سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | سه‌شنبه، ۲۴ فروردین ۱۴۰۰

معاون سازمان میراث فرهنگی: 40 اثر تاریخی کشور آماده ثبت جهانی است - نمایش محتوای خبر

 

 

معاون سازمان میراث فرهنگی: 40 اثر تاریخی کشور آماده ثبت جهانی است

معاون امور مجلس، حقوقی و استان‌های سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری گفت: بیش از 40 پرونده مربوط به آثار تاریخی کشور در سازمان علمی، فرهنگی و تربیتی ملل متحد (UNESCO) در نوبت مجوز ثبت جهانی است.

معاون سازمان میراث فرهنگی: 40 اثر تاریخی کشور آماده ثبت جهانی است

اسدالله درویش امیری، شامگاه چهارشنبه در جلسه کارگروه گردشگری شهرستان هشترود با بیان اینکه هم اکنون 19 اثر تاریخی کشور ثبت جهانی شده است، افزود: اکنون صنعت گردشگری سهم زیادی در اقتصاد جهان به خود اختصاص داده و کشورها به‌ خوبی و شایستگی از این صنعت استفاده و درآمد هنگفتی از صنعت گردشگری کسب کرده اند.
وی با بیان اینکه ایران با برخورداری بیش از یک میلیون مکان تاریخی که مانندی در هیچ کجای دنیا ندارد، اظهار کرد: از این تعداد 100 هزار مکان تاریخی و فرهنگی شناسایی و بیش از 900 هزار مکان تاریخی هنوز شناسایی نشده و 32 هزار اثر نیز ثبت و دارای شناسنامه و هویت تاریخی است.
معاون امور مجلس، حقوقی و استان‌های سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری با اشاره به حمایت های این سازمان از صنایع دستی، ادامه داد: این سازمان از صنایع دستی شهرستان ها حمایت مالی می کند.
درویش امیری گفت: هم اکنون 70 قنات زنده در کشور شناسایی شده که در استان های کرمان، خراسان جنوبی، یزد و اصفهان متمرکز و دارای شناسنامه بوده که در حال ثبت جهانی هستند.
وی در آیین بازدید از قلعه باستانی ضحاک و مسجد جامع هشترود نیز گفت: در حاشیه این قلعه، امکانات مناسب برای ارائه خدمات رفاهی - اجتماعی به گردشگران ساخته می شود.
درویش امیری، با بیان اینکه باید مراحل ثبت جهانی این اثر آغاز شود، اضافه کرد: ساخت آلاچیق از سازه های سنگی و آهنی در اطراف این قلعه ممنوع بوده و باید از سازه های چوبی استفاده شود.
فرماندار هشترود نیز در این جلسه خواستار ثبت جهانی قلعه ضحاک شد و گفت: برای جذب توریست و گردشگر باید این قلعه به جهانیان شناسانده شود.
حسن مستفید، تکمیل طرح نیمه تمام جاده سلامت هشترود را خواستار شد. 
قلعه ضحاک در۲۰ کیلومتری جنوب شرق هشترود در استان آذربایجان شرقی واقع و نام محلی این قلعه ' نارین قالا ' است. این دژ تاریخی بازمانده‌ای از دوران اشکانیان که احتمال داده می شود معبدی زرتشتی و یا محلی برای پادگان نظامی محلی بوده‌ است.
شهرستان هشترود با حدود 70 هزار نفر جمعیت در 120 کیلومتری جنوب شرقی تبریز مرکز آذربایجان شرقی واقع است.