جهش تولید | شنبه، ۱۶ اسفند ۱۳۹۹

وقار - نمایش محتوای تلویزیون

 

 

وقار

Loading the player...
حجاب همواره بخشی عمده از رسالت انبیاء و اولیاء ادیان و علما بوده است به طوری که یکی از وظایف علمای دین و جامعه مقوله عفاف است. اساس اسلام سعادت و نجات آدمی است و باورهای دینی و احکام اخلاقی و فقهی در احکام الهی مربوط به پوشش زن نیز با این فلسفه و حکمت حکیمانه صادر شده است. زن با رعایت حجاب اسلامی، به تهذیب و تزکیه نفس و ملکات نفسانی پرداخته و قرب الهی را فراهم ساخته و زمینه رشد معنوی مردان را هم در اثر حفظ نگاه فراهم می کند. حجاب از کارکرد اجتماعی نیز برخوردار است، غرایز و التهاب جسمی و معاشرتهای بی بندوبار را کنترل و بر تحکیم نظام خانواده افزوده و از انحلال کانون محکم زناشویی جلوگیری و امنیت اجتماعی را فراهم می سازد. حجاب و پوشش اسلامی و به تبع آن، حفظ نظام خانواده نیز از آن رو ارزش دارند که تامین کننده سعادت آدمی و منشاء قرب الهی هستند.
 
اهمیت حجاب و پوشش اسلامی تا جایی است که خداوند متعال در بسیاری از سوره های قرآن از آن به عنوان یک ضرورت یاد می کند و آن را حافظ انسان در برابر بسیاری از بیماری های جسمی و روانی می داند از نظر اسلام حجاب فقط اختصاص به زن ندارد بلکه نوعی پرده است که در روابط میان زن و مرد وجود دارد. در اسلام حجاب مانع گمراهی و خودنمایی و حافظ حرمت و از آداب عفت و حیا است. هدف اسلام از حجاب آن است که زن مسلمان با فراغت کامل بتواند وظایف و رسالت اساسی خویش را انجام دهد که حفظ نسل انسان، پرداختن به شئون خانه وخانه داری، تربیت کودک و اهمیت دادن به آن است. دین مبین اسلام حجاب را به عنوان عامل مهم حفظ و اعتلای شخصیت فردی و تحکیم بنیان خانوادگی و عفت و اخلاق اجتماعی بر زن واجب فرموده است و حضرت یوسف و مریم را به عنوان اسوه های عفاف و پاکی معرفی نموده است، لذا با توجه به مطالب فوق اهمیت و ضرورت حجاب معلوم خواهد شد.
 
حجاب اسلامی عبارت است از حفظ حیای زن، اولا با چشم فرو بستن از نگاه به نامحرم، ثانیا پوشاندن اندام با چادر. پس حجاب درلغت به معنای مانع، پرده و پوشش آمده است ولی هر پوششی حجاب نیست بلکه آن پوششی حجاب نامیده می شود که از طریق پشت پرده واقع شدن صورت گیرد. در این نوشتار مراد ما از حجاب، پوشش اسلامی است و مراد از پوشش اسلامی زن، به عنوان یکی از احکام وجوبی اسلام این است که زن هنگام معاشرت با مردان بدن خود را بپوشاند و به جلوه گری وخود نمایی نپردازد. البته حجاب فقط در پوشش بدن خلاصه نمی شود بلکه در قرآن چندین نوع حجاب ذکر گردیده است مانند: الف) حجاب و پوشش درنگاه: (قل للمومنات یغضضن من ابصارهن ، ای رسول به زنان مومن بگو تا چشمها را ازنگاه ناروا بپوشانند) ب) حجاب گفتاری زنان در مقابل نامحرم: (فلا تخضعن بالقول فیطمع الذی فی قلبه مرض ، پس زنهار نازک و نرم با مردان سخن نگویید، مبادا آن که دلش بیمار هوا و هوس است به طمع افتد) ج) حجاب رفتاری زنان در مقابل نامحرم: به زنان دستور داده شده است به گونه ای راه نروند که با نشان دادن زینت های خود باعث جلب توجه نامحرم شوند (و لا یضربن بارجلهن لیعلم ما یخفین من زینتهن ، و آن طور پای به زمین نکوبند که خلخال و زیور پنهان پاهایشان معلوم گردد).
 
«وقار» عنوان برنامه ای است از شبکه استانی سیمای مرکز آذربایجان شرقی که به موضوع حجاب و عفاف می پردازد.  
این برنامه 40 دقیقه ای به مسائل وچالش های «حجاب و عفاف» در جامعه می پردازد و قصد دارد با آیتم های مختلف از جمله میهمان، کارشناس، نمایش و گزارش این موضوع را بررسی کند . 
در بخش میهمان  از بانوان موفق در مشاغل و عرصه های مختلف ورزشی ، پزشکی ، فرهنگی ، هنری و... دعوت می شود تا به بیان علل موفقیت های خود بپردازند.
همچنین سعی می شود مسئله حجاب، از دیدگاه و تجربه های شخصی میهمانان در جامعه بررسی شود. 
در بخش کارشناسی ، کارشناسان مختلف ، چرایی و ضرورت حجاب در جامعه و شناخت نیازهای جامعه با موضوع حجاب را تشریح می کنند. 
 
سال تولید: 1394

تهیه کننده : علی حسن پور

کارگردان تلویزیونی : محمد ندیمی

مجریان : اعظم وایانی ، سمیه ستاری

نویسندگان : اکرم رضایی، علی حسن پور

بازیگران: حمید مجدآبادی، یونس کبیر، معصومه کرمی، فاطمه حسینی

گزارشگر: سیما شاهمحمدی

ارزیاب برنامه: فائزه طاهرفر

تصویربرداران: احد قنبری، کمال پورفرج، احمد فرشچی

دستیار تصویر: بهروز صابری، بهزاد فرشباف، عباس فرحور

نورپرداز: احد قنبری

صدابرداران: محمدحسین رحیمی، عاطفه محمدی

دستیار صدا: ایرج سنندجیان

تدوینگر: امین افواجی

گرافیست: فرزاد قهاری، حسین جدیری

طراح دکور و صحنه: علی حسن پور

گریمور: نازیلا علیاری، بهنام فرشباف