سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | سه‌شنبه، ۲۴ فروردین ۱۴۰۰

معماری میدان نقش جهان اصفهان برگرفته از میدان صاحب آباد تبریز است - نمایش محتوای خبر

 

 

معماری میدان نقش جهان اصفهان برگرفته از میدان صاحب آباد تبریز است

شهردار تبریز گفت : شهردار تبریز با اعلام اینکه حدود 300 بنای تاریخی ثبت شده در تبریز وجود دارد، گفت : میدان صاحب آباد تبریز قدمت تاریخی دارد و میدان نقش جهان اصفهان کپی این میدان است .

معماری میدان نقش جهان اصفهان برگرفته از میدان صاحب آباد تبریز است

صادق نجفی عصر چهارشنبه در همایش بین المللی مقاوم سازی سازه های تاریخی با بیان اینکه پیشینه پنج بار پایتختی ایران بزرگ، تبریز را به لحاظ آثار تاریخی و قدمت بی همتا کرده است ، اظهار کرد: تبریز معروف به شهر اولین هاست و بنا به فرموده رهبری مردم موقع شناس و زمان شناس دارد . 
وی افزود : ایران از لحاظ دارا بودن ابنیه تاریخی جزو 9 کشور دنیاست و تنوع آثار باستانی یکی از مزیت های اصلی در صنعت گردشگری این مرز و بوم شناخته می شود . 
نجفی گفت : 129 شهر تاریخی در ایران وجود دارد که ظرفیت جذب گردشگر داخلی و خارجی را نشان می دهد و صیانت از بافت تاریخی ایران را ضروری می کند . 
وی گفت : مدیریت شهری باید تمام سیستم شهری اعم از فضای کالبدی و روحی را تحت پوشش قرار دهد و چند عملکردی و چند سطحی در اجرا گام بردارد. 
شهردار کلانشهر تبریز گفت : نگاه شهرداری ها نسبت به میراث فرهنگی ارتقا یافته و به احیای بافت های تاریخی خود پرداخته اند و بر این اساس سازمان گردشگری شهرداری تبریز مجوز فعالیت دریافت کرد . 
نجفی اظهارکرد : پیشینه تبریز به دوره پیش از اسلام می رسد و در دوره های ایلخانیان،سلجوقیان، آق قویونلوها، قره قویونلوها و صفویه پایتخت بوده و در دوران قاجار دومین شهر مهم ایران بوده است . 
وی گفت : بناهای تاریخی تبریز مثل ارک و مسجد کبود نمونه هایی از این آثار است که البته در اثر زلزله های بزرگ تبریز بسیاری از آنها از بین رفته است . 
نجفی خاطرنشان کرد : بازار تاریخی بزرگ تبریز به عنوان بزرگترین بازار سنتی مسقف جهان توسط یونسکو در سال 1389 ثبت جهانی شده است . 
وی همچنین با اشاره به انتخاب تبریز به عنوان شهر نمونه گردشگری جهان اسلام در سال 2018، و پایتخت فرش دستبافت جهان، گفت : فرصت مناسبی است تا مسوولان بتوانند تبریز را بیش از سال های قبل معرفی کنند. 
شهردار تبریز گفت : تبریز در سال 2018 بهتر از سال های قبل خواهد بود و چهره دیگری خواهد داشت . 
همایش دو روزه بین المللی مقاوم سازی سازه های تاریخی فردا صبح و بعد ازظهر نیز در دوبخش فناوری های نوین و اننقال تجارب در دانشگاه هنر اسلامی تبریز برگزار می شود.