جهش تولید | سه‌شنبه، ۱۱ آذر ۱۳۹۹

پخش زنده دعای عرفه - نمایش محتوای تلویزیون

 

 

پخش زنده دعای عرفه

Loading the player...

حضرت علی(ع) می‏فرماید: "محبوب‏ترین کار در نزد خدا دعاست". گرچه از یک دیدگاه دعا خود مطلوب به شمار می‏آید و هیچ مقصد و هدفی برتر از آن نیست که آدمی توفیق ملاقات با خدا و سخن و راز و نیاز با او پیدا کند، لیکن برای آنکه زمینه‏های رغبت به دعا را فراهم و همگان را از این موهبت بزرگ الهی مطللع سازیم لازم است دعا را از دیدگاه «طلب» بنگریم و فواید و بهره‏های آن را با استفاده از آیات و روایات و سخنان بزرگ دین و عقل بر شمریم.

اگر نگاهی به دعا عرفه که از زبان پاک سیدالشهداء حسین بن علی (ع) در صحرای عرفه جاری گشته است افکنیم در می‎یابیم که در تالی تِلوِ فواید این دعا بحث شناختی مطرح است شناختی همچون: 1- شناخت خدا2- شناخت صفات خدا 3- شناخت هستی 4- شناخت پیامبران و راهنمایان بشری 5- شناخت روز واپسین و قیامت 6 - خودشناسی 7- شناخت صفات الهی و استفاده از آنها در خودسازی 8- شناخت بهترین درخواست‏ها از بارگاه الهی داشتن 9- شناخت تعلیم و تربیت الهی 10- شناخت خود و زدودن صفات زشت از خود با تسبیح خداوندی11- شناخت خود و تواضع و خشوع و خضوع پیشه ساختن12-شناخت خود و در مقام ایثار و خدمت به افراد اجتماع بر آمدن 13- شناخت چگونگی دعا کردن 14- شناخت خود و تبدیل خودپرستی به خداپرستی.

نیایش در روح و جسم ما تأثیر می‎گذارد این تأثیر با کیفیت، شدت و تواتر نیایش بستگی دارد. شناخت اینکه تواتر نیایش چیست آسان است تا حدودی شدت را نیز می‏توان دریافت اما، کیفیت آن، سرزمین ناشناخته‏ای است زیرا، ما وسیله‏ای برای سنجش ایمان و میزان عشق دیگران در دست نداریم معذالک، طریقه زندگی کسی که به نیایش می‏پردازد می‎تواند ما را با کیفیت دعایی که وی در پیشگاه خدا می‎کند آشنا سازد. حتی وقتی که دعا تا سطح بسیارپایینی تنزل می‎کند و به صورت بیان طوطی‏وار فرمول‏های معینی در می‏آید، تمرینی برای پیدایش یک زمینه کاملاً لازم روحی به شمار می‏رود.

پخش زنده دعای پر فیض عرفه از حسینیه گلزار شهدای وادی رحمت از ساعت ۱۶:۳۰ روز پنجشنبه به مدت ۱۲۰ دقیقه اولین برنامه سیمای استانی سهند در استقبال از عید بزرگ مسلمین جهان خواهد بود.

سال تولید: 1396

تهیه کننده: محمد رسولی نمرور

کارگردان: حمید عطالو