رونق تولید ملی | چهارشنبه، ۹ بهمن ۱۳۹۸

مهر حسینم تا ابد بر سینه ام - نمایش محتوای خبر

 

 

مهر حسینم تا ابد بر سینه ام

شال عزایت از کودکی برشانه ام، مهر حسینم تا ابد بر سینه ام، با رسیدن ایام محرم و چند روز مانده به این ایام اندوه و آه شهرها، روستاها و کوی و برزن شیعیان رنگ غم به خود می گیرد و همه با به تن کردن جامه سیاه عشق و علاقه خود به سرور و سالار شهیدان کربلا نشان می دهند.

مهر حسینم تا ابد بر سینه ام

نام حسین و بیان واقعه کربلا حلقه اشک را از چشمان هر شیعه اباعبدالله جاری می سازد و داستان شهادتش دل هر انسان آزاده ای را به درد می آورد.

نام حسین اعتبار و افتخار شیعیان است

ˈحسینˈ ˈحسینˈ، ندایی است که از کودکی بدان عادت کرده ایم و با آن آرامش یافته و به اوج عبادت و بندگی خدا و اتصال معنوی به معبود دست یافته ایم.

این عرض ارادت ها از مرز تاریخ و جغرافیا گذشته و فراتر از مکتب شیعه هم رسیده است.

مهاتما گاندی رهبر استقلال هند می گوید: اگر هندوستان بخواهد یک کشور پیروز شود، باید از زندگی امام حسین پیروی کند. درس مبارزه و آزادگی را از امام حسین (ع) آموختم و وقتی یک مسیحی ناامید از شفای همسرش به دامن امام حسین (ع) پناه می آورد و شفا می گیرد، و ... تاثیر انقلاب حسینی و قیام عاشورا را می توان به وضوح درک کرد و این بار مسوولیت شیعه بودن را سنگین تر می کند.

امام حسین (ع) کاری کرد که جاودانه تاریخ شد، نمازش در میدان نبرد، ایستادگی خاندانش با حفظ حجاب، امر به معروف و نهی از منکرش تا لحظه شهادت ، شجاعتش که بیعت با ظالم را نپذیرفت و پشت کافران را لرزاند و حضرت را ماندگار و جاودانه کرد.

در طول تاریخ نهضت ها و انقلاب های بسیاری به دست انسان ها صورت گرفته که تنها آثار برخی از آنها بر جای مانده ولی در تاریخ بشریت نهضت عاشورای حسینی نمود ویژ ه ای دارد.

حماسه عاشورا شورانگیز ترین حماسه تاریخ بشری است که نیرومندترین احساسات میلیون ها انسان را برانگیخته و از مرزهای جغرافیایی و اعتقادی نیز گذشته و شگفت و تعجب از اینکه قداست خویش را در میان سایر ادیان نیز حفظ کرده و در اینجا نهضت حسینی توسعه یافته ˈکل ارض کربلاˈ گویا همه جهان زمین کربلاست.

ارزش و اعتبار و عظمت شخصیت دلربای امام حسین (ع) و نهضت آن بزرگوار امروز همه را تحت تاثیر قرار داده، به طوری که نه تنها دوستان و پیروانش، بلکه بیگانگان هم در مقابل نام با شکوه و عظمت او سر تعظیم فرود می آورند و از قیام کربلا با احترام و تکریم یاد می کنند، آن هم نه در برهه ای از زمان، بلکه هر چه از تاریخ وقوع آن می گذرد، بر عظمتش افزوده می شود به طوری که بزرگان و رهبران بسیاری از کشورها به ایمان این امام همام اعتراف کرده اند از جمله ˈگاندیˈ مصلح بزرگ هندوستان، ˈکارلایلˈ مورخ بزرگ انگلستان، ˈواشینگتن ایروینگˈ نویسنده آمریکایی و دیگر بزرگان می گویند: ˈهیچ نمونه ای از شجاعت، بهتر از شجاعتی که امام حسین (ع) از لحاظ فداکاری و شهامت نشان داد، در عالم پیدا نمی شود.

در اینجا سووالاتی به ذهن می رسد که فلسفه نهضت حسینی چیست؟ علل و عوامل جاودانگی این نهضت و قیام نسبت به قیام دیگر چیست؟ چرا این قیام از زمان وقوع و تا قیامت دل ها را تسخیر کرده و می کند؟ برای پاسخ به این جواب ها نگاه و تاملی بر فلسفه و عوامل جاودانگی نهضت عاشورا می اندازیم.

باید گفت، فرهنگ عاشورا در طول تاریخ - همواره برای جامعه اسلامی و مومنین الهام بخش بوده و به تعبیر روایت، حرارتی در دل های مومنین ایجاد کرده که هرگز به سردی نمی گراید و همین موضوع را می توان یکی از فلسفه نهضت دانست.

