رونق تولید ملی | دوشنبه، ۲۸ بهمن ۱۳۹۸

بازگشت به صفحه کامل

نمایشگاه ˈمشق عشقˈ در تبریز دایر است

نمایشگاه ˈمشق عشقˈ در تبریز دایر است


مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی از برپایی نمایشگاه خوشنویسی ˈمشق عشقˈ همزمان با ایام فاطمیه در تبریز خبر داد.

 

ˈتراب محمدیˈ با اشاره به نمایش آثار برگزیده هنرمندان و استادان خوشنویسی استان در این نمایشگاه اظهار کرد: موزه قرآن و کتابت تبریز در ایام نوروز میزبان آثار خط هنرمندان خوشنویس آذربایجان شرقی است.

وی یادآوری کرد: آثار نمایش داده شده در نمایشگاه مشق عشق کار 32 هنرمند خطاط آذربایجان شرقی اعم از حسین رسام حقیقی، جمشید وجدنیا، محمدعلی فرزبود، غلامرضا تجویدی، محسن تقی زاده کرمانی، رسول جدیدالاسلام، علی دایم امید، میرحسین زنوزی، مسعود رعنایی، فیروز قربان پور، کاظم دوستی فرد، سید رضی صدرالدینی، یونس نصیری، فرزاد کوزه گر غیاثی، کاظم کاظمی، سید حسن سیدیان و پرویز پاینده است.

محمدی، احمد وهابی، رضا مقدم، ناصر عطاپور، تیمور خدابخش، سعیده اطهری، جعفر فرشباف لامع، لاله احمدزاده، صمدزاده، علی محمد کریم، داوود وکیلی، غلامرضا بیننده، حسن چوپانی، صدیقه خیرالهی، جلیل ولیزاده ، زیبا جدیری و ایوب ناظری را دیگر هنرمندان صاحب اثر در نمایشگاه مشق عشق عنوان کرد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی با اشاره به موزه قرآن و کتابت به عنوان محل نمایش این آثار خوشنویسی گفت: این موزه در صحن بنای تاریخی صاحب الامر تبریز واقع شده که در آن مجموعه نفیسی از نسخ قرآن مجید مربوط به ادوار مختلف تاریخ و قطعات زیبایی از آثار خوشنویسان به نام ایران به نمایش گذاشته شده است.

وی با بیان اینکه در موزه قرآن و کتابت نسخه هایی از قرآن مجید به خط ائمه و خوشنویسان معروف جمع آوری و در معرض تماشای علاقمندان گذاشته شده ادامه داد: از جمله این نفایس می توان به یک صفحه از قرآن کریم منسوب به دستخط مبارک حضرت امام رضا (ع) اشاره کرد که روی تکه ای از پوست نوشته شده است.

وی آذربایجان شرقی را مهد هنرمندان خوشنویس همانند میر عماد حسنی و محمد حسین تبریزی خواند و افزود: در این موزه علاوه بر آثار این دو خطاط، آثاری از خوشنویسان بزرگ تبریزی دیگری مانند ملا عبدالباقی تبریز، میرزا طاهر خوشنویس از استادان خط نسخ و آثاری از علیرضا عباسی، علاءالدین بیک تبریزی و درویش عبدالمجید نگهداری می شود.

نمایشگاه خوشنویسی مشق عشق، از پنجم تا 26 فروردین آماده بازدید علاقمندان و هنردوستان و گردشگران نوروزی است.