جهش تولید | یک‌شنبه، ۴ آبان ۱۳۹۹

ملت اراده سی - نمایش محتوای تلویزیون

 

 

ملت اراده سی

Loading the player...
مقام معظم رهبری فرمودند: اهمیت انتخابات مجلس از دو جهت است؛ اوّل از این جهت که حضور شما در پاى صندوقهاى رأى بارزترین مظهر حضور مردمى است و این پشتوانه انقلاب و کشور است. کسانى که با اخبار سروکار دارند، مى‏بینند که مراکز سیاسى دنیا از گوشه و کنار سر بلند مى‏کنند و مى‏گویند ما نگران انتخابات ایران هستیم و مسائل انتخابات ایران را پیگیرى مى‏کنیم؛ این به همین خاطر است. نگاه مى‏کنند تا ببینند آیا مردم در صحنه حضور دارند یا نه؛ اگر دارند، مثل گذشته نمى‏شود با این نظام کارى کرد؛ اگر حضور مردم ضعیف شود، آن وقت استنتاج مى‏کنند که بین مردم و نظام فاصله افتاده است؛ در این صورت راه را براى دخالت و سلطه و پنجه انداختنِ دوباره بر کشور هموار مى‏بینند؛ از این جهت متوجّه انتخاباتند. پس اهمیت اوّلِ انتخابات به‏خاطر این است که انتخابات سنگر کشور است؛ حضور مردم در پاى صندوقهاى رأى، مصون‏ساز سرنوشت ملت و مردم است و دشمن را از تعرّض و تجاوز و پُررویىِ بیشتر باز مى‏دارد. در این بیست‏وپنج سال، دشمنان ایران براى تسلّط بر این کشور راههاى گوناگونى را پیمودند و همه ناکام. یک راه براى آنها باقى مانده است و آن، جدا کردن مردم از مسؤولان و نظام است؛ چشم به این راه دوخته‏اند. همه تلاشها و تبلیغاتى که مى‏کنند و همه حرفهاى زیادى‏اى هم که مى‏زنند، به‏خاطر همین است؛ مى‏خواهند مردم را جدا کنند. انتخابات توى دهن دشمن مى‏زند و او را مأیوس مى‏کند؛ احساس مى‏کند که مردم در میدان دفاع از کشور و مرزها و مصالح و نظامشان قرص و محکم ایستاده‏اند.
 
