جهش تولید | دوشنبه، ۱۲ خرداد ۱۳۹۹

ویژه برنامه صبح نیمه شعبان - نمایش محتوای صدا

 

 

ویژه برنامه صبح نیمه شعبان

Loading the player...

نیمه شعبان، روز ۱۵ شعبان و سالروز تولد امام دوازدهم شیعیان. در برخی روایات، شب نیمه شعبان پس از شب قدر برترین شب‎ها دانسته شده است. گروهی از شیعیان در این شب به شب زنده‌داری و اعمال مذهبی مشغول می‎شوند. برخی از اهل سنت و طریقت‎های تصوف نیز به فضیلت این شب معتقدند.

جشن نیمه شعبان از بزرگترین جشن‌های شیعیان است که به مناسبت میلاد امام مهدی(عج) در مناطق شیعه‌نشین جهان برگزار می‎شود. در ایران، مسجد جمکرانو در عراق، کربلا محل تجمع شیعیان در این روز است. این روز در تقویم رسمی ایران تعطیل رسمی است و روز جهانی مستضعفان نام گرفته است. ابن تیمیه و بیشتر علمای سلفی، هرگونه برپایی مراسم عبادی و جشن در این شب را بدعت می‌دانند. شب نیمه شعبان به نام‎های شب برات، کاندیلی برات، لیلة الصک نیز معروف است.

شیعیان به مناسبت سالروز میلاد امام مهدی (ع) اقدام به برگزاری جشن، چراغانی‌های گسترده، مولودی‌خوانی، قربانی کردن و غذا دادن به فقرا می‎کنند. برگزاری این جشن‎ها در ایران پررنگ‎تر و در قالب دهه مهدویت، در چند روز برگزار می‎گردد. بخش مهمی از جشن‎های نیمه شعبان توسط مردم در اماکن مذهبی، محله‎ها و بازارهای شهرهای ایران برگرار می‎گردد. مسجد جمکران یکی از میزبانان اصلی برگزاری جشن‎های مهدویت در ایران است. این روز در ایران تعطیل و روز جهانی مستضعفان نامیده شده است.

در عراق نیز شیعیان ضمن برگزاری جشن‎ نیمه شعبان، به زیارت امام حسین علیه السلام می‎روند. جشن‎های نیمه شعبان توسط شیعیان بحرین، یمن، مصر، لبنان وسوریه و هند نیز برگزار می‎شود.

 

صدای مرکز آذربایجان شرقی در راستای گسترش حال و هوای جشن و سرور و شادی در این روز مبارک ویژه برنامه ای را برای صبح این روز آماده نموده است.

تاریخ تولید: 1395

-