جهش تولید | سه‌شنبه، ۷ بهمن ۱۳۹۹

هدیه 230 میلیارد ریالی دولت به کشاورزان آذربایجان شرقی - نمایش محتوای خبر

 

 

هدیه 230 میلیارد ریالی دولت به کشاورزان آذربایجان شرقی

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی از بهره برداری از30 پروژه با اعتباری افزون بر230 میلیارد ریال همزمان با دهه فجر دراین استان خبر داد.

هدیه 230 میلیارد ریالی دولت به کشاورزان آذربایجان شرقی

به گزارش ایرنا، کریم مهری روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگاران با اشاره به نفش بخش کشاورزی در تحقق اقتصاد مقاومتی خاطرنشان کرد: توجه دولت به این بخش با رویکرد حمایتی در راستای سیاست های اقتصاد مقاومتی بوده و موجب افزایش سهم این بخش در صادرات غیرنفتی می شود .
وی با اشاره به اینکه زمانی حتی لبنیات نیز به عنوان یکی از محصولات وارداتی به کشور محسوب می شد، گفت: امروزه به برکت نظام جمهوری اسلامی ایران و تلاش تولید کنندگان، کارشناسان، بهره برداران و تولید کنندگان، به عنوان یکی از کشورهای صادرکننده محصولات کشاورزی و لبنی محسوب می شویم.
مهری با اشاره به صادرات 206 میلیون دلاری محصولات کشاورزی از استان در10 ماهه سالجاری گفت: با اجرایی شدن برجام و برداشته شدن موانع انتظار افزایش صادرات را داریم .
وی با اشاره به تدوین سند تدبیر و توسعه بخش کشاورزی استان در سال گذشته خاطرنشان کرد: این سند در راستای اقتصاد مقاومتی بوده و با هدف رسیدن به توسعه پایدار و امنیت غذایی تدوین شده است.
مهری با اعلام اینکه در سال زراعی گذشته حدود 196هزار تن گندم از کشاورزان استان خریداری شد، گفت: امسال میزان خرید مستقیم گندم به 400 هزار تن رسید که مازاد بر نیاز مصرفی استان است و موفقیتی بزرگ در سایه تلاش تلاشگران عرصه تولید و خادمان بخش کشاورزی محسوب می شود.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان ، امنیت غذایی را همپای امنیت ملی دانست و افزود: بدون تردید بهره وری نیازمند استفاده از ماشین آلات به روز می باشد و دراین راستا در دو سال گذشته با تلاش های صورت گرفته در جهت جذب اعتبارات خط اعتباری مکانیزاسیون جزو استان های برتر کشور بودیم.
وی با بیان اینکه طرح پهنه بندی روستاها به ابتکار سازمان جهاد کشاورزی استان آذربایجان شرقی اجرایی شده است، گفت: این طرح به عنوان طرح ملی مورد تصویب وزارتخانه متبوع قرارگرفت و بنا به دستور وزیر محترم به کل کشور ابلاغ و در 9 استان بصورت پایلوت اجرایی شده است.
مهری با اعلام اینکه 13 هکتار از مجتمع گلخانه ای 140 هکتاری جلفا درآینده ای نزدیک افتتاح می شود، افزود: دراین مجتمع علاوه بر تولید محصولات کشاورزی، بسته بندی محصولات نیز برنامه ریزی شده است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان با بیان اینکه در صورت تجمیع و یکپارچه سازی اراضی کشاورزی توسط بهره برداران، هزینه تجهیز این اراضی به سامانه های نوین آبیاری به عهده دولت خواهد بود، ادامه داد: این طرح ها دراولویت اعطای تسهیلات است.
وی از افزایش سطح اصلاح الگوی کشت در استان از 400 هکتار به دو هزار و800 هکتار اشاره کرد و گفت: اصلاح الگوی کشت به ویژه در مورد کشت ارقام کم مصرف آبی نظیر پسته و دانه های روغنی نظیر کلزا اجرا می شود.
بر اساس این گزارش، بخش کشاورزی آذربایجان شرقی با برخورداری از12 درصد تولید ناخالص داخلی، 20 درصد اشتغال، 13.2 درصد صادرات غیر نفتی و 80 درصد مواد غذایی مورد نیاز کشور شامل محصولات زراعی و باغی جایگاه والایی در اقتصاد ملی دارد.
مساحت کل اراضی کشاورزی استان یک میلیون و 222 هزار هکتار است که از این میزان 805 هزار هکتار اراضی زیر کشت دیم و 294 هزار هکتار نیز اراضی زیر کشت آبی است، اراضی زیر کشت محصولات دائمی نیز 123 هزار هکتار وسعت دارد.
میزان تولید سالانه محصولات کشاورزی استان در سال گذشته 5 میلیون و241 هزارتن است که از این رقم 3.091 میلیون تن به محصولات زراعی، 1.056 میلیون تن به محصولات باغی، 1.089 میلیون تن به محصولات دامی و 4.724 هزار تن به آبزیان اختصاص دارد.
استان آذربایجان شرقی دارای رتبه اول تولید پیاز، زردآلو، عدس، یونجه و تعداد کندو، رتبه دوم تولید سیب درختی، گوشت قرمز و عسل، رتبه سوم جمعیت دامی و تخم مرغ، رتبه چهارم تولید شیر خام و رتبه پنجم تولید نخود، سیب زمینی، انگور و گردو در کشور می باشد