب پذیری بالای خود در سال های نخست دهه 1350 شمسی ابتدا به عنوان 'منطقه ممنوعه' و سپس 'منطقه حفاظت شده'، معرفی و تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست قرار گرفته است.

این منطقه به لحاظ ویژگی های منحصر به فرد طبیعی در سال 1354 از طرف یونسکو عنوان 'ذخیره گاه زیست کره' را نیز دریافت و از شهرت جهانی برخوردار و به عنوان فسیل زنده معروف شد.

براساس اعلام یونسکو جنگل های ارسباران در زمره 15 منطقه غنی جهان از نظر تنوع ژن های گیاهی و جانوری است.

در این منطقه بیش از یک هزار گونه گیاهی معادل 15 درصد گونه های گیاهی کشور با 46 درصد کاربرد دارویی، 20درصد زینتی، 17 درصد تغذیه ای، 28 درصد علوفه ای، 10 درصد حفاظتی و پنج درصد صنعتی وجود دارد.

تنوع گونه های جانوری ارسباران نیز حدود 320 گونه است که 39 گونه پستاندار، 220 گونه پرنده، 38 گونه خزنده و دوزیست و 22 گونه ماهی را شامل می شود که 'سیاه خروس' گونه منحصر به فرد منطقه در کشور است.

آذربایجان شرقی با سه میلیون و 750 هزار نفر جمعیت و چهار میلیون و 550 هزار کیلومتر مربع وسعت در شمال غرب کشور قرار دارد.