رونق تولید ملی | پنج‌شنبه، ۸ اسفند ۱۳۹۸

بازگشت به صفحه کامل

منطقه نمونه گردشگری سواحل رود ارس نقش موثری در توسعه طبیعت گردی دارد

منطقه نمونه گردشگری سواحل رود ارس نقش موثری در توسعه طبیعت گردی دارد


دبیر ستاد دایمی تسهیلات سفر آذربایجان شرقی گفت: منطقه نمونه گردشگری سواحل زیبای رود ارس نقش موثر و بسزایی در توسعه طبیعت گردی، ژئوتوریسم و گردشگری فرهنگی دارد.

'تراب محمدی' در بازدید از آثار تاریخی، میراث فرهنگی و طبیعی سواحل رود ارس افزود: سواحل رود ارس از توانمندی بالایی برای جذب گردشگر برخوردار بوده و از این روست كه شاهد حضور چشمگیر گردشگران علاقمند به طبیعت گردی در این منطقه هستیم.

وی اظهار كرد: سواحل ارس با دارا بودن جاذبه های طبیعی و اقلیم معتدل كوهستانی، در تمام فصول سال می تواند جاذب گردشگران باشد.

محمدی با اشاره به ویژگی های ممتاز این منطقه گفت: رودخانه مرزی ارس، مهمترین و پرآب ترین رودخانه شمالی آذربایجان شرقی در منطقه جلفا تا اصلان دوز است كه یكی از اصلی ترین ویژگی های آن جریان داشتن رود در طول نوار مرزی مشترك ایران با جمهوری های آذربایجان، ارمنستان و خود مختار نخجوان محسوب می شود.

مدیركل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی اضافه كرد: همچنین وجود آثار تاریخی مانند برج دوزال، حمام كردشت، گمرك جلفا، پل های كوچك و بزرگ خداآفرین، كلیسای سنت استپانوس و كاروانسرای خواجه نظر پتانسیل بسیار بالایی در راستای توسعه گردشگری این منطقه ایجاد كرده است.

محمدی ادامه داد: سواحل رود ارس و آثار تاریخی این منطقه بویژه كلیسای سنت استپانوس كه ثبت چهانی شده نعمت های فراوانی هستند كه در كمتر نقطه ای از كشور به صورت یك جا در محلی كنار هم وجود دارند و باید از این ظرفیت ها به نحو احسن استفاده كرد.

دبیر ستاد دایمی تسهیلات سفر آذربایجان شرقی گفت: روی رودخانه معظم ارس سه سد بزرگ احداث شده كه در طول سال علاوه بر تلطیف هوای منطقه، به سرسبزی و شادابی منطقه هم كمك شایان توجهی می كند.

محمدی افزود: همچنین با سرمایه گذاری مناسب انجام شده در محدوده 300 هكتاری در مسیر منتهی به كلیسای سنت استپانوس، منطقه ای زیبا و آباد به عنوان منطقه نمونه گردشگری به تصویر كشیده شده است.

وی با اشاره به ویژگی های سواحل رود ارس اظهار كرد: این منطقه نمونه گردشگری با مساحت قابل توجه و جاذبه های غنی طبیعی، تاریخی و گردشگری ظرفیت بالایی برای گسترش دارد.

محمدی اظهار كرد: كمپ، هتل، اماكن اقامتی، تفریحی و سیاحتی و بازارچه محصولات باغی و صنایع دستی مراكزی هستند كه با همكاری سرمایه گذاران در این منطقه ایجاد و منجر به جذب گردشگران به این منطقه زیبا و خوش آب و هوا شده است.