رونق تولید ملی | سه‌شنبه، ۲۹ بهمن ۱۳۹۸

نی نواسی - نمایش محتوای صدا

 

 

نی نواسی

Loading the player...
شعر بعنوان یكی از مصادیق بارز فنون و هنر است كه در فرهنگ عاشورایی و آیین‌های عزاداری امام حسین ـ علیه السّلام ـ جایگاه ویژه‌ای داشته و خواهد داشت، مرثیه، نوحه، حماسی و انواع دیگر شعر مثل مثنوی و... همه در تطور و تكامل عزاداری و رونق آن نقش بسیار برجسته داشته است. وقتی امام سجاد ـ علیه السّلام ـ به مدینه برمی‌گشت قبل از ورود قافله اهل‌بیت به بشیر بن حذلم فرمود: خدا پدرت را بیامرزد او شاعر بود آیا تو نیز قادر به شعر گفتن هستی، جواب داد بلی ای پسر رسول خدا ـ صلّی الله علیه و آله ـ من شاعرم فرمود: داخل مدینه شو و (با شعری) خبر شهادت پدرم را به مردم مدینه برسان، من سوار اسبم شدم و پس از رسیدن به مدینه با صدای رسایم این شعر را خواندم:
یا اهل یثرب لا مقام لكم بها قتل الحسین خادمعی مدرارُ
الجسم منه بكربلاء مضرج والراس منه علی القناه یدار
در منابع معتبر و مقاتل از سروده‌های جنیان نیز گزارش شده كه اولین اشعار را آنها در رثای سالار شهیدان سروده‌اند.
پس از این مرحله پیدایش و تشویق كه از سوی امام سجاد ـ علیه السّلام ـ شروع شد، نقش شعر و سروده‌های شاعران در نشر فرهنگ عاشورا و بیان ارزشهای نهضت عاشورا بسیار برجسته و با شكوه شده و هنر دینی در این سروده‌ها با زیباترین اشعار نمود داشته است و هر شاعری با زبانهای مختلف فارسی، عربی، تركی و دیگر زبانهای محلی به سرودن اشعار و مدایح در عزاداری و سوگواری امام حسین ـ علیه السّلام ـ اهتمام نمود و بدین وسیله تعهد خویش را در سایه هنرمندی به ساحت مقدس كربلا تقدیم كرد.
این سروده‌ها به جاودانگی و بسط فرهنگ عاشورا و رساندن پیامهای آن و انسجام مجالس عزاداری و حماسی نمودن و ایجاد شوق و برانگیختن عواطف و احساسات انسانی خدمت بسیار گیرا و فراگیر و پایدار نموده است. امامان معصوم ـ علیهم السّلام ـ هر یك در تشویق شاعران به سرودن اشعار در رثای اهل بیت و برگزاری مجالس این گونه از عزاداری را كه در گونه‌های دیگر عزاداری نقش مثبت داشت ترویج دادند، از جمله شاعران بزرگ كه در رثای اهل‌بیت و امام حسین ـ علیه السّلام ـ شعر گفته‌اند می‌توان از کمیت بن زید اسدی شافعی رهبر شافعیان و دعبل،و از شعرای پارسی گوی می‌توان به صائب تبریزی محتشم كاشانی كه ترجیع بند معروف او بی نظیر است اشاره كرد.
 
اشعار تركی نیز در رثای سالار شهیدان بسیار جانگداز و پرمغز بود و جایگاه خاصی در تطور مراسم سوگوری امام حسین ـ علیه السّلام ـ كه از جمله آنها اشعار مرحوم شهریار تبریزی و نیّر تبریزی و كلامی زنجانی رونق بخش محافل عزاداری امام حسین ـ علیه السّلام ـ می‌باشد مداحی در رثای سالار شهیدان از دوره ائمه آغاز و مداحان زیادی در مكتب اهل‌بیت پرورش یافته و عمر خود را در این راه سپری نموده‌اند.
 
« نی نواسی » برنامه ایست که به عزاداری و سروده ها و نوحه های برخاسته از فرهنگ اصیل می پردازد. مخاطبان رادیو تبریز این برنامه را می توانند هر روز از ساعت 20:30  شنونده باشند.
تاریخ تولید: 1394

تهیه کننده: اصغر پور امان

نویسنده: خلیل محمدی

گوینده: افسانه کاظمی

صدابردار: نوید پورنجف

گزارشگر: مهدی علی نسب