جهش تولید | پنج‌شنبه، ۱۴ اسفند ۱۳۹۹

معاون استاندار آذربایجان شرقی: در صورت ضعف نظارت بر بازار نوشت افزار نمایشگاه پاییزه برگزار می کنیم - نمایش محتوای خبر

 

 

معاون استاندار آذربایجان شرقی: در صورت ضعف نظارت بر بازار نوشت افزار نمایشگاه پاییزه برگزار می کنیم

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری آذربایجان شرقی گفت: در صورت تداوم ضعف نظارت بر بازار نوشت افزار و محصولات مورد نیاز دانش آموزان در آستانه بازگشایی مدارس نسبت به برگزاری نمایشگاه عرضه مستقیم کالای پاییزه اقدام می کنیم.

معاون استاندار آذربایجان شرقی: در صورت ضعف نظارت بر بازار نوشت افزار نمایشگاه پاییزه برگزار می کنیم

علی نواداد روز یکشنبه در نشست ستاد تنظیم بازار استان با اشاره به اینکه بر اساس صلاحدید کشوری، برگزاری نمایشگاه های فصلی ممنوع شده است، گفت: در این میان بیشترین آسیب به مصرف کننده وارد و در صورت نبود نظارت این آسیب بیشتر هم می شود.
وی گفت: با توجه به اینکه آذربایجان غربی نمایشگاه عرضه مستقیم برگزار کرد ما نیز در صورت احساس نیاز نسبت به برگزاری نمایشگاه اقدام خواهیم کرد.
نواداد با اشاره به نارضایتی عمومی از قیمت نوشت افزار در آستانه سال تحصیلی جدید، گفت: صرف اعتراض واحدهای صنفی دلیلی برای برگزاری نمایشگاه نیست و از سازمان صنعت، معدن و تجارت انتظار نظارت بیشتری داریم.

** از اختیارات استانی برای برگزاری نمایشگاه استفاده می کنیم/ قیمت گوشت مرغ در ماه محرم افزایش نمی یابد 
قائم مقام و معاون امور اقتصادی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی نیز در این نشست گفت: با توجه به تفویض اختیار به استان ها در راستای اقتصاد مقاومتی، می توانیم از اختیارات استانی برای تعدیل بازار جهت برگزاری نمایشگاه استفاده کنیم .
اکبر فتحی همچنین با پیش بینی قیمت محصولات پرمصرف ماه محرم گفت: با توجه به سپری شدن فصل گرما و افزایش جوجه ریزی در واحدهای گوشتی کشور پیش بینی می شود در قیمت مرغ افزایش نداشته باشیم.
وی با اشاره به اینکه قیمت هر کیلو گوشت مرغ آماده طبخ در زمان حاضر 74 هزار تا 77 هزار و 300 ریال است، گفت: علاوه بر جوجه یکروزه قیمت ذرت و سویا در قیمت تمام شده مرغ تاثیر گذار است.
فتحی با اشاره به اینکه در 6 ماهه امسال در واحدهای مرغداری استان 14 میلیون جوجه ریزی شده است، گفت: ذخیره سازی مرغ برای ماه محرم شروع شده است.
وی با بیان اینکه تنها از طریق مرغ منجمد می توانیم بازار را کنترل کنیم، اظهار کرد: با توجه به اینکه امکان عرضه مرغ منجمد توسط خودروهای یخچال دار در شهر را داریم، در صورت افزایش قیمت در این زمینه اقدام می شود.
وی با اشاره به اینکه در زمان حاضر قیمت تمام شده هر کیلو مرغ درب مرغداری 49 هزار ریال است و به دست مصرف کننده به قیمت 77 هزار و 300 ریال می رسد، گفت: مابه التفاوت قیمت به لحاظ هزینه حمل و نقل ، کشتار و سود متعارف عرضه کننده است.
فتحی با اشاره به اینکه در زمان حاضر روزانه 270 تن تخم مرغ در استان تولید می شود، گفت: با توجه به نزدیکی سال تحصیلی و افزایش صادرات به عراق افزایش قیمت این محصول پیش بینی می شود.
وی با بیان اینکه در فصل برداشت میوه هستیم و نگرانی از بابت افزایش قیمت میوه نداریم، گفت: در برخی موارد مانند انگور نگران کاهش قیمت هستیم و می تواند موجب زیان دیدن تولیدکننده شود.

* ثبات و آرامش بازار در کنار حمایت از تولیدکننده ها دغدغه دولت است
رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی نیز با بیان اینکه حمایت از تولیدکننده ها رویکرد دولت است، گفت: برگزاری نمایشگاه و دایر کردن غرفه های عرضه مستقیم برای تنظیم بازار و جلوگیری از افزایش قیمت برخی محصولات در برهه های خاص انجام می شود.
کریم مهری با بیان اینکه واحدهای راکد مرغ گوشتی به زودی با تزریق تسهیلات فعال می شوند، گفت: انتظار می رود مشکلی در تامین گوشت مرغ ماه محرم نداشته باشیم.
رضا خدایی، مدیر شرکت پشتیبانی امور دام استان هم با اشاره به اینکه در 6 ماهه امسال 14 میلیون و 241 هزار جوجه ریزی شده است، گفت: از ابتدای سال جاری یک میلیون و 300 هزار تن مرغ منجمد در استان توزیع شده است.
مدیرعامل سازمان میادین و ساماندهی مشاغل شهری شهرداری تبریز هم با بیان اینکه این سازمان در راستای کمک به اصناف فعالیت می کند، گفت: در آستانه بازگشایی مدارس حرکت دفعی از طرف اصناف را شاهد هستیم و این رویکرد اصناف موجب کم تحرکی بازار شده است.
مهدی مهرداد با اشاره به اینکه درصدد ایجاد 10 سالن عرضه مستقیم کالا با همکاری فروشگاه های زنجیره ای هستیم، پیشنهاد کرد: در 10 نقطه شهر جایگاه های عرضه دایمی مرغ و سایر فراورده های پروتئینی راه اندازی شود.
وی گفت: در صورتی که غرفه ها به دلال ها واگذار نشود، آماده همکاری با تشکل ها برای ایجاد سازه های لازم هستیم .
یوزباشی، مدیرکل تعزیرات حکومتی استان نیز با انتقاد از بخشی نگری گفت: قوانین باید در راستای اهداف جمعی تعریف شود و یکی از اهداف اصلاح ساختار اداری هم همین موضوع است . / ایرنا