سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | چهارشنبه، ۲۵ فروردین ۱۴۰۰

نماینده مجلس: حاشیه نشینی، از معضلات نگران کننده تبریز است - نمایش محتوای خبر

 

 

نماینده مجلس: حاشیه نشینی، از معضلات نگران کننده تبریز است

رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی گفت: حاشیه نشینی در محدوده یک چهارم از شهر تبریز، از معضلات نگران کننده این شهر است.

نماینده مجلس: حاشیه نشینی، از معضلات نگران کننده تبریز است

سلمان خدادادی در نشست مشترک اعضای کمیسیون اجتماعی و نمایندگان مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی با شهردار و اعضای شورای اسلامی شهر تبریز اظهار کرد: البته حجم و وسعت حاشیه نشینی تبریز، از شهرهایی همچون تهران و مشهد کمتر است.
وی افزود: البته بیش از یک سوم جمعیت کلانشهر مشهد حاشیه نشین است و این امر حتی گاه به یک کیلومتری حرم نیز می رسد. 
خدادادی به زمینه های فرهنگی و اجتماعی حاشیه نشینی اشاره و تاکید کرد: در این خصوص، باید حرکت هایی برای مقاوم سازی آحاد اجتماعی با تعریف گروه های هدف صورت بگیرد.
وی ارتقای کیفیت خدمات رسانی را از دیگر مشکلات کلانشهرها خواند و افزود: مشکلات شهرداری ها، در بررسی برنامه ششم توسعه لحاظ می شود، کمیسیون اجتماعی آماده است در این خصوص انتظارت و خواسته های شهرداری ها را بررسی کند.
رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی، با اشاره به انتخاب تبریز به عنوان پایتخت گردشگری کشورهای اسلامی در سال 2018 میلادی گفت: همه باید دست در دست یکدیگر، این فرصت مهم را به سمتی پیش ببریم که شاهد ایجاد یک الگوی موفق گردشگری در کشورهای اسلامی باشیم.
خدادادی، به جایگاه تاریخی و تمدنی شهر تبریز اشاره کرد و گفت: اولین های شهر تبریز، به طور عمده مربوط به فرهنگ و اندیشه بوده که این امر نشانگر پیشینه مدنیت در این خطه است.
وی تاکید کرد: به تعبیر رهبر مظعم انقلاب، «آذربایجان سر ایران است» و این ویژگی، محدود به شکل نقشه جغرافیایی نیست تبریز به عنوان یک شهر متفکر و پیشتاز، سرآغاز بسیاری از تحولات تاریخی و اجتماعی بوده است.
خدادای گفت: امروز شاهد یک همدلی و یکپارچگی در مدیریت استان هستیم و این امر در مجمع نمایندگان استان نیز کاملا بارز است.
رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی، با بیان این که کمیسیون اجتماعی مجلس با برخورداری از افراد توانمند و متخصص، گزارش ارائه شده توسط شهردار تبریز را در روند بررسی برنامه ششم توسعه، لحاظ خواهد کرد، گفت: بندهای مختلف این گزارش در حوزه های مختلف حاشیه نشینی و بافت فرسوده، حمل و نقل و آلودگی هوا نمونه مهم و کارسازی است از معضلات عموم شهرداری های کلان شهرهای کشور که می تواند به اثرگذاری برنامه ششم، بیفزاید.
رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه در برنامه های اجتماعی، نیازمند ایجاد درآمدهای پایدار برای شهرداری ها هستیم، متذکر شد: عدم وصول مطالبات شهردای ها از دستگاه های اجرایی از مشکلات مهم کلانشهرهاست به عنوان مثال، در کلانشهری مثل مشهد، از 740 میلیارد ریال سهم شهرداری از محل جرایم رانندگی، تنها 30 میلیارد تومان تحقق یافته است و حل این معضل، در گرو تعریف یک مکانیزم منسجم است.
خدادادی افزود: در بحث حمل و نقل که از مشکلات اصلی کلانشهرهاست، دچار بلاتکلیفی هایی هستیم، متاسفانه برنامه ای که دولت در این خصوص ارایه کرده، فاقد آن دقت و جامعیت لازم است و اشاره ای به بحث حمل و نقل ندارد.
وی خاطرنشان کرد: باید چاره ای اندیشید که بخش خصوصی با تحصیل درآمد مناسب، رغبت بیشتری برای سرمایه گذاری در موضوع حمل و نقل داشته باشد.
این نماینده مجلس، با اشاره به اینکه سابقه قانون مدیریت واحد شهری، به مجلس ششم باز می گردد، گفت: امروزه، نظام شهری همه کشورهای توسعه یافته از همین قانون پیروی می کنند و بعضا حتی، 11 نوع خدمات که در کشور ما به صورت وزارتخانه ای اداره می شود تحت نظر شهرداری هاست.
