سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | یک‌شنبه، ۳۰ خرداد ۱۴۰۰

وزیر مختار(دوبله آذری) - نمایش محتوای تلویزیون

 

 

وزیر مختار(دوبله آذری)

Loading the player...

يكي از مهمترمين تحولات سياست خارجي ايران با روسيه، بعد از دوره­ی دوم جنگ‌هاي ايران و روس و امضاي قرداد تركمن­چاي، در زمان سلطنت فتحعلي شاه و دوره­ی دوم صدارت عبدالله­خان امين­الدوله، سفر گريبايدوف به عنوان سفير روسيه به ايران، و قتل وي در تهران است.

گريبايدوف براي اجراي مقرارت مربوط به عهدنامه­ی تركمن­­چاي و حل اختلافات مرزي به ايران آمد، ولي به علت سوء رفتار و اهانت به مقدسات اسلامي ايرانيان كه خواستار استرداد زنان گرجي و ارمني كه مدت‌ها در ايران اقامت داشتند و مسلمان و به ازدواج مردان ايراني در آمده بودند، بعد از به سفارت بردن دو زن گرجي مسلمان كه در خانه­ی آصف‌الدوله بودند، با تحريك علماي مذهبي به اتفاق همراهانش توسط مردم به قتل رسيد.

خوشبختانه عواقب اين حادثه به علت درگيري كه بين روسيه و عثماني وجود داشت، گريبان‌گير ايران نشد و نيكلاي اول، تزار روس، به يك عذرخواهي خشك و خالي هيئت اعزامي دولت ايران قناعت كرد.

سریال «وزیر مختار»، سرگذشت الکساندر گریبایدوف در تاریخ معاصر ایران را روایت می‌کند. دوبلاژ این سریال به زبان آذری و در دهه 70 و به مدیر دوبلاژی آقای نادر حمیدی شفیق در توسط واحد دوبلاژ صدا و سیمای مرکز آذربایجان‌شرقی تهیه شده است. علاقه مندان تاریخ معاصر ایران می‌توانند هر روز از ساعت 20 بیننده این سریال باشند.

{gallery}nazari/vazir{/gallery}