رونق تولید ملی | پنج‌شنبه، ۸ اسفند ۱۳۹۸

نیایشگاه مهری مراغه - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

نیایشگاه مهری مراغه

Loading the player...

نیایشگاه مهری یا «معبد مهر» یکی از جاذبه‌های کم‌نظیر کشور است که در روستای ورجوی در حدود 6 کیلومتری جنوب مراغه در استان آذربایجان شرقی قرار دارد.

در کنار قبرستان قدیمی روستای ورجوی، یک درخت نارون تنومند و کهنسال بر لب یک نهر پرآب وجود دارد که بسیار جالب توجه است. در چند متری جنوب این درخت مجموعه جالب توجه نیایشگاه مهری واقع شده که با نام «امامزاده معصوم» نیز شناخته می‌شود.

این مجموعه راهروی عریضی است که با شیب متوسط در سنگ کنده شده است. دو طرف راهرو را دیواره سنگی طبیعی فراگرفته که قسمتی از آن نیز دارای پوشش سنگی است. عرض این راهرو در قسمت ابتدایی 7/20 متر و در انتها 6/20 متر است.

در انتهای راهرو ورودی مستطیل شکلی به عرض 1/80 متر در سنگ کنده شده است که با عبور از آن محوطه وسیع و جالبی قرار دارد. در سمت چپ راهرو و نزدیک به ورودی تالار بزرگ، اطاق چهارگوش کوچکی وجود دارد که تمامی آن را در سنک کنده‌اند و سقف آن به صورت یک گنبد در صخره ایجاد شده است.

شیوه کار چنین است که دیوار چهار طرف اطاق از یک محل معین به طور مورب به طرف مرکز سقف ادامه یافته است. در وسط سقف مزبور نورگیری به منظور روشن ساختن فضای داخل اطاق تعبیه شده است. در وسط دو ضلع غربی و شرقی تالار، دو فرورفتگی در مقابل هم قرار دارند که فرورفتگی غربی به شکل ذوزنقه و فرورفتگی شرقی شبیه نیم دایره است. از انتهای فرورفتگی غربی به وسیله راهرویی، اطاق مدوری قرار دارد که تمامی آن از سنگ کنده شده است.

مقابل فرورفتگی نیم‌دایره شکل شرقی به کمک سنگ‌های لاشه تیغه کرده‌اند. در سمت جنوب فرورفتگی شرقی، حفره‌ای وجود دارد که از آن به راهرویی داخل شده که با یک قوس نیم‌دایره به محوطه اصلی امامزاده راه می‌یابد.

محوطه اصلی امامزاده عبارت است از یک اطاق دایره شکل به قطر 5/90 متر که در قسمت جنوبی آن با ارتفاع یک پله از کف، محرابی مستطیل شکل به طول 2 و عرض 2/60 متر با سقف هلالی شکل وجود دارد. در قسمتی از دیوار غربی تالار بزرگ، کتیبه زیبایی به خط ثلث حفاری شده که بیشتر آن فروریخته است و باقی مانده آن کلماتی از آیه 129 سوره آل عمران را دربر دارد.

وضع کلی بنا به خوبی نشان می‌دهد که این امامزاده در اصل به نیایشگاهی بسیار قدیمی تعلق داشته است. این مجموعه با توجه به واحدهای مختلف آن و حالت غار مانندش، بیش از هر چیز به بنای یک معبد مهری شباهت دارد که از نظر حجم کار و دقت هنرمندانی که در امر حجاری آن دخیل بوده‌اند، می‌توان جزو نمونه‌های ارزنده ستایشگاه‌های کهن دانست. وجود قسمت‌هایی همچون محل لباس کَن روحانیون، محل تعلیم گروندگان به آیین مهر و محل فعالیت‌های نجومی علمای زرتشتی و محل برگزاری مراسم باشکوه خاص مهرپرستان، نشانگر عظمت و ارزش این معبد در مقایسه با سایر معابد می‌باشد.

این معبد در دوره اسلامی و زمان حکومت ایلخانیان دستخوش تغییراتی شد تا نشانه‌هایی از اسلام بر تن این معبد به یادگار بماند که به دلیل عدم مراقبت فقط بخش کوچکی از آن باقی مانده است.

طبق تحقیقات و بررسی‌هایی که در این محل صورت گرفته است مشخص شده که در گذشته‌ یکی از علمای مشهور و باتقوای مراغه به نام آخوند ملامعصوم مراغه‌ای، در این معبد دفن شده است. قبر وی در زیر یک صندوق چوبی که بر روی آن پارچه سیاهی انداخته‌‌اند و اهالی محل به آن قبر امامزاده معصوم می‌گویند، می‌باشد. هم‌اکنون زنانی برای عبادت با نذور فراوان به این معبد روی می‌آورند.

در گورستان بزرگ و تاریخی روستا قبرهایی دیده می‌شود که بر روی آن‌ها صندوق‌های سنگی منقوش و یا قوچ سنگی نهاده شده است. همچنین بر روی تعدادی از سنگ‌ها تصاویر تیر و کمان و نیزه و شمشیر و سپر حک گردیده است. قدمت این سنگ‌ها به قرن هشتم تا یازدهم هجری قمری بازمی‌گردد. از نمونه‌های جالب این سنگ‌ها می‌توان به صندوق سنگی منقشی اشاره نمود که متعلق به زمان بیگ فرزند کدخدا میرزا بیگ می‌باشد که در سال 1085 هجری قمری از دنیا رفته است.

از جنوب شهر مراغه یک جاده به سمت روستای ورجوی کشیده شده که از کنار محوطه راه آهن مراغه می‌گذرد.

Mehri Temple Maragha

M. Temple, or "Temple of love" is a rare attraction in the village Varjavi about 6 km south of Maragheh, East Azarbaijan province located.

Varjavi village next to the old cemetery, a stout and old elm tree on the edge of a stream of water that is very interesting. Interestingly, a few meters south of the tree of M. Temple, located on the "Shrine of the Immaculate", also known as.

This collection is a wide corridor with an average slope was dug in the rock. Natural stone walls on both sides of the aisle have learned that part of it is covered with stone. The width of the corridor at the beginning and at the end 6/20 7/20 m m.

 

Manner such that the walls around the room from a certain place in the center of the roof extend diagonally. In the middle of the roof skylight to illuminate the interior of the house is built. In the middle of the eastern and western side hall, two troughs are against the West trapezoidal troughs and depressions like the eastern half of the circle. Dents from the West to the corridor, there is a circular room that is all carved from stone.

Eastern semicircle-shaped depressions with rubble stones have the opposite blade. Dents in the south-east, there is a hole that it is a doorway into a semicircle arc is the main area of ​​the shrine.

As part of the west wall of the Great Hall, a beautiful inscription on the third line of excavated remains mostly collapsed and the words of verse 129 of Surah Al 'Imran contains.

General state of well-illustrates this very old tomb originally belonged to the Temple.

His grave beneath a wooden box on a black cloth and cast into the grave of the Holy Innocent Locals say it is. Now the women to worship in the temple frequently turn to Google.

In the historic village cemetery graves can be seen painted on their chests, stone or stone-built ram. Also the number of stones carved images of archery and spear, sword and shield is. These rocks dating back to the eighth century to the eleventh lunar calendar.

The southern city of Maragheh a road towards the village of Maragha Varjavi drawn along the rail yard passes.