وی به فعالیت 14 هزار نفر در مجموعه شهرداری تبریز اشاره کرد و افزود: مدیریت این تعداد پرسنل، یک بحث بسیار طاقت فرسا بوده و نشانگر ضرورت بررسی مباحث استخدامی و نیروی انسانی در شهرداری هاست.
صادق نجفی شهردار تبریز نیز در این نشست گزارشی از برنامه های توسعه محور شهرداری تبریز در بخش های مختلف عمران، حمل و نقل، خدمات، آلودگی هوا و بافت های ناکارآمد شهری ارایه کرد.
ضرورت تزریق سهم های دولتی به پروژه مترو، وصول سهم شهرداری از محل جرایم راهنمایی و رانندگی، ایجاد انسجام در مباحث استخدامی و منابع انسانی شهرداری ها، جلوگیری از اختصاص سهم کلان شهرها به وزارتخانه ها و دستگاه های دولتی و بازنگری در قوانین حوزه شهرداری ها، از جمله موضوعات مورد تاکید شهردار تبریز در این نشست بود.
شهردار تبریز با اشاره به تکالیف سایر دستگاه های خدمت رسان در بحث حاشیه نشینی گفت: حدود 90 هکتار از بافت های فرسوده شهر تبریز، کاربری های عمومی بلاتکلیف است که متولی آن ارگان هایی به غیر از شهرداری است.
صادق نجفی، در نشست مشترک اعضای کمیسیون اجتماعی و نمایندگان مردم تبریز در مجلس شورای با شهردار و اعضای شورای اسلامی شهر تبریز، اضافه کرد: این دستگاه ها، متولی تملک و اجرای کاربری های فرهنگی، آموزشی و ورزشی و اداری هستند، با این حال، خبری از اقدامات این ارگان ها، برای تملک و احداث و ارایه خدمات عمومی در این بخش ها، نیست.
وی با اشاره به اینکه برنامه های شهرداری تبریز وارد حوزه های جدی اجتماعی شده است، گفت: با تاکیدات مستمری که رهبر معظم انقلاب در مورد مباحث آسیب های اجتماعی عنوان کرده اند، خود را موظف به نقش آفرینی در این حوزه می دانیم.
نجفی احداث مرکز ماده 16 ترک اعتیاد توسط شهرداری تبریز را از اقدامات تاثیرگذار شهرداری در زمینه آسیب های اجتماعی خواند و افزود: این مرکز، با هزینه 40 میلیارد ریال، توسط شهرداری تبریز احداث شده و زمینه اسکان 1600 نفر را فراهم کرده است به این ترتیب، تبریز که در عرف رایج اجتماعی به «شهر بدون گدا» شهرت دارد، امروز در سایه همکاری بخش های مختلف انتظامی، درمانی و تحقیقاتی با شهرداری تبریز، عنوان «شهر بدون معتاد متهاجر» را از آن خود کرده است.
شهردار تبریز با بیان اینکه حدود 500 هزار نفر از جمعیت تبریز در مجموع 5 هزار هکتار بافت فرسوده و حاشیه نشین این شهر سکونت دارند، اظهار کرد: از این حیث، تبریز در رتبه دوم وسعت و جمعیت بافت های ناکارآمد شهری قرار گرفته و این موضوع با توجه به استقرار شهر در روی گسل خطرناک، زنگ خطری است که دفع آن، نیازمند یک توجه ملی است.
نجفی گفت: تبریز به واسطه پذیرش مهاجرت های متعدد و حاشیه نشینی دامنه دار، با جمعیت حدود 2 میلیون نفر، سومین کلانشهر پرجمعیت کشور پس از تهران و مشهد است با این حال، شهرداری تبریز، به رغم ضعف زیرساخت های حمل و نقل، خدمات شهری و درآمدهای پایدار، برنامه های توسعه و خدمتگزاری شهر را پیگیری می کند.
شهردار تبریز، اسکان 900 خانوار حاشیه نشین در شهرک ارم و اندیشه تبریز، اجرای رمپ های خروجی از ملازینال، یوسف آباد و شهرک ارم به اتوبان پاسداران، «طرح نجات تبریز» به طول چهار کیلومتر و مسیرگشایی سیلاب قوشخانه و ملازینال را از اهم اقدامات شهرداری تبریز در مهار حاشیه نشینی خواند.
نجفی انتخاب تبریز به عنوان پایتخت گردشگری کشورهای اسلامی در سال 2018 را یک فرصت ملی توصیف و خاطرنشان کرد: تاثیرات و برکات این عنوان بین المللی، تنها محدود به تبریز نیست، بلکه متوجه به عموم کشور است و این دستاورد می تواند نقش اساسی در تحول برنامه های گردشگری کشور ایفا کند از این رو پیش برد برنامه های آن، تنها از عهده شهرداری و سایر مجموعه های محلی ساخته نبوده و نیازمند نگرش ملی دولت و مجلس محترم به بحث تبریز 2018 است.جواب‌های شاخه ای نویسنده تاریخ
پروژه 180 واحدی مسکن مهر شهریار افتتاح شد مجتمع... akbari ۱۳۹۵/۰۶/۱۸ ۲۰:۲۲

