رونق تولید ملی | شنبه، ۱۰ اسفند ۱۳۹۸

میراث شیعه - نمایش محتوای تلویزیون

 

 

میراث شیعه

Loading the player...

يكي از دستاورد بزرگ قيام حضرت امام خميني (ره) كه در واقع پيروزي نهضت اسلامي و تحكيم اركان نظام را به دنبال داشت, جذب اقشار مختلف مردمي بود كه با اعتقادي كامل و ايماني خالص وارد مبارزات انقلابي شدند كه با هدايت خداوند بزرگ و هدايت و راهبري حضرت امام (ره) دست استعمار و دخالتهاي بيگانگان در امور داخلي كشور را از بين بردند. مردمداري حضرت امام (ره) سبب شد تا در اولين مرحله شروع انقلاب به آگاه سازي مردم بپردازند و موجي از مخالفتها و مبارزات اجتماعي را عليه دشمنان ايران اسلامي به راه بيندازند. اين راهبرد امام امت آنچنان به ثمر نشست كه تداوم انقلاب و نظام ديني را هم تضمين كرد. بايد در نظر داشت حكومتداري و شيوه هايي كه امام راحل براي ارج نهادن به حضور و نقش مردم اسلامي در عرصه هاي سياسي واجتماعي بكار بردند دقيقا در قالب مفاهيم و موازين اسلامي و ديني بوده اند.

بنيانگذار كبير جمهوري اسلامي, رابطه حاكميت ديني و مردم را بطور كلي فراتر از حد قالبها و چهارچوبهاي خشك قانوني و دموكراسي منحط غربي مي دانستند و اين رابطه قومي را برگرفته از يك پيوند محكم ديني و عاطفي عنوان مي نمودند. زيرا رهبران و حاكمان جامعه اسلامي تنها بر جسم افراد و مومنين حكومت نمي كنند, بلكه به جهت مسائل ديني و عقيدتي, روح و عقايد مردم را نيز در اختيار دارند كه كليه آحاد جامعه نسبت به اين حاكمان احساس نطق روحي مي كنند. انسانها در حكومت ديني به واسطه زر و زور از حكومت تبعيت نمي كنند, بلكه به سبب احساس مسئوليت شرعي و تقرب الهي, تكاليف يا وظايف خود را نسبت به حكومت انجام مي دهند. روشن است كه حكومت و مردم در چنين حكومتي نسبت به همديگر حقوق متقابلي دارند كه در كلام و روايات سراسر نوراني اهل بيت (ع) بدان اشاره شده است كه علي (ع) در خطبه 34 به ابعاد مختلف حقوقي متقابل رهبر و مردم اشاره كرده و چنين فرمود:

« اي مردم مرا بر شما و شما را بر من حقي است, حق شما بر من , آن كه از خيرخواهي شما دريغ نورزم و بيت المال را ميان شما عادلانه تقسيم كنم, و شما را آموزش دهم تا بي سواد و نادان نباشيد, و شما را تربيت كنم تاراه و رسم زندگي را بدانيد. و اما حق من بر شما اين است كه به من وفادار باشيد و در آشكار و نهان خيرخواهي كنيد. هر گاه شما را فراخواندم اجابت نماييد و فرمان دادم اطاعت كنيد. »

به مناسبت بزرگداشت سالگرد رحلت حضرت امام خميني (ره) و آغاز یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و چهارمین دوره انتخابات شورای اسلامی شهر و روستا، سیمای مرکز آذربایجان‌شرقی با نگاهي به جايگاه مردم در انديشه حكومتي آن سكاندار كشتي انقلاب اسلامي برنامه‌ای را با عنوان « میراث شیعه » با حضور کارشناسان در سالروز رحلت آن حضرت تولید و پخش نمود.

{gallery}nazari/mir{/gallery}