جهش تولید | شنبه، ۱۶ اسفند ۱۳۹۹

پخش بیش از 100 ساعت برنامه اختصاصی درباره کرونا از شبکه سهند - نمایش محتوای خبر

 

 

پخش بیش از 100 ساعت برنامه اختصاصی درباره کرونا از شبکه سهند

مدیرکل صدا وسیمای مرکز آذربایجان‌شرقی گفت: تاکنون بیش از 100 ساعت برنامه اختصاصی در رابطه با کرونا در شبکه سهند تولید و پخش شده است.

به گزارش روابط عمومی صدا و سیمای مرکز آذربایجان شرقی ، مهندس مرتضی صفری در یازدهمین جلسه کارگروه استانی اطلاع رسانی مقابله با کرونا افزود: ما زمانی به اثر بخشی تلاش‌های همکاران خود پی خواهیم برد که خیابان ها و مکان های عمومی بسیار خلوت باشد و هیچ کس جز به ضرورت از منزل خود خارج نشود.

وی نقش رسانه‌ها را در مدیریت فضای به وجود آمده بسیار تاثیرگذار ارزیابی کرد و افزود: کارگروه اطلاع رسانی مقابله به کرونا به صورت مستمر از تاریخ 12 اسفند به صورت هر روزه یا در دانشگاه علوم پزشکی یا در صداوسیمای مرکز آذربایجان‌شرقی تشکیل می‌شود تا هم آخرین اقدامات و عملکردهای سازمان‌های مرتبط ارائه شود و هم اینکه با بررسی هر روزه فضای رسانه‌ای استان به راهکارهای عملیاتی و کاربردی مدیریت فضای روانی و رسانه‌ای استان دست پیدا کنیم.

صفری، با اشاره به پژوهشی که در این زمینه انجام شده، گفت: طبق این نظرسنجی 90 درصد مردم تبریز گفته‌اند، ویروس کرونا برای آنها موضوع جدی است و حدود 65 درصد مردم اعلام کرده‌اند که از این موضوع نگران هستند.

وی ادامه داد : این یعنی برای 35 درصد مردم هنوز خطر ویروس کرونا به مسئله‌ی اصلی تبدیل نشده که یک زنگ خطر برای استان است.
وی افزود: طبق این نظر سنجی 75 درصد مردم از اطلاع رسانی‌های صداوسیما در رابطه با نحوه‌ی آموزش پیشگیری و مراقبت در مقابل کرونا رضایت دارند.

به گفته وی ، براساس داده‌های این نظرسنجی 70 درصد مردم اخبار شیوع کرونا را پیگیری می‌کنند و 30 درصد مردم در این مورد هنوز حساس نشده‌اند.

مدیرکل صداوسیمای مرکز آذربایجان‌شرقی اضافه کرد: طبق این نظر سنجی حدود 20 درصد مردم اخبار و اطلاعات مربوط به ویروس کرونا را از فضای مجازی دریافت می‌کنند و همینطور 20 درصد مردم اذعان داشته‌اند که اخبار مربوط به این بیماری را از طریق دوستان و اشنایان دریافت می‌کنند که این موضوع باعث دامن زدن به شایعات در جامعه می‌شود.

صفری همچنین گفت :  فضای مجازی به دلیل کثرت اطلاعات غلط و اخبار جعلی و نبود کنترل مناسب، در این روزها به فضای تشنج آفرینی در سطح جامعه تبدیل شده است.

وی ادامه داد : کانال‌ها و گروه‌های بی‌هویت در بستر رسانه‌های مجازی در این روزها سوهان روح مردم شده است که نیاز هست هم سواد رسانه‌ای مردم افزایش یابد و هم اینکه محتوای اقناعی و مستند در اختیار مردم قرار داده شود.

مدیرکل شبکه سهند اقدامات خود مراقبتی تک تک شهروندان را سرنوشت ساز خواند و تصریح کرد : در حال حاضر با پدیده‌ای در جهان، روبه‌رو هستیم که در رابطه با آن اطلاعات بسیار کم و ضد و نقیضی وجود دارد و دلیل آن جدید بودن و سرعت بالای انتشار آن است و اگر طبق اخبار رسیده این ویروس سلاح بیولوژیکی باشد، دشمن این فضای ابهام آلود را دست‌آویزی برای ضربه زدن به فضای روانی و فکری ملت ایران قرار داده است.

ایشان، استفاده از پتانسیل افراد و گروه‌های مرجع همانند ورزشکاران، هنرمندان، علما، معلمان و.. را برای تشویق مردم به خانه ماندن را یکی از راهکارهای این کارگروه دانست و تاکید کرد : تا زمانی که مردم حساسیت شرایط را به خوبی متوجه نشوند تمام اقدامات کادر سلامت بیهوده خواهد بود.

 

روابط عمومی صدا و سیمای مرکز آذربایجان شرقی