جهت دومِ اهمیت انتخابات مجلس این است که شما با انتخاب نماینده مجلس، در واقع سرنوشت کشور را در چهار سال آینده رقم مى‏زنید. انتخابات مجلس مظهر دخالت مردم در سرنوشت خود و کشورشان است؛ چون مجلس مرکز قانونگذارى است. قانون یعنى جاده‏اى که باز مى‏شود تا مسؤولان اجرایى از آن جاده حرکت کنند و با تلاش خود گوشه و کنار و زوایاى کشور را آباد و اصلاح کنند. این جاده بازکنى به عهده قانون است و قانون را هم نماینده شما در مجلس وضع مى‏کند؛ بنابراین مجلس خیلى مهمّ است. علاوه بر این، طبق قانون اساسىِ ما، مجلس ناظر بر دولت است. اگر دولت در جایى بد و یا کج حرکت کند، پا در راه نادرستى بگذارد و خداى نکرده سوءاستفاده‏اى بشود و فسادى به‏وجود آید، مرکزى که مى‏تواند جلوِ فساد و انحراف را بگیرد، مجلس است؛ ببینید چقدر مهمّ است! این مجلس با آراءِ مردم تشکیل مى‏شود. هرچه آراء بیشتر باشد، مجلس قویتر خواهد شد. شما وقتى کسى را صالح و شایسته دانستید و او را به مجلس فرستادید، توانسته‏اید بخشى از توان خود را در ساختن و پیشرفت آینده به‏کار بگیرید؛ اهمیت مجلس از این‏جاست. لذا مردم براى مصالح خود، مصالح کشور و مصالح نظام باید نگذارند انتخابات از آن شکوه و عظمت خودش بیفتد. متأسفانه بعضى از افرادى که تریبون دارند - یا قلم یا بیان - و مى‏توانند حرف بزنند، ملتفت نیستند که انتخابات و مجلس چه عظمتى دارد؛ حرفى ندارند که کارى کنند یا چیزى بگویند که مردم را از حضور در صحنه انتخابات و عرصه رأى دادن دلسرد کنند؛ این بر اثر بى‏توجّهى و غفلت است، والّا هر ایرانىِ غیور و علاقه‏مند به عزّت ایران و آبادى کشور و سرنوشت ملت باید تلاش کند تا مجلسى قوى و آبرومند تشکیل شود. البته مجلس هفتم یک خصوصیت اضافه هم دارد و آن این است که اوّلین قدم دوره‏اى به سمت چشم‏انداز بیست‏ساله را باید بردارد. چشم‏انداز بیست‏ساله‏اى تصویب و به دستگاهها ابلاغ شده است که حقیقتاً جاده بسیار مستحکمى به سمت یک آینده روشن، زیر پاى ملت و مسؤولان باز مى‏کند. اوّلین دوره چهار ساله به سمت آن چشم‏انداز، به‏وسیله این مجلس باید طى شود و اوّلین حرکت را این نمایندگان باید انجام دهند که اهمیت دارد. در دنیا عدّه‏اى هستند که به مصالح جمهورى اسلامى علاقه‏مندند؛ در بین ملتها هم هستند، در بین دولتها هم هستند. بعضى از دولتها هم هستند که به دلایل متعدّد به مصالح جمهورى اسلامى علاقه‏مندند. بسیارى از ملتها، بخصوص ملتهاى اسلامى هم علاقه‏مندند. نگاه همه اینها به این انتخابات است؛ دلشان مى‏خواهد این انتخابات، قوى، پُرشور و نشان‏دهنده عزم استوار ملت ایران باشد. یک عدّه هم در دنیا بدخواهِ ملت ایران هستند؛ اینها مى‏خواهند این انتخابات یا اصلاً برگزار نشود تا این پشتوانه مردمى گرفته شود؛ یا اگر برگزار شد، بسیار سرد و بى‏روح برگزار شود. دو روز قبل بعضى از نمایندگان کنگره امریکا در مقابل چند نفر از مریدان خود ظاهر شدند و به ملت ایران دستور دادند در پاى صندوقها حاضر نشوند! چه دلیلى از این واضحتر بر آن مطلبى که من هفته پیش خطاب به ملت ایران عرض کردم که راهبرد کلّى دشمن این است که انتخابات در کشور انجام نگیرد؟ دلیلش هم واضح است؛ چون اگر انتخابات نباشد، کشور و نظام بى‏پشتوانه خواهد شد؛ اینها این را مى‏دانند؛ لذا مى‏خواهند انتخابات نباشد . 
 
مجلس جایگاه بسیار مهمّى است؛ خانه ملت است؛ تجلّیگاه عزّت ملى ماست؛ مى‏تواند عزّت اسلامى و عزّت ملى ما را به دنیا نشان دهد؛ تأمین‏کننده منافع عمومى است. با قوانین مجلس است که مسؤولان مى‏توانند حرکت کنند و پیش بروند. مجلس مى‏تواند حافظ امنیت ملى باشد؛ مى‏تواند سدّ مستحکمى در برابر تعرّض دشمنان و طمع‏ورزى بیگانگان باشد. خصوصیات یک مجلس مطلوب این است. وقتى مردم در انتخابات شرکت کنند و با چشم باز و با بصیرت، کسى را که شرایط لازم را در او مى‏بینند، انتخاب کنند و به مجلس بفرستند، مجلس خواهد توانست چنین نقش بزرگى را ایفا کند. مجلس - همان‏طور که امام فرمودند - عصاره فضایل ملت است. وقتى مردم در انتخابات بیشتر شرکت کنند، کارآمدى و اعتبار مجلس بیشتر مى‏شود و توان خدمت‏رسانى پیدا مى‏کند .
 
سیمای مرکز آذربایجان شرقی در جهت اطلاع رسانی و تضارب آرا در مورد انتخابات مجلس دهم، ویژه برنامه ای با عنوان "ملت اراده سی" تولید نموده است. این برنامه شامل دعوت از کارشناسان، بررسی وضعیت اقتصادی و فرهنگی آذربایجان شرقی و تریبون آزاد میباشد.
سال تولید: 1394

تهیه کننده: جمال پورفرج

دستیار تهیه: شه پول امانی

کارگردان: مجید جدی

تصویربرداران: پورفرج، تبک، اسماعیلی

صدابردار: اندرزگو

تدوینگر: بابک پاشازاده

مجری: رنجبر

گریمور: بهنام فرشباف