سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | سه‌شنبه، ۲۴ فروردین ۱۴۰۰

نبود شرکت های مشاوره ای، چالش بزرگ فضای سبز تبریز است - نمایش محتوای خبر

 

 

نبود شرکت های مشاوره ای، چالش بزرگ فضای سبز تبریز است

کلان شهر تبریز با جمعیتی افزون بر یک میلیون و 800 هزار نفر و فقر فضای سبز با مشکلات عدیده ای در این حوزه دست به گریبان است که چالش مهم و اصلی به نبود شرکت های مشاوره ای تخصصی در این حوزه اثرگذار مربوط است.

نبود شرکت های مشاوره ای، چالش بزرگ فضای سبز تبریز است

مدیرعامل سازمان پارک ها و فضای سبز شهرداری تبریز با حضور در مرکز تبریز اظهار کرد: هم اکنون به دلیل نبود چنین شرکت هایی در تبریز که می توانند در توسعه، گسترش و بهینه سازی فضای سبز و نیز حفظ آن نقش مفید و موثری داشته باشند، مجبور به استفاده از شرکت های مشاوره ای تهران هستیم.
محمدحسین حسن زاده ، مقوله فضای سبز به ویژه در شهرهای بزرگ مثل تبریز را موضوعی بسیار مهم، پیچیده و بسیار تخصصی برشمرد که برای تحقق برنامه های تدوین شده در این حوزه باید با دقت، ظرافت و حساسیت ویژه ای حرکت کرد و ابعاد مختلف اقلیمی، محیطی و فرهنگی و اجتماعی را در نظر گرفت.
وی ، فضای کسب و کار و اشتغال در بخش فضای سبز را مهیا و آماده تر دانست و یادآور شد: این در حالی است که تبریز با نبود شرکت های مشاوره ای تخصصی در این حوزه حیاتی و مهم با مشکلاتی مواجه است و در بسیاری از زمینه های کاری مجبوریم جهت رفع نیازهای مشاوره ای به تهران مراجعه کنیم، در حالیکه ایجاد و راه اندازی چنین شرکت هایی در تبریز با توجه به وجود مراکز دانشگاهی مختلف باید از سال ها قبل به انجام رسیده و تحقق می یافت.
حسن زاده با تاکید بر ضرورت تغییر دیدگاه ها نسبت به فضای سبز شهرها افزود: در این ارتباط باید دقت و حساسیت های لازم و کافی برای کاشت انواع گیاهان، گل ها و درختان در جای جای شهرها به عمل آید، زیرا که بدون علم و منطق نمی توان در این حوزه کار کرد و نتیجه مورد نظر را گرفت.
وی، مساله فضای سبز را مقوله ای به طور کامل علمی و دانشگاهی بیان کرد که نیازمند نگرش های تخصصی است چراکه هر گونه برنامه ریزی، تصمیم گیری و اقدام در این بخش بدون توجه به علم مترادف با خسران خواهد بود.
حسن زاده ادامه داد: بر این اساس سازمان پارک ها و فضای سبز شهرداری تبریز یکی از تخصصی ترین سازمان های مجموعه شهرداری است که از سال ها قبل با معیارها و شاخص های علمی در کنار تجربه فعالیت خود را پیگیری می کند، چون معتقدیم هم راستا با ثبات مدیریت، کارشناسی از عوامل مفید و موثر در موفقیت آمیز بودن فعالیت های این سازمان است.
وی، وضعیت فضای سبز شهر تبریز در مقایسه با حدود 20 تا 30 سال گذشته را بسیار اسفناک توصیف کرد و یادآور شد: شهری که زمانی به باغ شهر ایران معروف بود به دلیل توسعه ناهمگون شهری، فضای سبز و باغات اطراف آن به کلی نابود شد و بنا به دلایلی فضای سبز آن در طرح های تفصیلی به تاراج رفت.
حسن زاده، فروش تراکم و تغییرات گسترده کاربری های فضای سبز و تبدیل آن به سازه های فیزیکی را از عوامل موثر در کاهش سرسبزی های تبریز طی دهه های اخیر عنوان کرد و گفت: بر این اساس مدیریت کلان آذربایجان شرقی قول هایی در زمینه توقف هرگونه تغییر کاربری فضای سبز داده و در این خصوص تصیمات موثری نیز گرفته شده است.
وی، توقف تغییر کاربری های فضای سبز را مهمترین خبر طی سال گذشته در ارتباط با حفظ و حراست از منایع طبیعی داخل شهری در تبریز برشمرد و اضافه کرد: با توجه به اینکه فضای داخل شهری تبریز بسیار محدود است و 25 هکتار را شامل می شود، امکان توسعه آن نیز محدودتر می باشد.
مدیرعامل سازمان پارک ها و فضای سبز شهرداری تبریز ، تصمیم استانداری آذربایجان شرقی مبنی بر جلوگیری از هر گونه تغییر کاربری فضای سبز را نشانه ای خوب برای حفظ و حراست از وضع موجود فضای سبز کلانشهر تبریز و نیز هموارسازی مسیر ترویج و توسعه فضاهای سبز در کل استان عنوان کرد.
حسن زاده، شعار سازمان پارک ها و فضای سبز شهرداری تبریز در سال 1395 را زیباسازی و فضای سبز برای تامین نیازهای آیندگان عنوان و اظهار کرد: بر این اساس برنامه هایی در قالب ایجاد و توسعه جنگل کاری و تفرجگاه های مختلف با رعایت اصول آبخیزداری و علمی در سطح شهر تبریز در دست اجرا است که نتایج آن می تواند در سال های آینده برای شهروندان تبریزی ملموس باشد.
وی ، مجموع فضای سبز برون و درون شهری کلانشهر تبریز را سه هزار هکتار اعلام کرد و گفت: اجماع درست و دقیق برای سرانه فضای سبز شهروندان تبریز وجود ندارد، اما فاصله زیادی با استاندارد 25 مترمربعی سرانه فضای سبز داریم.
حسن زاده با تاکید بر اینکه برای توسعه فضای سبز در شهرهای بزرگ نیاز به فرهنگ سازی در میان آحاد جمعیت است، افزود: در این زمینه رسانه های گروهی به خصوص خبرگزاری ایرنا که از وجاهت و اصالت ویژه ای در میان رسانه های کشور برخوردار است، می توانند در توسعه فضای سبز و حفط و پاسداری از منایع طبیعی داخل شهرها نقس موثر و مهمی را ایفا کنند.
رئیس خبرگزاری ایرنا مرکز آذربایجان شرقی نیز در این نشست، این مجموعه رسانه ای را متشکل از افرادی کاردان و متخصص در حوزه خبر توصیف کرد و گفت: بر این اساس این خبرگزاری آمادگی کامل برای پوشش اخبار و انتشار گزارش های مربوط به سازمان پارک ها و فضای سبز دارد.
محمد عزیزی راد افزود: ایرنا به عنوان رسانه نظام مقدس جمهوری اسلامی همواره در خدمت توسعه و پیشرفت کشور بوده و بر این مبنا همچنانکه توجه و حفاظت از محیط زیست یکی از اولویت های دولت تدبیر و امید اعلام شده است، در مرکز آذربایجان شرقی نیز ایرنا درهمین راستا حرکت می کند.
گزارش از: سیدیحیی مرتضائی