رونق تولید ملی | سه‌شنبه، ۲۹ بهمن ۱۳۹۸

هزینه دو هزار و 800 میلیارد ریالی برای برق رسانی در آذربایجان شرقی - نمایش محتوای خبر

 

 

هزینه دو هزار و 800 میلیارد ریالی برای برق رسانی در آذربایجان شرقی

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق آذربایجان شرقی با اشاره به دستاوردهای دولت تدبیر و امید از اجرای 867 طرح برق رسانی با بیش از دو هزار و 800 میلیارد ریال هزینه در آذربایجان شرقی خبر داد.

هزینه دو هزار و 800 میلیارد ریالی برای برق رسانی در آذربایجان شرقی

یوسف سرافراز روز یکشنبه در حاشیه بهره برداری از شش طرح برق رسانی در عجب شیر به خبرنگار ایرنا افزود: این طرح ها شامل برق رسانی به روستاهای بدون برق، مجتمع ها و شهرک ها و طرح های مسکن مهر است. 
به گفته وی از دیگر طرح های اجرا شده در دولت تدبیر و امید در این استان می توان به افزایش قدرت انرژی برق محلات مختلف در شهرها و تعداد کثیری از روستاها، بازسازی، نوسازی و احداث شبکه خطوط هوایی، احداث و نصب چندین دستگاه ترانسفورماتور زمینی و هوایی، افزایش ضریب اطمینان شبکه، نیرو رسانی آب شرب و تعدادی از شهرک ها و واحدهای صنعتی اشاره کرد. 
وی افزود: شرکت توزیع برق این استان طی سه سال اخیر اقدام های گسترده ای در راستای کاهش تلفات و افزایش خدمات انجام داده است. 
وی کاهش تلفات برق استان از 14.5 به 9.5 درصد در سال گذشته را اقدامی موثر در راستای افزایش بهره وری، کاهش مصرف سوخت های فسیلی در نیروگاه های تولید برق و کاهش آلودگی ها هوا عنوان کرد و گفت: برای کاهش تلفات برق به صورت فنی و غیرفنی اقدام شده است. 
وی میانگین تلفات برق کشور را 10 درصد عنوان کرد و افزود: کاهش تلفات برق در سال جاری در حالی ادامه دارد که هر یک درصد از این میزان برابر با صرفه جویی دو هزار و 500 میلیارد ریالی انرژی همراه است. 
وی گفت: کاهش تلفات برق به فعالیت کمتر نیرگاه های برق و در نهایت کاهش مصرف آب و آلودگی هوا منجر می شود و اقدامی در راستای حفاظت از محیط زیست است. 
وی افزود: کاهش تلفات برق افزایش قابلیت شبکه های توزیع برق و تامین مطمئن و پایدار و مداوم برق مشترکان اعم از تولیدی خدماتی و سایر بخش ها را در پی دارد. 
وی برق رسانی به برخی از روستاهای صعب العبور استان از طریق انرژی های نو و تجدید پذیر را یادآور شد و گفت: در زمان حاضر برق پنج روستای این استان از جمله در کلیبر و میانه از طریق انرژی های نو تامین می شود و این در حالی است که هزینه تمام شده برقرسانی برای هر خانوار از طریق انرژی های نو حدود 80 تا 90 میلیون ریال است. 
مدیرعامل شرکت توزیع برق آذربایجان شرقی، اصلاح و بهینه شبکه های توزیع برق در راستای تامین مطمئن برق متقاضیان و کاهش تلفات را از دیگر اقدام های این شرکت در دولت تدبیر و امید خواند.
سرافراز افزود: این اصلاح و بهینه شبکه از طریق تعویض مقاطع سیمهای برق، افزایش مقاطع، افزایش تعداد سیم ها، کاهش طول شبکه، استفاده از کابل های روکشدار به جای سیم های مسی و نصب ترانسفورماتورهای توزیع برق صورت گرفته است.
وی گفت: شرکت توزیع برق استان علاوه بر افتتاح طرح های متعدد برق رسانی در طول سال، طی هفته دولت سال جاری نیز 82 طرح با 210 میلیارد ریال هزینه را به مرحله بهره برداری رسانده است. 
به گزارش ایرنا همزمان با ششمین روز از هفته دولت 6 طرح برقرسانی با 24 میلیارد و 200 میلیون ریال هزینه با حضور مدیرعامل شرکت توزیع برق آذربایجان شرقی در شهرستان عجب شیر به بهره برداری رسید و یک طرح دیگر کلنگ زنی شد.
این طرح ها شامل احداث شبکه 20 کیلو ولت 2مداری، پست کلید خانه شهرک صنعتی، اصلاح شبکه 20 کیلو ولت، اصلاح شبکه 400 ولت، پست هوایی روستای پسیان، احداث شبکه 20 کیلو ولت زمینی حد فاصل پست برق و جدید جهاد و کلنگ زنی روشنایی معابر بلوار جدید این شهر است.
شهرستان عجب شیر با حدود 85 هزار نفر جمعیت در فاصله 98 کیلومتری تبریز، مرکز آذربایجان شرقی قرار دارد.