رونق تولید ملی | چهارشنبه، ۷ اسفند ۱۳۹۸

بازگشت به صفحه کامل

مردمی بودن دفاع مقدس ویژگی بارز جنگ تحمیلی بود

مردمی بودن دفاع مقدس ویژگی بارز جنگ تحمیلی بود


مدیرکل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس آذربایجان شرقی گفت: مردمی بودن هشت سال دفاع مقدس جمهوری اسلامی ایران در مقابل جهان استکبار ویژگی بارز جنگ تحمیلی بود.

سردار سرتیپ دوم پاسدار عزت الله جعفری در گفت وگو با خبرنگار ایرنا، اظهار کرد: در این جنگ طولانی مدت و فرسایشی نقش اصلی در جبهه ایران بر عهده مردم بود و امت اسلامی در جبهه ها و پشت جبهه ها میدان داری می کردند.

وی افزود: اگر مردم با رهبری داهیانه و مدبرانه امام راحل وارد عرصه جنگ و مقاومت نمی شدند اداره این جنگ سخت و فشرده توسط دولت ایران غیرممکن بود و این مردم ، بسیجیان جان بر کف ، ارتشیان دلاور و سپاهیان مخلص بودند که پیروزی رزمندگان اسلام را رقم زدند.

جعفری ادامه داد: علاوه بر رزمندگان اسلام که در جبهه های جنگ جان فشانی می کردند، نقش مادران و همسران شهدا و ایثارگران و همچنین نقش محوری مساجد در پشتیبانی از رزمندگان بسیار موثر و تعیین کننده بود.

وی، با بیان اینکه جنگ ما دفاع از اسلام و ماهیت دینی نظام جمهوری اسلامی بود، گفت: بر همین اساس است که دشمنان اسلام و انقلاب از اول انقلاب تاکنون دشمنی با نظام را ادامه داده و علاوه بر تحمیل جنگ هشت ساله به ایران با انواع فشارهای اقتصادی و سیاسی تلاش دارند این نظام را نابود کنند.

سردار عزت الله جعفری ، دفاع مقدس را مسیر معنویت مردم ایران اسلامی دانست و اظهار کرد: این دفاع جانانه و مردمی نشان داد که امت اسلامی در راه تقویت جمهوری اسلامی و پایه های دینی نظام حاضرند از جان و مال خود بگذرند اما اجازه نفوذ فرهنگ غربی و بیگانگان را به جامعه اسلامی ندهند.

وی گفت: شهدای دوران دفاع مقدس یادآور واقعه عاشورای حسینی بود که صحنه های مختلف این هشت سال نهضت خونین امام حسین و یاران باوفایش را در اذهان زنده می کرد.

دبیر ستاد گرامیداشت هفته دفاع مقدس در آذربایجان شرقی و از رزمندگان گروه توپخانه سپاه در دوران دفاع مقدس، با تاکید بر اینکه آثار و نام و یاد شهدا و رزمندکان این دوران نباید از خاطره ها فراموش شود، رسالت اصلی و مهم رزمندگان آن دوران و پیشکسوتان عرصه جنگ را انتقال صحیح و بدون افراط و تفریط این واقع مهم تاریخی به نسل های جدید عنوان کرد.

جعفری گفت: دفاع مقدس باعث شد امروز ایران اسلامی با صلابت و قدرت تمام در عرصه های جهانی و معادلات بین المللی حاضر شود چرا که این دوران غرورانگیز اصل بازدارنده پایدار را نصیب کشور کرد و دشمنان نظام و انقلاب به واقعیت و ماهیت شهادت طلبی مردم ایران اسلامی پی بردند.

وی با اشاره به اینکه حرف اول و آخر امروز در معادلات جهانی قدرت ملی کشورها است، یادآور شد: جنگ هشت ساله ما را در جهان به یکی از قدرت های مسلم تبدیل کرد و امروز جمهوری اسلامی به مخالفان قدرت های بزرگ تبدیل شده است.

جعفری ، به نقش ممتاز و مهم ولایت فقیه در جمهوری اسلامی اشاره کرد و گفت: یکی از برکات مهم و ویژگی های بسیار برجسته دوران دفاع مقدس مربوط به نقش رهبری و اطاعت مردم از ولی امر خود است که به جهانیان نشان داده شد مردم ایران در پیروی از دستورات رهبری هیچگاه عقب نشینی نمی کنند.

وی ادامه داد: ولایت فقیه عامل وحدت مردم و نیروهای مسلح ایران در دفاع مقدس بود.