به طور یقین عاشورا از چنان عمق و ارزشی برخوردار است که تا پایان تاریخ، پیام آور ارزش های والای انسانی و الهام بخش انسان هایی آزاده و خداجو خواهد بود.

عاشورا چون دانشگاهی است که از همه طبقات یعنی از زن و مرد، کوچک و بزرگ، بی سواد، سیاه و سفید، مسلمان و غیر مسلمان از آن الگو می گیرند و درس می آموزند و این دانشگاه بدون مرز اساتیدی چون حسین (ع)، قمر بنی هاشم و زینب کبری دارد، این یکی از موضوع های فلسفه وجودی عاشوراست که در تمام کتاب های تاریخی به آن اشاره شده است.

برای انسان های موحد چیزی بالاتر از شهادت نیست که نعمت وجود را در راه رضای معبود به کار گیرند و در راه خدا فدا شوند و امام حسین (ع) در راه خدا از خود و خانواده اش گذشت.

آمادگی برای فدا شدن، نشانه صدق انسان در راه محبت خداست و خداوند در برابر آن بهشت را وعده داده است.

در دوره ای که دین خدا در معرض زوال بوده و جهالت و غفلت مردم، زمینه اضمحلال مکتب شده بود، امام حسین (ع) حاضر شد برای بیداری و آگاهی مردم براساس خواسته و عمل به تکلیف قربانی شود و یاران و فرزندانش نیز قربانی این راه گردند و در فرهنگ الهی، مقام شهادت بالاترین مقام است.

جاودانگی نهضت، یاد و خاطره امام حسین (ع) اجر و مزدی الهی بوده که همیشگی و دایمی است پس خداوند برای شهدا مقام جاودانه ای قرار داده و روشن است که شهدا درجاتی دارند که ˈحسین بن علی ˈاز میان آنان سیدالشهدا نام گرفته و اجر و پاداش او هم متناسب با شخصیت برتر و درجه والاتر شهادتش نیز برترین درجه پاداش است.

یکی از عوامل جاودانگی این نهضت لطف و اراده الهی است و پیش بینی پیامبران و اوصیای معصوم در طول تاریخ در مورد این حادثه است و خداوند اراده فرموده به هر آنچه برای بشر مفید و سودمند است عمری جاودانه بخشد و ˈنور اللهˈ را از دستبرد خطر آفرینان حفظ و نگاه دارد.

یکی دیگر از علل جاودانه شدن قیام امام حسین (ع)، حق محور بودن نهضت عاشوراست چون این نهضت براساس حق پایه گذاری شده و آثار و فواید گرانبهایی در هدایت و روشنگری انسان ها داشته است.

از دیگر علل جاودانگی، جامعیت نهضت عاشوراست که جلوه های حمایتی و عملی عاشورا خود نمادی از آن است. تمام اعمال و رفتار و کردار معصومین نیکو و صالح است و از معصوم غیر از عمل صالح چیز دیگری رخ نمی دهد، که مقتضای عصمت و پاکی آنان است. در شمارش رفتار و کردار شایسته آنان زبان و قلم ناتوان است، خصوصیت عملی و حماسی اباعبدالله است که در صحنه عاشورا بروز و ظهور بیشتری دارد تا بتوان در سایه طرح آنها پیروان آن حضرت را با شخصیت حماسی و شجاعانه آشنا کرد.

جنگ و استقامت امام حسین (ع) همان مبارزه کردن انسان با اراده و اختیار است که با هوای نفس خود انجام می دهد و امام حسین نماد آن انسان کاملی است که توانسته در این میدان تا پای شهادت برود بنابر این امروز و در دنیای معاصر می توان گفت شهادت یعنی مبارزه کردن با تمام نیروی خود و با هوای نفس و شاید راز جاودانگی نهضت حسینی از بعد عرفانی و عقیدتی نیز همین باشد زیرا هوای نفس در تمام انسان ها از ازل تا ابد وجود دارد.

باید گفت، عاشورا حماسه است، از آن رو که امام حسین (ع) یک تنه و بی سلاح به یزید دست بیعت نداد و فرمود: ˈمرگ با عزت بهتر است از زندگی با ذلتˈ.

ایستاد، جنگید، زخم برداشت، شهید شد اما همه زخم ها در جلو بدنش بود، بدان رو که به دشمن پشت نکرد.

حرکت امام حسین (ع) که منجر به حادثه عاشورا شد، چیزی جز یک انقلاب اسلامی و تلاش در جهت تحول اصلاح جامعه اسلامی نبود.

انقلاب دینی امام حسین (ع) به عنوان مهمترین عامل برقراری اسلام راستین و گوینده تحریفات دینی، همواره در طول تاریخ مورد بغض دشمنان اسلام و دیانت بوده است.

نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی با تاکید بر اینکه عزاداری های محرم باید همان عزاداری مورد تاکید امام باقر و امام صادق (ع) باشد ،گفت: ذکر مصایب در ماه محرم باید مستند و شایسته ائمه علیهم السلام باشد.

آیت الله محسن مجتهد شبستری اظهار کرد: فردی که عابد است فقط به فکر حفظ دین خود است اما کسی که عالم است عبادتش برای حفظ دین خود مردم و جامعه است.

امام جمعه تبریز با تاکید بر نقش و جایگاه روحانیت در جوامع اسلامی گفت: بر این اساس در مجالس ایام محرم روحانیان تنها برای عزاداری برنامه نداشته باشند بلکه اهداف و فلسفه قیام عاشورا هم تبیین شود.

نماینده خبرگان رهبری همچنین با دعوت مردم به وحدت و یکپارچگی برای خنثی کردن هر گونه توطئه دشمنان از روحانیون هم خواست در منبرها مردم را به یکپارچگی و وحدت دعوت کنند.

امام جمعه تبریز با بیان اینکه مجالس عزاداری امام حسین (ع) باید باشکوه، پربار و با معرفت برگزار شود ، خاطرنشان کرد: در طول انقلاب و هشت سال دفاع مقدس هزاران شهید تقدیم انقلاب کرده ایم تا ارزش های اسلامی حفظ و احیا شده و استقلال کشور بدون هیچ نقصی الگوی جهانیان باشد.

مدیرکل تبلیغات اسلامی آذربایجان شرقی نیز در خصوص قیام کربلا گفت: عزاداری امام حسین (ع) با خلوص نیت و قصد قربت باید انجام شود، براین اساس تمسک به روش و سیره امام حسین (ع) عزاداری و ارادتمندی واقعی را محقق می کند.

حجت الاسلام حمید عظیمی افزود: حضرت اباعبدالله حسین(ع) برای احیا دین پیامبر (ص) قیام کرد.

وی گفت: مداحان نیز احیا کننده پیام های کربلا و عاشورا هستند و نباید اجازه دهند اشعار و مداحی ها آلوده به خرافه و انحراف شوند.

حجت اسلام عظیمی بیان کرد: استکبار اسلام ناب را تحریف و با ترویج اسلام داعشی در اذهان مردم جهان ایجاد نفرت کرده و با نمایش صحنه های مشمئز کننده از اسلام چهره خشن ترسیم می کند.

وی تاکید کرد: جهان تشنه تمدن اسلامی است و در این میان استکبار با نگرانی از این موضوع از اسلام گرایی در دنیا ممانعت و گروهک تروریستی داعش را برای رسیدن به این هدف و ایجاد تفرقه بین شیعه و سنی بوجود آورده است.

وی با اشاره به فلسفه عاشورا گفت: مکتب عاشورا با انتخاب درست بین زندگی ذلت بار و مرگ با عزت انسان ها را به ارزش های انسانی تشویق و ترغیب نموده و عدم پذیرش ذلت در مقابل ظالمان و حاکمان مستبد را موجب سعادت دنیوی و اخروی برای نوع بشر معرفی می کند.

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان خاطر نشان کرد: انتخابی که حضرت اباعبدالله الحسین (ع) داشت با شدت و حدت مختلف در طول زندگی سایر انسان ها وجود دارد و این مکتب راهگشای انتخاب درست برای آنان است.

حجت الاسلام عظیمی بیان کرد: امام حسین (ع) مظلوم بودند اما هرگز اجازه تسلط ظالم بر خود را ندادند و بر همین اساس نظام جمهوری اسلامی ایران هم با تاسی از قیام عاشورا هرگز حاضر به پذیرش ظلم نیست.

واقعه حادثه عاشورا یکی از روشن ترین فصول تاریخ شیعه بوده و از این رو اهل بیت (ع) به خصوص دوران امامت امام جعفر صادق(ع) و امام رضا (ع)، در هر فرصتی به روایت این حادثه جانگداز پرداخته و جزییات آن را تشریح کرده اند.

پس از ائمه معصوم (ع)، هادیان امت شیعه به تاسی از اهل بیت عصمت و طهارت و امامان، واقعه قیام کربلا را زنده نگه داشته و عزاداری امام حسین (ع) توسط وارثان مکتب اهل بیت در طول قرن های متمادی، رونق خود را حفظ و تا ابد این راه ادامه داشته و ماندگار خواهد بود چرا که عشق حسین در مکتب شیعه عشق جوشان و جاویدان است.

شال عزایت از کودکی بر شانه ام مهر حسینم تا ابد بر سینه ام

دم مرگ آرزویم(شیعه) این بود سرور و سالارم آید بالای سرم

گزارش :پیمان پاکزاد