جهش تولید | پنج‌شنبه، ۱۴ اسفند ۱۳۹۹

هنر باتیک تجلی ذوق هنرمندان در آفرینش نقش و رنگ بر پارچه ابریشم است - نمایش محتوای خبر

 

 

هنر باتیک تجلی ذوق هنرمندان در آفرینش نقش و رنگ بر پارچه ابریشم است

معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان آذربایجان شرقی، هنر چاپ باتیک را تجلی ذوق و هنر هنرمندان در آفرینش نقش و نگار روی پارچه های ابریشم عنوان کرد.

هنر باتیک تجلی ذوق هنرمندان در آفرینش نقش و رنگ بر پارچه ابریشم است

به گزارش روز شنبه روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی، فرشاد به آفرین در مراسم افتتاحیه نخستین جشنواره چاپ باتیک در شهرستان اسکو افزود: هنر چاپ باتیک در شهرستان اسکو، رونق فراوان دارد و هنرمندان زیادی وارد این عرصه شده و آثاری فاخر خلق کرده اند.
وی رشته های رایج صنایع دستی در شهرستان سراب را 29 رشته عنوان کرد و اظهار داشت: هنر چاپ باتیک یا چاپ کلاقه ای جزء شاخص ترین هنرها و رشته های صنایع دستی اسکو و استان بوده و بیش از 100 نفر در 19 کارگاه باتیک فعالیت می کنند.
معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان آذربایجان شرقی، هدف از برگزاری این جشنواره را حفظ، احیاء و شناساندن هنر باتیک و حمایت از هنرمندان این عرصه عنوان کرد و یادآور شد: برگزاری این جشنواره نقطه آغاز راه بوده و این شهرستان قابلیت بالایی در زمینه هنر باتیک دارد که باید به منظور ایجاد اشتغال و حرکت در مسیر اقتصاد مقاومتی در این شهرستان از آن ها استفاده کرد.
به آفرین، ادامه داد: این هنر به عنوان مهم ترین صنایع دستی اسکو در سال 89 در زمره میراث معنوی کشور به ثبت ملی رسید و در سال 1394 چهار اثر چاپ باتیک موفق به دریافت نشان ملی مرغوبیت شد.
وی با اشاره به شهرت جهانی و کیفیت بالای این هنر گفت: در سفری که اعضای شورای جهانی صنایع دستی آسیا و اقیانوسیه به منظور شرکت در هشمین اجلاس جهانی صنایع دستی به تبریز داشتند، ضمن بازدید از کارگاه های چاپ باتیک از دیدن زیباهای این هنر ابراز شگفتی کردند.
به آفرین یادآوری کرد: به منظور حفظ و اشاعه این هنر، در صورت همکاری مسئولان محلی برای تامین مکان، آماده راه اندازی خانه باتیک و خانه ترویج صنایع دستی در این شهرستان هستیم. 
جشنواره چاپ باتیک به مدت سه روز تا 27 شهریور در کانون فرهنگی آموزش و پرورش، واقع در سبزه میدان اسکو در حال برگزاری است.