akbari
پروژه 180 واحدی مسکن مهر شهریار افتتاح شد
مجتمع 180 واحدی شهریار به همت انجمن خیرین مسکن‌ساز، و بنیاد مسکن استان آذربایجان‌شرقی در قالب مسکن مهر در شهرک ارم تبریز افتتاح شد.

مجتمع 180 واحدی شهریار به همت انجمن خیرین مسکن‌ساز، و بنیاد مسکن استان آذربایجان‌شرقی در قالب مسکن مهر در شهرک ارم تبریز افتتاح شد.

به گزارش روابط عمومی بنیاد مسکن استان آذر بایجان شرقی ، صادق پورمهدی، معاون عمرانی استاندار در آیین افتتاح این پروژه گفت: دولت عزم راسخی در تکمیل پروژه مسکن مهر دارد.

وی خاطرنشان کرد: تامین مسکن یکی از وظایف حاکمیت بوده و در قانون اساسی نیز بر آن تاکید شده است، دولت وظیفه دارد بسترهای لازم برای آن را فراهم بکند.خوشبختانه در جمهوری اسلامی قدم‌های مثبتی با عناوین مختلف از واگذاری زمین گرفته تا مسکن اجتماعی و مسکن مهر برای تامین مسکن قشر محروم جامعه برداشته شده است.

وی ادامه داد: پرونده مسکن مهر در حال بسته شدن بوده، ولی لازم است دولت حمایت‌های خود را با ایجاد بستری مناسب برای تامین مسکن مهر اقشار نیازمند به خصوص زوج‌های جوان ادامه دهد.

پورمهدی یادآور شد: خوشبختانه در استان آذربایجان‌شرقی با همکاری‌های مثبت بین سازمانی و ارگانی، پروژه مسکن مهر با نظم بیشتری از سایر استان‌ها در حال پیگیری است.

وی با اشاره به بدون مشتری بودن برخی مساکن مهر از مسئولین زیربط درخواست کرد: با ارائه تسهیلات خاص، شرایط برای واگذاری این مسکن‌ها را فراهم بکنند.
0 (0 آرا)
پست شده در ۱۳۹۵/۰۶/۱۸ ۲۰:۲۲