سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | پنج‌شنبه، ۲۶ فروردین ۱۴۰۰

نهمین جشنواره سراسری خوشنویسی غدیر برگزار شد - نمایش محتوای خبر

 

 

نهمین جشنواره سراسری خوشنویسی غدیر برگزار شد

نهمین جشنواره سراسری خوشنویسی غدیر با 400 اثر در رشته های نستعلیق، شکسته نستعلیق، نسخ و ثلث در تبریز آغاز شد.

نهمین جشنواره سراسری خوشنویسی غدیر برگزار شد

دبیر نهمین جشنواره سراسری خوشنویسی غدیر روز سه شنبه در مراسم آغاز به کار این جشنواره با بیان اینکه همه آثار رسیده به دبیرخانه آثار خوب و باارزشی هستند، افزود: از بین 400 قطعه یکصد اثر برگزیده شده و به مرحله داوری راه یافتند. 
میرحسین زنوزی موضوع جشنواره را شامل خوشنویسی کامل سوره صف و خوشنویسی فرازهایی از خطبه غدیر عنوان کرد.
زنوزی گفت: داوری این دوره از جشنواره را استاد 'غلامحسین امیرخانی'، استاد 'مجتبی ملک زاده'، استاد 'محمدعلی فرزبود'، استاد 'علی دائم امید' و استاد 'احمد عبدالرضایی' بر عهده دارند.
وی با ابراز تاسف از تعطیلی 8 ساله جشنواره ای که به سمت بین المللی شدن می رفت، با اشاره به تاریخچه برگزاری این جشنواره گفت: جشنواره در سال 1380 شمسی بطور منطقه شمال غرب برگزار شد که سال بعد بصورت شمال شرق و شمال غرب کشور با حضور 8 استان برگزار شد.
زنوزی ادامه داد: سه سال بعد جشنواره به صورت کشوری برگزار و از آن موقع هر ساله جشنواره با موضوع غدیر بصورت سراسری برگزار می شود.
نهمین جشنواره سراسری خوشنویسی غدیر در امروز شروع شد و تا هفتم مهرماه جاری ادامه می یابد.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی نیز در این مراسم اظهار کرد: برپائی جشنواره خوشنویسی غدیر فرصتی برای تجلی انواری از فرهنگ غدیر است که از خامه های خورشیدی قلمداران و هنرمندان متعهد جاری می شود. 
محمد محمدپور با ابراز امیدواری از تداوم این جشنواره گفت: این جشنواره با هدف بهره گیری از مفاهیم ارزشمند قرآن کریم و عرض ارادت به مولای متقیان حضرت علی(ع) و همچنین تبیین، توسعه و ترویج فرهنگ علوی و تشویق استعدادهای خلاق و ایجاد انگیزه و تحرک برای استمرار فعالیت های تحول آفرین هنر ناب خوشنویسی برگزار می شود. 
وی، تبادل تجربیات و ره آوردهای این هنر قدسی در بین هنرمندان خوشنویسی، گسترش فعالیت های فرهنگی و هنری و مذهبی مرتبط با مضامین قرآنی، تبادل تجربیات مفید و ارزنده بین هنرمندان و تشویق هنرمندان برای خودسازی از طریق تحریر آیات را از دیگر اهداف برگزاری این جشنواره برشمرد.