سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | یک‌شنبه، ۲۲ فروردین ۱۴۰۰

مسجد اوشاقلاری - نمایش محتوای تلویزیون

 

 

مسجد اوشاقلاری

Loading the player...

پیامبر اسلام (ص) در مسجد ، آیات قرآن، احكام و معارف دینی را متناسب با رشد و توان فكری مخاطبان آموزش می داد. این جلسات از نظر فاصله زمانی به گونه ای تنظیم می شد كه باعث خستگی شنوندگان نشود. معمولاً این جلسات پس از نماز صبح و شام كه تعداد بیشتری از مردم در مسجد حضور داشتند، بیشتر برگزار می شد. به همین دلیل شور و نشاط بیشتری در حفظ و ثبت مطالبی كه رسول خدا (ص) مطرح می فرمود، در میان مخاطبین وجود داشت.

در مسجد النبی ، علاوه بر جلسات سخنرانی، جلسات آموزشی و پرسش و پاسخ به صورت گفتگو و دو طرفه تشكیل می شد. آن حضرت بسیاری اوقات پس از نماز صبح تا طلوع آفتاب در مسجد می نشست و این وقت، صرف پاسخگویی به پرسش های دینی بود. نبی مكرم اسلام (ص) هم چنین برای تازه مسلمانان كه به آموزشهای ویژه نیاز داشتند ،جلسات جداگانه تشكیل می دادند. فعالیت های مسجد، در غیاب آن حضرت (هنگامی كه در جبهه های جنگ حضور داشتند)، تعطیل نمی شد؛ بلكه كسانی چون عبدالله بن امّ مكتوم و عبدالله بن رواحه، اداره امور مسجد را بر عهده می گرفتند.

حضرت علی (ع) نیز گاهی در حالی كه یك پله پایین تر از جایگاه پیامبر (ص) می نشست، برای مردم سخن می گفت. پیامبر (ص) تلاش می كرد تا دامنه این فعالیت ها به سایر مساجد نیز سرایت كند. شواهد تاریخی، نشان از وجود شور و نشاط علمی و فعالیت های فرهنگی در مسجد قبا می دهد. به دلیل شرایط خاص سیاسی، حضور علمی امام باقر و امام صادق (علیهم السلام ) در مسجد النبی نسبت به دیگر امامان به دلیل شرایط و موقعیت ویژه سیاسی آن دوران رشد بیشتری داشت و شاگردان آن دو امام همچون ابان بن تغلب، معاذ بن مسلم، حمران بن اعین و زراره بن اعین نیز دارای جلسات علمی بودند.

اینها همه نشان می دهد كه مسجد همواره جایگاه آموزش و فراگیری معارف اسلامی است و رسانه ملی با توجه به رسالت خود در نشر معارف اسلامی و ترویج این فعالیتها، برنامه ای را با عنوان "مسجد اوشاقلاري"تدارک دیده است. این برنامه با حضور در مساجد و گفتگو با جوانان و نوجوانان، ضمن به تصویر کشاندن فعاليت هاي فرهنگي و هنري آنان نکات اخلاقی و اعتقادی را به مخاطبان تلویزیون منتقل می کند.

سال تولید: 1397

تهیه کننده: محمد بشیری

گزارشگر: محمدرضا شکاری

تصویربردار: حسن حسین زاده

تدوین: محمد سیفی