رونق تولید ملی | چهارشنبه، ۲۰ آذر ۱۳۹۸

هیئت - نمایش محتوای تلویزیون

 

 

هیئت

Loading the player...

عزاداري براي امام حسين(عليه السلام) در مهم ترين كاركرد خود، سبب شده است تا ياد، نام و پيام‌هاي نهضت عاشورا زنده و جاويد بماند، و آموزه‌هاي آن به همه بشريت انتقال يابد. از اين طريق، همه انسان‌ها ـ مسلمان و نامسلمان ـ در طول تاريخ، با آموزه هايي همچون: ستم ستيزي، آزادگي، شهادت طلبي، ايثار و حقيقت جويي آشنا شده اند. در اين باره، اين سخن از يك نويسنده غربي بسيار جالب توجه است: «اگر مورخان ما حقيقت اين روز (عاشورا) را مي دانستند و درك مي كردند كه عاشورا چه روزي است، اين عزاداري را مجنونانه نمي پنداشتند; زيرا پيروان حسيني به واسطه عزاداري حسيني مي دانند كه پستي و زير دستي و استعمار و استثمار را نبايد قبول كرد; زيرا شعار پيشرو و آقاي آن‌ها ندادنِ تن به زير بار ظلم و ستم بود.»
عزاداران حسيني، با شركت در مراسم عزاي امام حسين(عليه السلام)و ياران با وفايش، با شخصيت و عظمت روحي آنان آشنا مي شوند، و آنان را انسان‌هاي كاملي مي يابند كه واجد صفات پسنديده صبر، وفا، استقامت، و از خود گذشتگي اند، و هر يك، الگو و اُسوه نيكي هايند. مهم تر اينكه عزاداران به ياد مظلوميت و مصيبت ايشان به سوگ مي نشينند، مي گريند، و بر سر و سينه مي زنند، و از اين طريق، شناخت خود را نسبت به آنان با پيوندي عاطفي، استحكام مي بخشند.
از آن سو، عزاداران با دشمنان امام حسين(عليه السلام)، يزيد و يزيديان، نيز آشنا مي شوند، و نسبت به آنان عميقاً نفرت پيدا مي كنند. بر اين اساس، عزاداري امام حسين(عليه السلام)، در عمل، به تحقّقِ «تولّي» و «تبرّي» مي انجامد، و فرصتي مي شود تا عزاداران در خطاب به مقتداي خود، اعلام كنند: «انّي سلمٌ لِمن سالمكم و حربٌ لِمن حاربكم و ولي لِمن والاكم و عدوٌّ لِمن عاداكم»

«هیئت» عنوان برنامه ای است به تهیه کنندگی آقای سعید رضا نژاد که در راستای معرفی الگوهای عزاداری حضرت اباعبدا..الحسین(ع) در شبکه سهند تولید می شود. بررسی هیئت های مذهبی تبریز و نحوه فعالیت آنان و عزاداری های ویژه هر محله و هیئت حسینی، مصاحبه با پیش کسوتان، عوامل و هیات امنای دستجات عزاداری، مقتل خوانی، نوحه سرایی، شاعران و مداحان پیشکسوت، نمونه ای از عزاداریها، گزارش، وله  و ... از جمله آیتمهای این برنامه است.

روزهای جمعه از ساعت  20:45 می توانید بیننده برنامه «هیئت» از شبکه سهند باشید.

.

 

{gallery}ashora/2azar/heyat" previewWidth="105" previewHeight="105"}{/gallery} {/dionegallerywizard}